Akustyczne oprawy zwieszane do biura
LEPSZE SAMOPOCZUCIE DZIĘKI LEPSZEJ AKUSTYCE POMIESZCZENIA

Lampy akustyczne i dźwiękochłonne

Dźwięk drukarek, rozmowy telefoniczne czy odgłosy pisania na klawiaturze to hałas, którego nie sposób uniknąć na co dzień w biurze. Jednak aby utrzymać produktywność i jednocześnie chronić zdrowie pracowników przed stresem wywołanym hałasem, gdzie wydajność pracowników może spaść nawet o 10%, nowoczesne firmy stawiają na materiały dźwiękochłonne. Lampy akustyczne są jednym z najbardziej wydajnych rozwiązań, ponieważ łączą sztuczne oświetlenie biurowe z pochłanianiem dźwięku.

Rodzaje hałasu

Hałas na placu budowy
Wpływ hałasu na słuch

Hałas ma bezpośredni wpływ słuch i może doprowadzić np. do urazu akustycznego. Tak poważne skutki rzadko mają miejsce w przypadku pracy biurowej, stanowią jednak realne zagrożenie dla pracowników fizycznych podczas robót budowlanych.

Hałas w biurze
Wpływ hałasu na zdrowie

W odpowiedzi na nadmierny poziom hałasu organizm reaguje stresem, a to z kolei skutkuje nie tylko zmniejszeniem wydajności pracy, ale również negatywnie wpływa na zdrowie w ogóle. Takie właśnie skutki hałas najczęściej powoduje w otoczeniu biurowym.

Hałas generowany przez wiele osób
Efekt cocktail party

W sytuacji, gdy dźwięk jest niewystarczającego tłumiony, mózg stale rejestruje rozmowy prywatne znajdujących się pobliżu osób. W pomieszczeniu brakuje prywatności akustycznej i przebywające w nim osoby ciągle czują się „podsłuchiwane”.

Informacje dotyczące wymogów prawnych

Nie istnieją przepisy ustanawiające limity poziomu hałasu w biurze. Jednakże norma PN-N-01307: 1994 określa wartości maksymalne, które uwzględniamy w naszych poradach na równi z innymi zaleceniami instytucji państwowych i stowarzyszeń zawodowych.

Dopuszczalne wartości hałasu w biurze określają Polskie Normy. Wg normy PN-N-01307: 1994 – dopuszczalny poziom dźwięku w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy biurowej to:

  • 55 dB – w pomieszczeniach administracyjnych i biurowych

  • 65 dB – w sekretariatach i biurach obsługi klienta

  • 75 dB – w pomieszczeniach ze źródłami hałasu

Akustyczne lampy podłogowe do biura

Ciśnienie akustyczne już na poziomie > 55 dB jest odbierane jako irytujące. Przy > 70 dB pogarsza się jakość głosu. W biurach poziom hałasu w tle nie powinien przekraczać 30–45 dB. W zakładach przemysłowych nie da się uniknąć hałasu w tle na poziomie 65–70 dB.

W środowisku biurowym największe zanieczyszczenie hałasem pochodzi z urządzeń elektronicznych i od samych pracowników. Dobrze rozplanowane biuro wyposażone dodatkowo w wysokiej jakości lampy dźwiękochłonne to rozwiązanie, które zapewni lepszą akustykę pomieszczeń, a w konsekwencji podniesie poziom zadowolenia pracowników.

Gdzie stosować lampy akustyczne?

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie poziomu hałasu w biurze. To, jak ważny jest odpoczynek od dźwięku, nie bez powodu znalazło przecież swoje odzwierciedlenie nawet w przestrzeni publicznej – jest tak m.in. w branży gastronomicznej. Oświetlenie dźwiękochłonne to rozwiązanie praktyczne i estetyczne. Jest to połączenie oświetlenia z pochłanianiem dźwięku przez osłonę lampy wykonaną z materiału dźwiękochłonnego, np. z filcu bawełnianego.

Akustyczna lampa wisząca czarna
Indywidualne stanowisko pracy
Akustyczne lampy wiszące czarne
Biuro open space
Akustyczne oprawy wiszące białe
Sala konferencyjna
Akustyczne oprawy zwieszane żółte
Gastronomia & kawiarnia

Inne sposoby redukcji poziomu hałasu

Ikona sufitu
Sufity

Odczuwalny efekt można osiągnąć, stosując sufity akustyczne w połączeniu z lampami dźwiękochłonnymi.

Ikona ściany
Ściany

Ściany są bardzo twarde, więc bez przeszkód odbijają dźwięk. Można temu przeciwdziałać, wieszając na nich zdjęcia, kalendarze czy plakaty.

Ikona podłogi
Podłogi

W przeciwieństwie do parkietu dywany pochłaniają odgłosy kroków. Dźwięk absorbują również rośliny doniczkowe

Ikona mebli
Meble

Na akustykę pomieszczenia pozytywnie wpływają regały, szafki na dokumenty i oczywiście wygodne sofy.

Ikona okna
Okna

Żaluzje lub zasłony dźwiękochłonne zapobiegają odbijaniu się hałasu od okien i rozprzestrzenianiu go po pomieszczeniu.

Ikona przegrody pomieszczenia
Podział pomieszczeń

W miarę możliwości kopiarki i drukarki powinny stać w oddzielnym, osobnym pomieszczeniu. Dla większości ludzi są one wyjątkowo irytującym źródłem hałasu.

Kontakt

Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z regulaminem i polityką prywatności.

FAQ - pomoc

Do czego służą lampy akustyczne?

Jak działają lampy dźwiękochłonne?

Gdzie stosuje się lampy akustyczne?

Jakie rodzaje lamp dźwiękochłonnych dostępne są na rynku?

Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.

© 2024 Lampenwelt GmbH