Oświetlenie sklepowe - reflektory, panele
OŚWIETLENIE WITRYN SKLEPOWYCH I OŚWIETLENIE SKLEPÓW

Oświetlenie sklepowu wspierające sprzedaż

Odpowiednie oświetlenie sklepowe sprawia, że towary wyglądają naprawdę atrakcyjnie zarówno w piekarniach, sklepach spożywczych, ale także w sklepach odzieżowych czy księgarniach. Światło kieruje wzrok klienta i prezentuje asortyment od najlepszej strony. Aby to osiągnąć, oświetlenie sklepu musi mieć wysoką wartość CRI wynoszącą co najmniej Ra 80, aby idealnie odwzorować spektrum kolorów w sztucznym świetle.


Dlaczego warto skorzystać z projektu oświetlenia?

Profesjonalny projekt oświetlenia jest zalecany w przypadku oświetlenia sklepowego. Uwzględnia on wszystkie warunki techniczne i przestrzenne, aby wyeksponować towar i zachęcić klientów do zakupu. Projektanci oświetlenia wiedzą również, jak idealnie zintegrować najnowocześniejszą technologię oświetleniową z przestrzenią sklepową. Przykłady takich rozwiązań obejmują wysoce wydajne, niewymagające konserwacji oświetlenie sklepowe LED lub czujniki HCL, które automatycznie dostosowują jasność i temperaturę barwową do pory dnia, wspierając w ten sposób naturalny biorytm człowieka.

Co należy wziąć pod uwagę planując oświetlenie w sklepie?

Lampy wisząca czarna
Podstawowe oświetlenie

Podstawowe oświetlenie, które zapewnia równomierną jasność na całej powierzchni sklepu, obejmuje

 • lampy sufitowe

 • reflektory wpuszczane

 • lampy wiszące

Spoty
Oświetlenie akcentujące

Oświetlenie akcentujące służy do precyzyjnego oświetlania określonych obszarów lub poszczególnych towarów, na przykład lady z wędlinami i serami lub ekspozycji aktualnego bestsellera w księgarni.

Ten rodzaj oświetlenia sklepowego ma za zadanie ukierunkować uwagę kleintów. Obejmuje on:

 • oświetlenie dolne

 • reflektory punktowe

 • spoty

Oświetlenie witryn - reflektory
Oświetlenie witryn sklepowych

Witryna sklepowa jest zazwyczaj pierwszym punktem kontaktu z klientem i przyciąga jego uwagę poprzez dynamiczną grę światła i cienia. Aranżując oświetlenie sklepowe można wykorzystywać barwę światła:

Chłodne barwy światła > 4000 kelwinów nadają świeżości i dynamiki, podczas gdy ciepłe barwy światła do 3000 kelwinów zapewniają efekt komfortu i tworzą szczególnie apetyczną oprawę dla ciast i wypieków, na przykład w cukierni.

Systemy szynowe

Oświetlenie z systemami szynowymi

Systemy szynowe oferują elastyczność, ponieważ oprawy oświetleniowe można umieszczać w dowolnym miejscu na szynie. W przypadku systemów szynowych rozróżnia się systemy niskonapięciowe i wysokonapięciowe. W sektorze wysokonapięciowym rozróżnia się systemy jedno- i wielofazowe, np. 3-fazowe.

Różnica między systemem jedno- i wielofazowym polega na tym, że w systemie jednofazowym lampy mogą być włączane i wyłączane lub ściemniane tylko razem. Ten system jest bardziej zorientowany na klienta końcowego. Stosowane są spoty, reflektory i szyny tego samego producenta.

Zaletą systemów 3-fazowych jest możliwość włączenia tylko kilku reflektorów jednocześnie, a tym samym tworzenia różnych scenariuszy. W tym przypadku możliwa jest kompatybilność między producentami, na przykład z systemami szynowymi Arcchio.

Zobacz systemy szynowe

Aspekty techniczne

CRI/odwzorowanie kolorów

 • Współczynnik oddawania barw jest wyrażony w postaci Ra, po którym następuje wartość procentowa oddawania barw w porównaniu do naturalnego światła dziennego. 100-procentowa dokładność odwzorowania kolorów jest obecnie osiągana tylko przez lampy halogenowe, jednak wysokiej jakości oświetlenie sklepowe LED zapewnia bardzo dobre odwzorowanie barw już od wartości Ra 80.

 • Wartości poniżej Ra 80 nie powinny być stosowane w oświetleniu sklepowym, aby uniknąć nieatrakcyjnych, przekłamanych kolorów prezentowanych produktów, co jest szczególnie istotne na przykład w branży modowej, aby uniknąć rozczarowania ze strony klientów.

Barwa światła

 • Innym ważnym czynnikiem wpływającym na jakość światła jest temperatura barwowa lub barwa światła. Wpływa ona na to, jak postrzegane są towary, a przede wszystkim żywność. W tym przypadku nie każda biel jest taka sama.

 • Temperatura barwowa sprawia, że światło wydaje się niebieskawe, a zatem chłodne, lub czerwonawe, a zatem cieplejsze.

W szczególności w supermarketach kolory światła są wybierane specjalnie dla różnych produktów spożywczych, na przykład ciepła, by wyeksponować smaczne mięso i chrupiące bułki. Podobno jemy oczami.

Regały

Rekomendacje

Wymogi prawne

W przypadku oświetlenia sklepowego należy przestrzegać przepisów prawnych. Na przykład podstawowa jasność w sklepie musi wynosić co najmniej 300 luksów, a nawet 500 luksów w strefie kas. Ze względu na komfort klientów, niektóre obszary mogą oczywiście przekraczać normy prawne, na przykład w księgarniach, aby ułatwić klientom przeglądanie literatury.

Dobre oświetlenie wymaga profesjonalnej porady

Zrównoważony rozwój

W przypadku oświetlenia sklepowego LED szczególny nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój ekologiczny i ekonomiczny:

 • Wysoka oszczędność energii dzięki niskiej mocy

 • Wysoka jasność dzięki lepszej skuteczności świetlnej 100 lm/W

 • Bardzo dobre oddawanie barw na poziomie co najmniej Ra 80 do Ra 90

 • Szeroki zakres dostępnych kolorów światła

 • Długa żywotność od 50 000 godzin pracy

 • Brak promieniowania IR i UV wpływającego na jakość towarów

Lampy.pl wspiera firmy w osiągnięciu większej efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju poprzez stosowanie oświetlenia przyjaznego dla środowiska. Inwestycja jest opłacalna dla firm pod wieloma względami: programy publiczne promują również wydajne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, oferując dotacje w wysokości do 50%.

Projekty referencyjne

Oświetlenie apteki Sonnen
Oświetlenie salonu samochodowego
Kontakt

Przetwarzanie danych wynikające z korzystania z formularza kontaktowego odbywa się zgodnie z polityką prywatności.

Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.

© 2024 Lampenwelt GmbH