Baterie

Polecane produkty w tej kategorii

  Baterie – prąd bez sieci

  Kiedy mówimy w sposób potoczny o baterii, mamy na myśli w większości przypadków baterię pierwotną. W przeciwieństwie do baterii akumulatorkowej (potocznie: akumulatorka), „normalnej” baterii nie da się ponownie naładować. Kiedy jej energia się zużyje, a więc bateria jest rozładowana, nadaje się ona tylko do wyrzucenia do odpadów (specjalnych). Zarówno baterie jak i akumulatorki to elementy elektrochemiczne, które w wyniku reakcji chemicznej dostarczają energię niezależną od prądu sieciowego. Wewnątrz baterii, w elektrolicie znajdują się dwie elektrody, które są wykonane z różnych materiałów. W trakcie reakcji redoks, energia chemiczna jest przemieniana w elektryczną.

  Bateria – przypadkowe odkrycie

  Historia baterii zaczęła się od żabich udek – co „na pierwszy rzut oka” może to brzmieć nieco dziwnie, jest to jednak często opowiadana anegdota z życia włoskiego lekarza i przyrodnika Luigi Galvani (1737-1798). Swoje pierwsze eksperymenty z zakresu badań elektryczności i tym samym wynalezienia baterii, robił on raczej przypadkowo podczas przyrządzania żabich udek. Zaczynały one mianowicie drgać, kiedy żelazny nóż kuchenny wypadał mu z ręki i upadał na udko. Dotykał on jednocześnie blatu kuchennego i żabiego udka. Na tej podstawie lekarz doszedł do wniosku, że kiedy żabiego udka dotkną jednocześnie dwa różne metale, powstaje elektryczność. To był moment narodzin baterii, która do dnia dzisiejszego składa się z tak zwanego elementu galwanicznego.

  Wskazówki do właściwego obchodzenia się z bateriami i akumulatorami

  Aby bateria lub akumulatorek mogły dostarczać maksymalną moc, należy przestrzegać kilku wskazówek. Baterie nie lubią ani dużych upałów ani ekstremalnego zimna, więc powinny być przechowywane w temperaturze od 15 do 30 stopni Celsiusa. W urządzeniu najlepiej nie używać nigdy różnych typów baterii i także nie stosować jednocześnie baterii nowych i starych. Jeśli urządzenie nie jest użytkowane przez dłuższy czas, należy wyjąć baterie, ponieważ także w stanie wyłączonym może płynąć niewielki prąd. Niezależnie, jakiego rodzaju są to baterie – te małe, poręczne źródła prądu, zaliczają się do odpadów specjalnych i w żadnym wypadku nie powinny być utylizowane w odpadach domowych. Każdy producent i importer zobowiązany jest do odbioru zużytych baterii.

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

  Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

  Zarejestruj się do newslettera i profituj!

  90 Rabatu

  * kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.