Przydatna ozdoba: numer domu
Przy wyborze numeru domu nie należy koncentrować się jedynie na jego wyglądzie. Musi on bowiem spełniać przed wszystkim jeden ważny cel: budynek, na którym go umieszczono, powinien być z jego pomocą łatwy do odnalezienia dla odwiedzających. Poza tym odnośnie numerów domów w wielu miastach i gminach obowiązują przepisy, których należy przestrzegać.
Wprowadzenie numerów domów
W dawnych czasach domy bądź dwory miały swoje nazwy. Wywodzono je często od zawodu lub rzemiosła uprawianego przez właściciela domu. W XVIII. wieku w większych miastach zaczęto wprowadzać numery domów. Ponieważ wiele nazw występowało wielokrotnie, konieczny stał się niezawodny system porządkowy. Dzisiaj zarówno w mieście, jak i na wsi każdy budynek może zostać bez trudu jednoznacznie zidentyfikowany i znaleziony na podstawie nazwy ulicy i numeru domu. W wielu miastach i gminach aktualnie obowiązujące "Rozporządzenie o numerach domów" określa szczegóły ich umieszczania na budynkach.
Przydatne nie tylko w nagłych przypadkach: podświetlane numery domów.
Przydatne są także podświetlane numery domów lub lampy z numerem domu, stanowiące połączenie numeru domu i zewnętrznej lampy ściennej. Dzięki temu numer domu jest dobrze widoczny także o zmierzchu i w ciemności. Jeżeli jest on podświetlany z wykorzystaniem techniki solarnej, to jest zupełnie niezależny od prądu sieciowego. Jako żarówki do oświetlania numeru domu mogą być także stosowane energooszczędne żarówki LED. Są one niezwykle wytrzymałe i trwałe.
W niektórych miastach, np. w Hamburgu, stosowanie podświetlanych numerów domów jest wymagane przepisami. Numer taki umożliwia taksówkarzom, kurierom oraz ewentualnie także karetce pogotowia natychmiastowe odnalezienie właściwego budynku.