Oprawy wiszące Kawiarnia
OŚWIETLENIE RESTAURACJI

Nowoczesne oświetlenie gastronomiczne

W restauracji dobre jedzenie i nowoczesny design tworzą kombinację zapewniającą udany wieczór. Profesjonalna koncepcja oświetlenia tworzy klimat, który zachęca do ponownego odwiedzenia lokalu. W oświetleniu restauracji stosuje się zaawansowane połączenie oświetlenia bezpośredniego i pośredniego.

Obszary zastosowania

Oświetlenie wiszące restauracji
Restauracja i sala konsumpcyjna

Pozbawione migotania, łagodne oświetlenie jest stosowane w części restauracyjnej przeznaczonej dla gości, aby zapewnić poczucie komfortu w strefie wspólnej. Odpowiednio dobrane barwy i natężenie światła pozwalają stworzyć idealną scenerię dla serwowanych dań. Zalecane wartości oddawania barw to co najmniej Ra 90, a natężenie oświetlenia to około 200 luksów. Ponadto w restauracji istnieje możliwość zastosowania oświetlenia z funkcją ściemniania, które optymalnie sprawdza się w przypadku różnych okoliczności, takich jak np. przyjęcia.

Wpuszczane oświetlenie w schody
Oświetlenie zewnętrzne budynku

Atrakcyjne oświetlenie zewnętrzne jest integralną częścią koncepcji oświetlenia restauracji, ponieważ jest to pierwsza rzecz, którą zauważa osoba odwiedzająca restaurację. Z reguły goście decydują również o tym, czy restauracja jest warta odwiedzenia, na podstawie wrażenia zewnętrznego. Ponadto słupki oświetleniowe zapewniają bezpieczeństwo gościom i personelowi.

Oświetlenie sufitowe kuchni restauracyjnej
Kuchnia komercyjna

Oświetlenie w kuchni jest narażone na wysokie temperatury, opary i gorący tłuszcz. Oprawy hermetyczne o stopniu ochrony IP54 stanowią zatem minimum. Ze względu na wygodę użytkowania oświetlenia zaleca się stosowanie opraw z możliwością grupowego przełączania i ściemniania oraz współczynnikiem oddawania barw Ra ≥ 90, aby zapewnić perfekcyjne przygotowywanie potraw.

Lampki dekoracyjne i łańcuchy świetlne
Oświetlenie tarasu lub ogródka piwnego

Zewnętrzne oświetlenie gastronomiczne odzwierciedla tożsamość wnętrza. Elewacje budynków można wizualnie uatrakcyjnić za pomocą designerskiego oświetlenia gastronomicznego. Szczególnie zalecane są oprawy wykonane ze stali nierdzewnej, które wytrzymują ekstremalne warunki pogodowe, są odporne na korozję i łatwe w utrzymaniu czystości.

Lampy wiszące do barów
Bar i kontuar barowy

Zwłaszcza w barach i kawiarniach pierwszy kontakt z gośćmi jest nawiązywany przy barze lub ladzie. Taśmy LED to przykład oświetlenia, które przyciąga uwagę od samego początku. Można je umieścić na spodzie blatu, we wnęce w dolnej części kontuaru lub za półprzezroczystymi materiałami, takimi jak szkło opalowe lub akrylowe.

Oświetlenie do toalety - taśmy LED
Oświetlenie toalet

W restauracjach lub barach serwujących napoje alkoholowe, większych niż 50 m² i/lub posiadających więcej niż 50 miejsc siedzących, toalety przeznaczone dla gości są niezbędne. Funkcjonalne oświetlenie w toalecie restauracji gwarantuje gościom komfort w tej strefie.

Rekomendacje

Wymogi prawne

Podobnie jak w przypadku każdego miejsca publicznego lub komercyjnego, jasno określone przepisy mają również zastosowanie do oświetlenia w branży gastronomicznej, aby zapewnić gościom i pracownikom bezpieczne przebywanie w tym miejscu. Ważne przepisy obejmują przepisy dotyczące miejsca pracy PN-EN 12464-1.

Zalecają one następujące wartości dla oświetlenia w restauracjach:

  • 100 luksów: korytarze

  • 200 luksów: wejście, jadalnia, toalety

  • 300 luksów: obszar kasowy i bufet

W pubach i barach natężenie oświetlenia poniżej 100 luksów jest częścią koncepcji. Wynika z tego jasno, że odpowiednie oświetlenie w gastronomii nie może być obliczane za pomocą wzorów, ale jest projektowane jako ogólna koncepcja oświetlenia, która odzwierciedla tożsamość restauracji.

Ogólna zasada: im wyższe pomieszczenia, tym wyżej należy zamontować oprawy oświetleniowe oraz zastosować większe natężenie i większą liczbę źródeł światła.

Oprawy podwieszane gastronomiczne
Oprawy wiszące do kawiarni

Oświetlenie w ujęciu technicznym

Lampy do restauracji powinny mieć współczynnik CRI > 90, aby jedzenie wyglądało smakowicie. Przytulna temperatura barwowa 1200-2700 kelwinów podkreśla przyjemną atmosferę w sektorze gastronomicznym. Szczególnie atrakcyjny i przyjemny dla oka jest bardzo dynamiczny wzór światła, który prowadzi wzrok. Jednym z przykładów jest efektowne oświetlenie tylnej ściany baru połączone z subtelnym oświetleniem części wypoczynkowej.

Referencje

Projekty oświetlenia i realizacje

Oprawy wiszące do kawiarni
Oprawy wiszące do kawiarni
Kontakt

Przetwarzanie danych wynikające z korzystania z formularza kontaktowego odbywa się zgodnie z polityką prywatności.

Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.

© 2024 Lampenwelt GmbH