Wentylator - poprzednik nowoczesnych klimatyzatorów
Już w starożytnym Egipcie istniały prototypy naszych dzisiejszych elektrycznych wentylatorów: wachlarze. Używając wachlarzy ludzie wykorzystywali tą samą zasadę, dzięki której wentylatory chłodzą w gorące dni. Ruch powietrza wzmaga odparowywanie wilgoci z powierzchni skóry i tym samym schładza ją. To w ten sposób ciało człowieka zostaje schłodzone, a nie, jak to się często przyjmuje, poprzez fakt, że wentylator obniża temperaturę pokojową.
Za wynalazcę znanego nam dzisiaj i chętnie używanego wentylatora uznaje się angielskiego fizyka Stephena Halesa (1677 – 1761). Przypuszczał on, że duszne powietrze wewnątrz statków jest powodem wielu chorób panujących na pokładzie. Za pomocą wentylatorów chciał rozwiązać ten problem. W późniejszym okresie stosowano je do wymiany powietrza także w szpitalach. W roku 1902 opatentowany został pierwszy wentylator elektryczny.
Wentylatory we wszystkich wielkościach i na każdą okazję
To tyle na temat historii "generatora wiatru" - jak przetłumaczyć można z łaciny jego nazwę. Dzisiaj praktyczne wentylatory dostępne są w różnych wielkościach: od stołowego, poprzez wolnostojący aż do sufitowego. Nowoczesne warianty stołowe, wolnostojące i sufitowe są dostępne w różnych wersjach: oscylacyjne, ze stopniową regulacją prędkości łopatek wirnika, z praktycznym zdalnym sterowaniem lub programatorem zegarowym, co pozwala na dalszą bezpieczną pracę urządzenia także chwilę po tym, jak zaśniemy. Należy zachować ostrożność przy używaniu wentylatorów w pobliżu małych dzieci. Krata, która zabezpiecza niebezpieczne łopatki wirnika, ma zbyt duże oczka dla małych paluszków. Urządzenie może więc stanowić duże zagrożenie dla ciekawych świata dzieci, które badają swe otoczenie.