- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- Dalej
Do -70% na ponad 20.000 produktów + dodatkowo do 13% rabatu
Lampy ogrodowe stojące i słupki oświetleniowe są bardzo praktyczne. Ale zwykle są już w ogrodzie i są za małe. Tak, za małe. A wielkie pomysły oświetleniowe wymagają dużych lamp. W grę wchodzi tylko imponująca latarnia, nazywana również kandelabrem. Ma wysokość ponad 2 metrów i zapewnia piękne, nieoślepiające światło oraz niepowtarzalną atmosferę – np. dzięki swojej pięknej formie nostalgicznej latarni. Nadaje się więc idealnie. Teraz trzeba tylko dokonać wyboru i zrealizować swoje pomysły oświetleniowe przy pomocy nowej latarni ogrodowej.
Latarnię ogrodową podłącza się – podobnie jak zwykłą lampę – do przyłącza 230 V / 50 Hz. A więc do standardowego napięcia sieciowego. Mimo to podłączenie do instalacji elektrycznej i montaż warto zlecić specjaliście. To oszczędzi wiele dodatkowej pracy i nerwów!
Jest wiele rodzajów latarni ogrodowych. Niektóre z nich można instalować na utwardzonym / betonowym podłożu. Inne muszą zostać osadzone w ziemi za pomocą fundamentu (np. komercyjne latarnie uliczne).
Do zainstalowania latarni ogrodowej we własnym ogrodzie na nieutwardzonym trawniku również potrzebny będzie (mały) fundament. Ale bez obaw! W dołączonej instrukcji montażu można łatwo znaleźć wskazówki dotyczące „sposobu montażu”.
Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby latarnia ogrodowa była w stanie wytrzymać napór wiatru. Należy więc uwzględnić lokalne uwarunkowania związane z wiatrem oraz oczywiście topografię terenu. W niektórych lampach ważny czynnik stanowi powierzchnia narażona na działanie wiatru. Nie wolno go pominąć.
Fundament (punktowy) zapewnia w takim przypadku stabilność lampy.
Osoby z sektora publicznego odpowiedzialne za oświetlenie oraz dumni właściciele firm, którzy chcą wyposażyć swoje tereny zielone w latarnie, muszą przestrzegać wytycznych dotyczących wysokości punktów świetlnych. Wynika to z konieczności spełnienia znormalizowanych przepisów. Należy również uwzględnić inne ważne kwestie, takie jak ograniczenie zanieczyszczenia świetlnego, podwyższenie jakości życia, aspekty bezpieczeństwa, zapobieganie wypadkom, obniżenie zużycia energii, kwestie odpowiedzialności, ograniczenia obowiązujące w porze nocnej itp. W takim przypadku warto skorzystać z usługi planowania oświetlenia.
Jeśli jednak mamy do czynienia z własnym, prywatnym ogrodem – całkiem niewielkim albo nawet bardzo dużym – to wysokość latarni ogrodowej odgrywa drugorzędną rolę. A co w prywatnym ogrodzie liczy się najbardziej – również w kwestii latarni ogrodowych? Oczywiście jego właściciel. Albo jego gust. A także to, aby lampy pasowały wizualnie do ogrodu, były atrakcyjne i odpowiednio oświetlały wąskie ścieżki i inne obszary posesji. Oczywiście nawet lampy w prywatnym ogrodzie powinny zostać zainstalowane w taki sposób, aby nie powodowały oślepiania, a ich blask nie sięgał do salonu sąsiadów – ale liczy się przede wszystkim własny gust.
Aby zapewnić możliwość znalezienia idealnej latarni ogrodowej, która pasuje do indywidualnego gustu i ogrodu, latarnie ogrodowe do terenów prywatnych są dostępne w najróżniejszych wysokościach. Bardzo popularne są latarnie ogrodowe o wysokości 2 metrów i wyższe. Obowiązuje jednak zasada, że lampa jest uważana za latarnię ogrodową dopiero wtedy, gdy jej wysokość przekracza 1,50 m. Wszystkie niższe lampy latarniami ogrodowymi nie są. Mogą być lampami cokołowymi lub słupkami oświetleniowymi, ale na pewno nie można ich nazwać latarnią ogrodową.
Informacje na temat wysokości latarni można znaleźć w szczegółach dotyczących produktu!
Nietrudno zgadnąć – w stylach, które podobają się użytkownikom. Mogą to być 3-punktowe latarnie ogrodowe w bardzo eleganckim, nostalgicznym stylu, który przypomina latarnie uliczne z wcześniejszych stuleci – kiedy po drogach jeździły jeszcze pojazdy o mocy 1 lub maksymalnie 2 koni mechanicznych. A może coś nowocześniejszego? Nie ma problemu. Idealną latarnię ogrodową znajdą dla siebie również miłośnicy purystycznego, futurystycznego albo po prostu nowoczesnego stylu. 1-punktową, 2-punktową lub nawet 3-punktową – dokładnie według potrzeb.
Nasza rada: im więcej ramion ma latarnia – tym więcej daje światła. Ale uwaga: ma wtedy większą średnicę i zajmuje odpowiednio więcej miejsca. Trzeba to koniecznie uwzględnić podczas planowania przestrzeni.
Przed albo za domem. W ogrodzie lub na ścieżkach prowadzących do ogrodu. Przy bramie wjazdowej lub bezpośrednio obok eleganckiej, nowej altany ogrodowej. Można wymieniać w nieskończoność. W zasadzie nową latarnię ogrodową można ustawić dokładnie tam, gdzie ma się ochotę. Jest jednak jeden warunek: mówimy o prywatnej posesji. W takim przypadku ustawienie lamp można dostosować do własnych potrzeb. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku terenów publicznych, takich jak parkingi, ulice czy inne tego typu miejsca. Tutaj prywatne oświetlenie nie ma racji bytu.
Na własnej posesji również trzeba pamiętać o tym, aby zbyt duża ilość światła lub jego nieprawidłowe rozmieszczenie nie spowodowało konfliktu z sąsiadami – w przeciwnym wypadku można zapomnieć o wspólnych wieczorach przy grillu. Właśnie dlatego należy ograniczać zanieczyszczenie świetlne i zawsze pamiętać nie tylko o własnym komforcie, ale i o dobrym samopoczuciu sąsiadów!
Oczywiście. A jakie korzyści daje latarnia ogrodowa z czujnikiem ruchu? Jest ich bardzo wiele! Z czujnikiem ruchu....
jest dużo bardziej praktycznie. Światło włącza się, gdy ktoś zbliża się do lampy. Nie wcześniej i nie później. I gaśnie automatycznie w momencie, gdy nikogo nie ma już w pobliżu.
jest dużo bezpieczniej. Światło włącza się automatycznie i można odpowiednio wcześnie zauważyć kamień, schody lub zakręt ścieżki.
zyskuje się oszczędność kosztów i można zrobić coś dobrego dla środowiska. Światło włącza się tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest potrzebne.
można utrudnić życie nieproszonym gościom, a własną posesję uczynić bezpieczniejszą!
Nasze wskazówki dotyczące czujników ruchu: Jeśli chodzi o źródła światła – lepiej zrezygnować z żarówek energooszczędnych. Lepszy wybór stanowią żarówki LED. Podobnie jak wcześniej żarówki tradycyjne i lampy halogenowe zapewniają one natychmiast 100% jasności. Wskazówka nr 2: Jeśli wszystkie lampy na jednym obszarze mają się włączać jednocześnie lub potrzebna jest pewność, że dany obszar znajdzie się w całości w zasięgu czujników – lepiej wybrać zewnętrzne czujniki ruchu!
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.