Scena biurowa z oprawami wiszącymi

Projektowanie oświetlenia w biurze

Średnio pracownik spędza około 8 godzin na swoim stanowisku pracy w biurze. Dobre oświetlenie to czynnik, który ma istotne znaczenie dla samopoczucia w miejscu pracy – nie tylko umożliwia bowiem wykonywanie czynności zawodowych, lecz oddziałuje także na zdrowie. Dla samej firmy kwestia oświetlenia ma również aspekt wizerunkowy i ekonomiczny.

Od ponad 20 lat eksperci ds. oświetlenia z Lampy.pl Professional doradzają klientom biznesowym, jak zaprojektować idealne oświetlenie biurowe, uwzględniając przy tym wszelkie indywidualne warunki danej przestrzeni oraz życzenia klienta.

Cechy nowoczesnego oświetlenia biurowego

Human Centric Lighting

Lampy biurowe wykorzystują światło, które przeciwdziała zmęczeniu i zwiększa koncentrację. Charakteryzuje się ono wysokim komponentem światła niebieskiego. Najnowocześniejsze systemy oświetleniowe HCL poprzez modyfikację barwy światła symulują zachodzącą w ciągu dnia zmianę światła naturalnego. W ten sposób optymalnie podnoszą produktywność, dbając przy tym o zdrowie.

Oświetlenie wiszące w biurze
Pracownicy w biurze

Dostosowane do rodzaju zadań

Mnogość zadań i stanowisk pracy – tak najlepiej można opisać przestrzeń biurową. Oświetlenie musi być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy, aby zoptymalizować codzienne funkcjonowanie w biurze. Światło przy biurku musi spełniać na przykład inne kryteria niż oświetlenie w Sali konferencyjnej, która służy do prezentacji i omawiania projektów.

Efektywność energetyczna i ekonomiczna

Rentowność to dla każdej firmy czynnik najwyższej wagi. Inteligentne oświetlenie biurowe wykorzystuje wydajną energetycznie technologię oświetlenia LED. Poza tym dzięki czujnikom obecności reaguje też na obecność pracowników w pomieszczeniu. Czujniki zmierzchu pozwalają z kolei automatycznie dostosować moc światła do zmieniającego się w ciągu dnia światła słonecznego.

Lampa podłogowa z czujnikiem

Oświetlenie do biura

Jakość światła w biurze

Projektując oświetlenie, eksperci z Lampy.pl Professional biorą pod uwagę całokształt warunków panujących w danym miejscu, tak aby zaplanować optymalne oświetlenia biura.

Ze względu na charakter pomieszczenia pod uwagę bierze się na przykład:

  • padanie światła dziennego;

  • rozproszenie światła po ścianach, sufitach i podłogach;

  • wysokość sufitu, nisze, kolory ścian;

  • obszary pomieszczenia, które trzeba podkreślić światłem;

  • droga padania światła i cienia w pomieszczeniu;

  • wpływ światła, kolorów i materiałów na atmosferę;

  • czynniki narodowe, bo światło to także kwestia kulturowa

Rozwiązania opracowywane są na podstawie panujących w pomieszczeniu warunków

Oświetlenie punktowe korytarza biurowego
Reflektor sufitowy szary 2-punktowy

W zakresie doboru opraw projekt oświetlenia uwzględnia:

  • poziom oświetlenia i rozkład luminancji;

  • ograniczenie bezpośredniego oślepienia;

  • ograniczenie refleksów świetlnych na ekranie i innych urządzeniach roboczych;

  • widoczność trójwymiarową dzięki odpowiedniemu zacienieniu;

  • unikanie cieni;

  • barwę światła, oddawanie barw i brak efektu migotania

Dobrane oprawy spełniają wszelkie wymogi w wyżej wymienionych aspektach.

Człowiek w centrum zainteresowania

Badanie „Postrzegana jakość oświetlenia w biurze” przeprowadzone przez Zumtobel i Instytut Fraunhofera pokazuje, co jest ważne dla pracowników w codziennym życiu biurowym. Nasze projekty oświetlenia zawsze na wysokiej pozycji stawiają potrzeby pracowników.

Biurowe lampy podłogowe szare
Jaśniej niż przewiduje norma

Normy zalecają natężenie oświetlenia o wartości 500 luksów. Z badania wynika jednak, że pracownicy wolą natężenie oświetlenia na poziomie 800 luksów lub wyższym.

Lampy sufitowe do biura
Sztuczne światło nawet latem

Badanie wykazało, że sztuczne światło często jest włączone przez ponad sześć godzin dziennie. I to nie tylko zimą, ale również i latem.

Ściemnialne światło
Regulacja oświetlenia

Sztuczne światło z możliwością ściemniania i zmiany barwy poprawia samopoczucie, a tym samym zwiększa produktywność i kreatywność.

Lampa podłogowa pośrednia światło szare
Światło bezpośrednie i pośrednie

Odpowiednie wykorzystanie światła bezpośredniego i pośredniego odciąża wzrok poprzez zmniejszenie kontrastów jasności. W ten sposób powstają najbardziej optymalne warunki oświetleniowe, co odczuwają również sami pracownicy.

Każde biuro jest inne

Wrzucić wszystkie biura do jednego worka to byłoby za duże uproszczenie. Nasi projektanci oświetlenia opracowują różne koncepcje dla konkretnej przestrzeni, spośród których sam klient wybiera tę, która najbardziej mu się podoba. To, jakie systemy oświetleniowe zostaną zastosowane, zależy również zawsze od obowiązujących przepisów prawnych.

Lampa wisząca biała pojedyncze biuro
Biuro jedno- lub dwuosobowe
  • powierzchnia od 10 do 50 m²

  • od 1 do 2 osób

  • z reguły z wysokim udziałem światła dziennego

Oświetlenie sztuczne nie jest potrzebne przez cały czas. Zaleca się wykorzystanie opraw równoległych do okna, np. lamp wiszących.

Oświetlenie wiszące białe biuro grupowe
Biuro grupowe
  • powierzchnia od 50 do 300 m²

  • do 25 osób

  • naturalne oświetlenie
    wyłącznie w pobliżu okien

Skupiska biurek oświetla się przenośnymi systemami oświetleniowymi, np. biurowymi lampami podłogowymi. Oprócz tego instaluje się oświetlenie podstawowe obejmujące całe pomieszczenie, np. panele LED.

Oprawy wiszące białe biuro na planie otwartym
Biuro open space – otwarte biuro
  • powierzchnia od 400 do 1200 m²

  • do 100 osób

  • z reguły wymaga stałego oświetlenia sztucznego

Oprócz oświetlenia obejmującego całe pomieszczenie w postaci np. paneli LED lub opraw rastrowych, niezbędne jest również doświetlenie poszczególnych obszarów za pomocą indywidualnych opraw, np. lamp biurkowych.

W zgodzie z normą PN-EN 12 464-1

Norma PN-EN 12464-1 przedstawia dokładne wytyczne w zakresie natężenia oświetlenia miejsc pracy i kwestii oświetlenia miejsc pracy we wnętrzach. Zgodnie z normą natężenie oświetlenia w konwencjonalnym miejscu pracy biurowej powinno wynosić co najmniej 500 luksów. Planując oświetlenie, bierzemy pod uwagę nie tylko ten wymóg, ale również cały szereg innych parametrów. Więcej informacji na temat optymalnego oświetlenia miejsca pracy można znaleźć tutaj.

Podział na strefy i dodatkowe obszary

Atrakcyjnego i odpowiedniego oświetlenia wymaga nie tylko samo biuro i poszczególne, znajdujące się w nim strefy. Równie ważne są wszystkie pozostałe pomieszczenia należące do kompleksu biurowego. Nasi projektanci oświetlenia z oddaniem poświęcają się wszystkim projektom – i małym, i dużym. Opracowują kompleksową koncepcję oświetlenia z podziałem na strefy, w ramach której identyfikują dodatkowe obszary o szczególnych wymaganiach w zakresie oświetlenia.

Oświetlenie sufitowe recepcji

Obszar wejścia

Oświetlenie w recepcji ma na celu stworzenie dobrego pierwszego wrażenia. Światło musi niejako zapraszać do środka, nie może oślepiać, a ponadto musi stwarzać optymalne warunki pracy wzrokowej dla pracujących tam osób.

Korytarz

Funkcjonalne oprawy stwarzają optymalne warunki wizualne w korytarzach. Ukierunkowane oświetlenie pozwala z kolei zaakcentować wybrane obiekty, zapewniając urozmaicenie w tych skądinąd monotonnych przestrzeniach.

Oprawy sufitowe korytarz
Oświetlenie sufitowe sali konferencyjnej

Sala konferencyjna

Równomierne, jasne światło nadaje sali konferencyjnej reprezentacyjny wygląd i jest poza tym niezbędne podczas intensywnej wymiany zdań i pomysłów. W razie korzystania z akcesoriów, takich jak projektor, obowiązkowa jest również możliwość ściemniania oświetlenia.

Kafeteria lub stołówka

Przeciwnie niż na stanowisku pracy oświetlenie w kafeterii lub na stołówce powinno być ciepłe, białe i przytulne. W takim świetle potrawy prezentują się bardziej atrakcyjnie.

Podwieszane oświetlenie kawiarni

Perfekcyjny plan pod względem ekonomicznym

Optymalne wykorzystanie światła dziennego

Inteligentne urządzenia chroniące przed słońcem, takie jak rolety czy żaluzje, regulują dopływ światła dziennego, ograniczając gromadzenie się ciepła i olśnienie. Jednocześnie jednak światło dzienne musi zostać optymalnie wykorzystane w pomieszczeniu

Oszczędność kosztów operacyjnych

Oświetlenie z inteligentnymi czujnikami obecności włącza się automatycznie w reakcji na ruch pracowników. Ponadto czujniki zmierzchu określają moc światła dziennego w danym momencie. Na tej podstawie oświetlenie automatycznie się ściemnia lub przełącza w zależności od sytuacji.

Łatwa konserwacja

Funkcjonalność lamp jest stale kontrolowana poprzez system BUS, który obejmujące cały budynek. W razie awarii działania naprawcze można podjąć bezzwłocznie. Zaleca się, aby z systemem tym zintegrować również oświetlenie ewakuacyjne.

Bildquelle: dguv

Kontakt

Przetwarzanie danych wynikające z korzystania z formularza kontaktowego odbywa się zgodnie z polityką prywatności.

Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.

© 2024 Lampenwelt GmbH