Tylko

-11% powyżej 579 zł | -15% powyżej 849 zł na ulubione marki**

Do -50% na wszystkie kategorie*

Statecznik

Filtry i sortowanie
Filtry i sortowanie 0
Sortowanie Position
Cena
Producent
Dlugosc (cm)
14 artykułów
Filtr
4,90 zł
19,90 zł
156,40 zł
4,90 zł
104,14 zł
159,90 zł
149,90 zł
67,76 zł
179,90 zł
110,92 zł
144,90 zł
625,34 zł
RRP 694,90 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
200,06 zł
189,90 zł

Stateczniki - niezbędne do działania lamp wyładowczych

Stateczniki są niezbędne w technice oświetleniowej do działania świetlówek, kompaktowych świetlówek (np. żarówek energooszczędnych) oraz lamp wyładowczych. To urządzenia potrzebne do ograniczenia prądu. Sterują one prądem włączeniowym, który jest wyższy niż prąd roboczy. Stanowią nieodzowne wyposażenie lamp wyładowczych oraz świetlówek. Zasadniczo każdy statecznik ustawiony jest na określoną liczbę watów, istnieją jednak także urządzenia uniwersalne, które są zaprogramowane na różną moc. Celem ich stosowania jest jednak nie tylko ograniczanie prądu i regulacja napięcia w lampie, ale także zapłon, czyli start lampy. Stateczniki posiadają w związku z tym niezbędne w przypadku niektórych lamp zapłonnik i starter.

Statecznik - zintegrowany czy oddzielny?

To, czy statecznik jest już zabudowany w lampie czy żarówce, czy też należy go oddzielnie zamontować, zależy od danej lampy lub żarówki. W świetlówkach na przykład jest on zawsze zabudowany. W przypadku lamp wyposażonych w świetlówki kompaktowe statecznik z reguły nie jest z nimi zintegrowany, ale zwykle jest w zakresie zestawu. W żarówkach energooszczędnych jest on zawsze wmontowany w trzonek, natomiast w przypadku lamp wyładowczych czasami jest zintegrowany z lampą, a czasami nie.

Różne warianty: KVG, VVG, EVG

Stateczniki dostępne są w trzech różnych wariantach. Konwencjonalny statecznik (KVG) to urządzenie elektromagnetyczne bazujące na procesach mechanicznych. Ponieważ KVG nie były wystarczająco efektywne energetycznie, zostały kilka lat temu zabronione. Stateczniki o niskich stratach (VVG) stanowiły kolejny etap rozwoju KVG. Nie uzyskały jednak dużego znaczenia, ponieważ mimo tego, że były bardziej efektywne energetycznie, były przy tym częściowo większe i cięższe. Stosowane dzisiaj stateczniki to ich wariant elektroniczny (EVG), który jest nie tylko mniejszy i lżejszy, ale także zużywa mniej energii, umożliwia uzyskanie światła bez migotania i pomaga uzyskać lepszą wydajność żarówek. Poza tym elektroniczne automatycznie wyłączają uszkodzone żarówki i mają możliwość ściemniania.

Pokaż więcej Ukryj

Przekreślone ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.

***Dostawa do Świąt Bożego Narodzenia dotyczy tylko produktów oznaczonych iformacją "Dostawa przed Świętami". W przypadku dostawy przed świętami transakcja musi zostać sfinalizowana włącznie z płatnością; dotyczy to również przedpłat na fakturę. W przypadku produktów ponadgabarytowych dostawca usługi kurierskiej skontaktuje się z klientem w celu uzgodnienia daty dostawy. Należy pamiętać, że nie mamy wpływu na harmonogram ustalonej w ten sposób dostawy. Zamówienia zawierające kilka produktów są zazwyczaj wysyłane w ramach jednej przesyłki. Jeśli zamówienie zawiera produkty, które nie są oznaczone informacją "Dostawa przed Świętami", obowiązuje je najdłuższy czas dostawy.

© 2023 Lampenwelt GmbH