Tylko

Extra -10% od 549 zł & -13% od 749 zł**

Rabat do 55%* na wewnętrzne oświetlenie

Czujnik dymu

Filtry i sortowanie
Filtry i sortowanie 0
Sortowanie Position
Cena
Producent
7 artykułów
Filtr
69,90 zł
539,90 zł
1 119,90 zł
219,90 zł
159,90 zł
919,90 zł
159,90 zł

Czujniki dymu ratują życie

To prawdziwy koszmar senny każdego właściciela domu czy mieszkania: pożar! Należy opuścić jak najszybciej budynek, jeżeli tylko w porę zauważy się zagrożenie. W takich sytuacjach czujniki dymu ratują często życie. Wiele osób nie wie, że większość ofiar pożarów nie ginie bezpośrednio od ognia, ale z powodu dymu, ewentualnie w wyniku zatrucia dymem. Dlatego instalacja czujnika dymu jest niezwykle ważna. Urządzenie to emituje głośny alarm, gdy stężenie toksycznych gazów powstałych w wyniku spalania, takich jak tlenek węgla, przekracza pewną wartość i powstaje zagrożenie rozprzestrzenienia się podstępnego dymu w mieszkaniu. Tlenek węgla już w krótkim czasie może powodować śmierć – wystarcza około dziesięciu wdechów. Dozwolone są wyłącznie czujniki dymu zgodne z europejską normą produktową DIN EN 14604. Przy zakupie nabywca powinien zwrócić między innymi uwagę na to, czy produkt opatrzony jest następującymi informacjami: wspomnianą już normą DIN EN 14604, danymi producenta lub dostawcy, datą produkcji, zalecaną datą kompletnej wymiany oraz informacją o rodzaju i liczbie baterii. Do czujnika musi być dołączona instrukcja dotycząca tego, gdzie i jak należy go zamontować. Na produkcie musi być również widoczne oznakowanie CE.

Czujniki dymu będą lub też już są obowiązkowe

Szczególnie w nocy czujniki dymu mogą uratować życie. Budzą one i ostrzegają mieszkańców, co pozwala na opuszczenie budynku w odpowiednim czasie. W niektórych krajach związkowych RFN czujniki dymu są już obowiązkowe. Obowiązek ich instalowania w prywatnych gospodarstwach domowych regulowany jest w prawie budowlanym poszczególnych krajów związkowych RFN. Nadrenia Palatynat wprowadziła taki obowiązek w roku 2003, jako pierwszy kraj związkowy RFN. W ustawie zostało to sformułowane jako "obowiązek wyposażania w czujniki dymu wszystkich nowobudowanych budynków użytkowanych w celach mieszkaniowych". Podobne regulacje odnośnie czujników dymu obowiązują dotychczas także w Szlezwiku-Holsztynie, Hamburgu, Hesji, Turyngii, Kraju Saary oraz w Meklemburgii Pomorzu Przednim. Jeżeli bliżej przyjrzymy się przykładowo krajowi związkowemu Hesja, to w tej kwestii obowiązują tam od roku 2005 następujące regulacje: "Nowe i przebudowywane budynki, sypialnie i pokoje dziecięce, a także korytarze lub inne pomieszczenia służące jako drogi ewakuacyjne muszą być wyposażone w czujniki dymu. Istniejące mieszkania muszą zostać w nie wyposażone do 2014-12-31." W innych krajach związkowych RFN, jak Bawaria, Brandenburgia czy Dolna Saksonia, nie ma dotychczas ustawowych regulacji dotyczących czujników dymu.

Pokaż więcej Ukryj

Przekreślone ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.

***Dostawa do Świąt Bożego Narodzenia dotyczy tylko produktów oznaczonych iformacją "Dostawa przed Świętami". W przypadku dostawy przed świętami transakcja musi zostać sfinalizowana włącznie z płatnością; dotyczy to również przedpłat na fakturę. W przypadku produktów ponadgabarytowych dostawca usługi kurierskiej skontaktuje się z klientem w celu uzgodnienia daty dostawy. Należy pamiętać, że nie mamy wpływu na harmonogram ustalonej w ten sposób dostawy. Zamówienia zawierające kilka produktów są zazwyczaj wysyłane w ramach jednej przesyłki. Jeśli zamówienie zawiera produkty, które nie są oznaczone informacją "Dostawa przed Świętami", obowiązuje je najdłuższy czas dostawy.

© 2023 Lampenwelt GmbH