
Włączanie i wyłączanie światła to już od dawna nie wszystko, czego można oczekiwać od nowoczesnego oświetlenia. Lampy i oświetlenie Smart Home zapewniają prawdziwie estetyczne przeżycia i są tak indywidualne i różnorodne, jak nigdy dotąd.
Posiadając aplikacje na smartfon czy tablet, już od jakiegoś czasu nie jesteśmy uzależnieni od wyłącznika światła. Proste programowanie całkowicie indywidualnych i jedynych w swoim rodzaju scenariuszy oświetlenia, do których wcale nie jest potrzebny kurs IT, pozwala dzisiaj sterować oświetleniem w każdym momencie. Można tworzyć symulacje obecności, aby zapewnić większe bezpieczeństwo domu, ustawić poranny program oświetlenia lub dzięki przyjemnym odcieniom i różnym scenariuszom oświetlenia stworzyć miejsce idealne do relaksu. Z lampami Smart Home wystarczy nacisnąć przycisk, aby stworzyć swoją własną, przyjemnie oświetloną oazę spokoju.
Inscenizacja świetlna w czterech ścianach i poza nimi zależy tylko i wyłącznie od użytkowników.


Zalety systemu oświetlenia Smart Home sterowanego przez aplikację
Smartfon i pilot zdalnego sterowania to dziś najważniejsze elementy sterowania oświetleniem w inteligentnym domu. Sterowane pilotem systemy oświetlenia Smart Home są tak proste w obsłudze jak telewizor, odtwarzacz DVD czy sprzęt grający. Obsługa systemu oświetlenia Smart Home, która odbywa się przez aplikację na smartfon, jest podobnie łatwa, ale z reguły oferuje jeszcze więcej możliwości.
W większości systemów sterowanych przy użyciu aplikacji lampy są połączone w jedną sieć. Oznacza to, że w domu musi być dostępna sieć WiFi. Różnice między systemami polegają na przykład na konieczności zastosowania dalszych akcesoriów, takich jak mostki sieciowe.
Najciekawsze i najbardziej popularne właściwości systemów oświetlenia Smart Home sterowanych za pomocą aplikacji:
- Programowanie symulacji obecności, aby zapewnić większe bezpieczeństwo domu
- Złożone scenariusze oświetlenia z różnymi wartościami barw i jasności
- Duży zasięg przy obsłudze oświetlenia również bez kontaktu wzrokowego
- Wygodna obsługa z miejsca, gdzie leży smartfon, np. z kanapy
- Duży wachlarz możliwości rozszerzeń, np. o dodatkowe lampy



Systemy oświetlenia Smart Home dostępne na rynku
To system oświetlenia Smart Home decyduje, czy lampy Smart Home obsługiwane są za pomocą pilota albo smartfona i tabletu. Pokazujemy tutaj przegląd znanych systemów oświetlenia Smart Home oraz związanych z nimi różnych możliwości i wymagań.
Najpopularniejszych systemy dostępne w sklepie Lampy.pl:

PHILIPS Hue
To najbardziej znany system Smart Home i prawdziwy trendsetter. Wprowadzając swój system w 2012 roku, PHILIPS był prekursorem na rynku. W ofercie znajdują się lampy, przełączniki i czujniki oraz odpowiednie aplikacje. Warunkiem działania jest sieć WiFi, należący do niej router, mostek sieciowy (tutaj zwany Bridge) oraz smartfon. System PHILIPS Hue wykorzystuje standard ZigBee, dzięki czemu inne produkty ZigBee są kompatybilne z PHILIPS Hue. Obecnie możliwe jest sterowanie głosowe za pomocą Google Home, Amazon Echo i Apple HomeKit. Uwaga: Nie wszystkie produkty mają pełen zakres funkcji, a oprócz tego obecnie jest wiele różnych wersji. Przykładowo zmiany barwy światła (ciepłe białe, białe uniwersalne, światło dzienne) są możliwe tylko z produktami z serii Ambiance.

iDual
System oświetlenia sterowany w całości pilotem, w którym różne lampy nie są połączone w jedną sieć. Mimo to możliwych jest szereg scenariuszy kolorów i stopni jasności. Kolejną zaletą jest brak wymagań co do akcesoriów: iDual nie potrzebuje mostka sieciowego, sieci WiFi ani smartfona. Wystarczy wkręcić źródło światła typu smart w oprawę lub zastosować lampę z zamontowanym na stałe źródłem światła LED i można cieszyć się wyjątkowo indywidualnym oświetleniem. Natomiast jeśli chodzi o programowanie światła, iDual ma mniej możliwości niż inne systemy oświetlenia. Brak podłączenia do sieci wyklucza również sterowanie głosowe.

Ledvance Smart+
Pod względem technicznym porównywalny z PHILIPS Hue. Oświetlenie Ledvance Smart+ również wykorzystuje standard sieciowy Smart Home ZigBee, dzięki czemu przy zmianie systemu Smart Home jest mniej problemów z kompatybilnością. Tak jak w przypadku PHILIPS Hue, w domu musi być dostępna sieć WiFi, mostek sieciowy (tutaj pod nazwą Gateway) oraz smartfon. Systemem Ledvance Smart+ można sterować głosowo i do tego celu można wykorzystać Amazon Echo lub Apple HomeKit. Przy użyciu przełącznika lub przełącznika mini można podłączyć produkty bez routera, połączenia z internetem lub bramki sieciowej.

WiZ
Wykorzystuje lampy i źródła światła typu smart, którymi w odróżnieniu od Hue lub Smart+ można sterować bezpośrednio przy użyciu smartfona. W przypadku WiZ nie jest konieczny mostek sieciowy, ale niezbędna jest sieć WiFi. Ponadto produktami WiZ można także sterować za pomocą osobnego pilota – w ogóle bez użycia smartfona. Sterowanie głosowe tym systemem oświetlenia jest możliwe przy użyciu Amazon Echo lub Google Home. Produkty WiZ nie są natomiast kompatybilne ze standardem ZigBee.
Kolejne indywidualne produkty oświetleniowe z możliwością sterowania to Carus Connect Smart White lub pojedyncze lampy kompatybilne ze standardem ZigBee. Cały asortyment lamp Smart Home znajduje się tutaj.
Porada Bardzo ważne jest określenie, do czego właściwie ma być stosowane oświetlenie smart. Następnie trzeba zdecydować się na pojedynczą koncepcję lub cały system oświetlenia i nie stosować innego systemu w każdym pomieszczeniu. Oczywiście chętnie pomożemy w doborze produktów. Prosimy o bezpośredni kontakt z naszymi doradcami, abyśmy wspólnie mogli znaleźć odpowiednie rozwiązanie oświetleniowe.
Dlaczego w oświetleniu Smart Home wykorzystywana jest technologia LED?
Źródła światła LED ze względu na swoją technologię oferują dużą elastyczność w zakresie koloru i jakości, której nie da się osiągnąć przy użyciu innych technologii. Ponadto technologia LED jest obecnie najbardziej efektywną energetycznie i najbardziej przyjazną dla środowiska alternatywą w dziedzinie źródeł światła. W inteligentnym domu Smart Home technologia LED idzie jeszcze o krok dalej i stwarza nieoczekiwane, indywidualne możliwości, jeśli chodzi o sterowanie światłem, których nie da się osiągnąć przy użyciu innych źródeł światła.

Możliwości oświetlenia Smart Home
Przed wyborem systemu oświetlenia Smart Home potencjalny użytkownik musi zadać sobie jedno pytanie – do czego właściwie mają służyć lampy Smart Home. Możliwości są różnorodne:
- Zmiana kolorów
- Zmiana barwy światła
- Ściemnianie
- Programowanie scenariuszy oświetlenia
- Programowanie czasowe
- Zmiany w zależności od miejsca
- Grupowanie źródeł światła
- Tworzenie własnych scenariuszy oświetlenia
- Sterowanie głosowe






Funkcje systemów świetlnych Smart Home
Poniższa lista ujawnia sekrety systemów oświetleniowych Smart Home, przedstawia wszystkie funkcje adekwatne do danego systemu. Jednak w przypadku systemów oświetlenia różne produkty różnią się od siebie funkcjami. Przykładowo produkty z serii PHILIPS Hue White Ambiance umożliwiają sterowanie barwą światła (ciepłe białe, białe uniwersalne, światło dzienne), a produkty starszej serii PHILIPS Hue Color już takiej możliwości nie dają (tutaj możliwa jest tylko zmiana kolorów RGB). Z kolei niektóre produkty umożliwiają tylko ustawienie barwy światła, ale nie pozwalają na zmianę barw RGB.
Poniższa tabela służy tylko dla orientacji, w którym systemie można znaleźć które funkcje, co pozwoli na wybór faworytów wśród Smart Home.

Miejsca w których można wykorzystać Smart Home
W jakich miejscach można stosować lampy Smart Home? Różne systemy oświetlenia oferują wiele możliwości. Dużą zaletą jest to, że wszystkie systemy obejmują nie tylko nowoczesną technologię Smart Home, lecz także inteligentne źródła światła z oprawami do doposażenia, które wystarczy wkręcić w swoje dowolne ulubione lampy. W ten sposób ukochana wisząca lampa w mgnieniu oka zostanie wyposażona w technologię Smart Home!
Systemy sterowania głosowego z którymi można połączyć lampy Smart Home
Amazon Alexa, Google Home lub Apple HomeKit to systemy, które łączą w jedną sieć nie tylko lampy, ale też inne produkty z obszaru Smart Home. W ten sposób coraz więcej elementów w domu jest podłączonych do sieci i wystarczy nacisnąć przycisk, aby sterować różnymi urządzeniami w całym gospodarstwie domowym.
