Baterie płaskie okrągłe

Baterie pastylkowe - źródło prądu w małym formacie

Każdy zna to małe, niezależne od sieci źródło prądu podobne do tabletki, jako baterię do zegarków, kalkulatorów lub aparatów słuchowych. Ta bateria nazywana pastylkową ze względu na jej kształt i wielkość, dostarcza energię wszędzie tam, gdzie inne typy baterii byłyby za duże lub, gdzie zużywa się stosunkowo mało energii. Baterie pastylkowe są to ogniwa elektrochemiczne o okrągłym płaskim kształcie, które wyróżniają się dużą gęstością energii, niskim wyładowaniem samoistnym oraz dobrą odpornością termiczną i są dostępne z napięciem od 1,35 do 3,6 V. Określone typy baterii pastylkowych różnią się między sobą wysokością, średnicą, napięciem, pojemnością i materiałem elektrod. Te parametry można odczytać w nazwie baterii. I tak np. „CR 2025“ oznacza baterię pastylkową litową o średnicy 20 mm i wysokości 2,5 mm.

Do każdego przeznaczenia właściwa bateria pastylkowa

Różne materiały elektrod baterii pastylkowych decydują o przeznaczeniu tego małego dostawcy prądu, ponieważ ich budowa nie tylko daje różną moc, lecz także określa zakresy stosowania. Do mniej wymagających przeznaczeń (kalkulatory, piloty, małe latarki) stosuje się często baterie pastylkowe alkaliczno-manganowe. Do obciążeń od średnich do wysokich (zegarki, aparaty fotograficzne) odpowiednie są baterie z elektrodami z tlenku srebra, a do wymagających zastosowań (aparaty słuchowe, pagery osobiste) stosuje się baterie pastylkowe cynkowo-powietrzne.

Również wśród baterii pastylkowych są wersje ładowalne i tak np. akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe można spotkać w komputerach lub telefonach bezprzewodowych.

Wskazówki do obchodzenia się z bateriami pastylkowymi

Podczas wkładania baterii pastylkowej należy uważać, aby możliwie nie dotykać jej gołymi rękoma. Tłuszcz znajdujący się na skórze palców skraca okres jej użytkowania. Poza tym baterie pastylkowe powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla małych dzieci, ponieważ ze względu na wielkość baterii istnieje niebezpieczeństwo wzięcia ich do ust i połknięcia. Niebezpieczny dla dzieci jest nie tylko materiał baterii, ale także napięcie, które wysyła w pełni naładowana bateria pastylkowa.

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.