Czujnik dymu

Czujniki dymu ratują życie

To prawdziwy koszmar senny każdego właściciela domu czy mieszkania: pożar! Należy opuścić jak najszybciej budynek, jeżeli tylko w porę zauważy się zagrożenie. W takich sytuacjach czujniki dymu ratują często życie. Wiele osób nie wie, że większość ofiar pożarów nie ginie bezpośrednio od ognia, ale z powodu dymu, ewentualnie w wyniku zatrucia dymem. Dlatego instalacja czujnika dymu jest niezwykle ważna. Urządzenie to emituje głośny alarm, gdy stężenie toksycznych gazów powstałych w wyniku spalania, takich jak tlenek węgla, przekracza pewną wartość i powstaje zagrożenie rozprzestrzenienia się podstępnego dymu w mieszkaniu. Tlenek węgla już w krótkim czasie może powodować śmierć – wystarcza około dziesięciu wdechów. Dozwolone są wyłącznie czujniki dymu zgodne z europejską normą produktową DIN EN 14604. Przy zakupie nabywca powinien zwrócić między innymi uwagę na to, czy produkt opatrzony jest następującymi informacjami: wspomnianą już normą DIN EN 14604, danymi producenta lub dostawcy, datą produkcji, zalecaną datą kompletnej wymiany oraz informacją o rodzaju i liczbie baterii. Do czujnika musi być dołączona instrukcja dotycząca tego, gdzie i jak należy go zamontować. Na produkcie musi być również widoczne oznakowanie CE.

Czujniki dymu będą lub też już są obowiązkowe

Szczególnie w nocy czujniki dymu mogą uratować życie. Budzą one i ostrzegają mieszkańców, co pozwala na opuszczenie budynku w odpowiednim czasie. W niektórych krajach związkowych RFN czujniki dymu są już obowiązkowe. Obowiązek ich instalowania w prywatnych gospodarstwach domowych regulowany jest w prawie budowlanym poszczególnych krajów związkowych RFN. Nadrenia Palatynat wprowadziła taki obowiązek w roku 2003, jako pierwszy kraj związkowy RFN. W ustawie zostało to sformułowane jako "obowiązek wyposażania w czujniki dymu wszystkich nowobudowanych budynków użytkowanych w celach mieszkaniowych". Podobne regulacje odnośnie czujników dymu obowiązują dotychczas także w Szlezwiku-Holsztynie, Hamburgu, Hesji, Turyngii, Kraju Saary oraz w Meklemburgii Pomorzu Przednim. Jeżeli bliżej przyjrzymy się przykładowo krajowi związkowemu Hesja, to w tej kwestii obowiązują tam od roku 2005 następujące regulacje: "Nowe i przebudowywane budynki, sypialnie i pokoje dziecięce, a także korytarze lub inne pomieszczenia służące jako drogi ewakuacyjne muszą być wyposażone w czujniki dymu. Istniejące mieszkania muszą zostać w nie wyposażone do 2014-12-31." W innych krajach związkowych RFN, jak Bawaria, Brandenburgia czy Dolna Saksonia, nie ma dotychczas ustawowych regulacji dotyczących czujników dymu.

  • 750.000 produktów w magazynie
  • 60-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł
22 307 14 83 Usługa

poniedziałek - czwartek
od 08:00 do 18:00

piątek
od 08:00 do 17:00

Otrzymaj 40 zł rabatu

i wiele innych korzyści!

40 zł RABATU

*Kod rabatowy do wykorzystania przy zakupie powyżej 300 zł. Kod może zostać wykorzystany tylko jednorazowo. Oferta nie łączy się z innymi promocjami, nie ma możliwości późniejszego odjęcia kwoty od rachunku. Oferta ważna do 31.03.2021.