Czujnik ruchu

Polecane produkty w tej kategorii

  Czujki ruchu zapewniają wygodę, bezpieczeństwo i potencjał oszczędności

  Czujniki ruchu są doskonałym sposobem na automatyczne sterowanie oświetleniem w domu i ogrodzie. Zapewniają komfort, ponieważ światła nie trzeba ręcznie włączać i wyłączać. Dla osób, które zazwyczaj mają ręce pełne roboty, jeden obowiązek mniej to prawdziwe błogosławieństwo.
  Instalacja czujników ruchu zmniejsza również ryzyko doznania obrażeń.
  Będąc na zewnątrz, nie trzeba obawiać się potknięcia w ciemności, a w pomieszczeniach wewnętrznych nie ma potrzeby szukania włącznika światła po omacku. Detektory ruchu służą również jako zabezpieczenie przed włamaniem. Włączenie się światła w sytuacji, gdy do domu zbliżają się nieproszeni goście, często skutecznie ich odstrasza i zapobiega próbom włamania. Wreszcie – i warto o tym pamiętać – na dłuższą metę czujniki ruchu to rozwiązanie bardzo przyjazne dla portfela.
  Dlaczego? Światło świeci się bowiem tylko wtedy, gdy jest faktycznie niezbędne. Detektory ruchu to więc rozwiązanie, które sprzyja zarówno oszczędnościom, jak i środowisku. Czasy, w których zdarzyło się nam zapomnieć o wyłączeniu światła, to już przeszłość. Warto też dodać, że zmniejszenie eksploatacji znacznie wydłuża żywotność źródeł światła.

  Jakie typy czujników ruchu można znaleźć na rynku?

  Czujniki ruchu są dostępne w postaci osobnego urządzenia, albo jako element wbudowany w oświetlenie. Opierają się na różnych technologiach, które producenci często jednak ze sobą łączą dla uzyskania większej funkcjonalności:

  Pasywne czujniki podczerwieni (czujniki PIR)

  • działają poprzez wykrywanie promieniowania podczerwonego (promieniowania cieplnego)
  • do użytku wewnątrz i na zewnątrz

  Czujniki mikrofalowe ruchu (czujniki MW)

  • wykorzystują fale elektromagnetyczne
  • do użytku wewnętrznego oraz w postaci inteligentnych czujników HF (iHF) obecnie również do użytku zewnętrznego

  Czujniki ultradźwiękowe

  • działają poprzez odbijane fal dźwiękowych
  • do użytku wewnętrznego

  Kamery z czujnikiem ruchu

  • działają na zasadzie elektronicznej oceny treści obrazu
  Kinkiety z czujnikiem ruchu

  Czym czujniki ruchu różnią się od czujników obecności?

  Różnica między czujnikami ruchu i obecności polega na czułości sensorów. Detektory ruchu reagują na większą aktywność, taką jak chodzenie. Do aktywacji detektorów obecności wystarczą natomiast najmniejsze ruchy, takie jak naciśnięcie klamki czy pisanie na klawiaturze. W związku z powyższym czujniki ruchu doskonale nadają się do zastosowań zewnętrznych. Aktywując znienacka światło w ciemności, skutecznie odstraszają włamywaczy. Często stosuje się je również wewnątrz, np. w korytarzach i na klatkach schodowych. Czujniki obecności są natomiast przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych i roboczych. Włączają tam światło przy najdelikatniejszych nawet ruchach. Nowoczesne detektory ruchu i obecności dokonują automatycznego pomiaru jasności i wyłączają się automatycznie, gdy jest już wystarczająco dużo światła dziennego. W poradniku zawarta jest infografika dotyczącą obszarów zastosowania poszczególnych czujników obecności i ruchu.

  Jak działają czujniki PIR?

  Czujniki PIR (pasywne czujniki podczerwieni) same nie wysyłają żadnych sygnałów, a jedynie odbierają promieniowanie cieplne z otoczenia. Dlatego właśnie mówi się, że są pasywne. Do ich uruchomienia niezbędne są dynamiczne źródła ciepła, czyli poruszające się obiekty. Mogą to być zarówno ludzie, zwierzęta, jak i rozgrzane silniki samochodów. Czujniki PIR nie reagują jednak na statyczne źródła ciepła, takie jak światło słoneczne. Dostępne są również modele, które nie reagują na ruchy małych zwierząt. Dzięki temu energia nie marnuje się niepotrzebnie, gdy obok posesji przemykają koty czy jeże.
  Aby móc dokładnie ocenić różnice temperatur, czujniki PIR potrzebują bezpośredniego kontaktu z obiektem. Dlatego czujniki nie mogą być ukryte ani niczym osłonięte. Ich czułość może osłabić się podczas ulewnego deszczu albo zimą, kiedy ubieramy grubszą odzież.

  Gdzie najlepiej sprawdzą się czujniki PIR?

  Detektory ruchu z sensorami PIR znajdują zastosowanie zarówno w domu, jak i w ogrodzie. To najwłaściwszy wybór, jeśli chodzi o wychwycenie ruchów. Rejestrują zbliżających się ludzi i pojazdy. Warto mieć na uwadze, że czujniki ruchu PIR wykrywają ruchy boczne lepiej niż ruchy czołowe. Ma to związek z ich mechanizmem działania. Czujnik dzieli mianowicie powierzchnię detekcji na siatkę złożoną z mniejszych obszarów.
  Można pomyśleć o tym, jak o odległości pomiędzy rozłożonymi palcami dłoni. Jeśli ktoś zbliży się do czujnika ruchu od przodu, może znajdować się przez cały czas w obszarze, w którym czujnik nie wykryje żadnej zmiany.
  Jeśli podchodzi natomiast do detektora ruchu pod kątem, wówczas przechodzi przez kilka obszarów, co pozwala sensorowi na wykrycie aktywności. Podczas montażu należy zatem szczególną uwagę zwrócić na kąt ustawienia. Ponadto podczas instalacji należy mieć na względzie, że czujniki PIT nie mogą być niczym zakryte. Dla właściwego ich funkcjonowania wytwarzające ciepło obiekty muszą znajdować się bowiem w ich bezpośrednim „polu widzenia”.

  Słupki oświetleniowe z czujnikiem ruchu

  Czujniki PIR to najlepsze rozwiązanie do użytku na zewnątrz, jak również do korytarzy, garaży i klatek schodowych. Nie sprawdzą się jednak przy wyczuwaniu drobniejszych ruchów, np. podczas pracy w pozycji siedzącej. Do takich celów należy zastosować tzw. czujniki obecności. Także i one wykrywają promieniowanie cieplne za pomocą sensorów podczerwieni, ale cechują się znacznie większą czułością. Jest tak dlatego, że ich obszar widzenia podzielony jest na szachownicę o znacznie mniejszych polach. Czujniki obecności są w stanie wykryć najmniejsze nawet ruchy, takie jak pisanie na klawiaturze. Z tego względu doskonale nadają się przede wszystkim do pomieszczeń biurowych i mieszkalnych.

  Jak działają czujniki mikrofalowe?

  Czujniki mikrofalowe (czujniki MW) emitują promienie radarowe (fale elektromagnetyczne) i reagują na ich odbicie – obraz echa. Działają zatem w sposób aktywny. W przypadku poruszania się obiektu, zmienia się częstotliwość, z jaką obijają się od niego emitowane przez czujnik fale. W ten sposób sensory rozpoznają zmianę aktywności. Czujniki MW działają niezależnie od temperatury. Podczas montażu można osłonić je ścianami, szkłem lub drewnem.
  Dlaczego? W przeciwieństwie do czujników na podczerwień nie wymagają bezpośredniego kontaktu z obiektem, a fale mogą przenikać przez cienkie ściany. Ich wysoka czułość bierze się stąd, że detekcja przebiega jednocześnie w kierunku poziomym i pionowym. Czujniki MW świetnie sprawdzą się w krętych piwnicach i przejściach, gdzie czujniki na podczerwień spotykają się z oczywistymi ograniczeniami. Radarowe czujniki obecności stosuje się przede wszystkim w pomieszczeniach mieszkalnych. Rejestrują najdrobniejsze ruchy, nawet podczas pracy w pozycji siedzącej na krześle. Znajdują również bardzo praktyczne zastosowanie w toaletach i pralniach, ponieważ są w stanie wykrywać nawet ruchy za drzwiami. Przez długi czas czujniki MW nie nadawały się do użytku na zewnątrz ze względu na ich wysoką czułość. Uruchomienie emisji fal mógł spowodować już nawet spadający liść. W międzyczasie technologia ta rozwinęła się jednak w taki sposób, że czujniki potrafią już odróżnić ruchy człowieka od ruchu owadów, spadających liści czy deszczu. Tego rodzaju inteligentne czujniki HF (iHF) są obecnie coraz częściej spotykane w urządzeniach do użytku zewnętrznego.

  Jak działają czujniki ultradźwiękowe?

  Czujniki ultradźwiękowe wysyłają i odbierają fale dźwiękowe znajdujące się w zakresie niesłyszalnym dla ludzkiego ucha. Przenikają przez całe pomieszczenie aż po najmniejsze zakamarki. Są w stanie wykryć obiekty poza swoim „polem widzenia”, nawet pomimo znajdujących się na drodze przeszkód. Nie należy ich jednak umieszczać za osłoną ani nad grzejnikiem, ponieważ fale dźwiękowe poruszają się w powietrzu. W przeciwieństwie do czujników MW, czujniki ultradźwiękowe nie przenikają również przez cienkie ściany. Czujniki ultradźwiękowe to doskonały wybór do długich przejść i korytarzy. Często pełnią funkcję detektorów obecności w biurach, ponieważ dzięki wysokiej czułości idealnie rozpoznają ruch podczas pracy siedzącej.

  Jak działają kamery z czujnikiem ruchu?

  Ruch wykrywać mogą również kamery z czujnikiem ruchu. W razie zarejestrowania jakiejkolwiek zmiany w zapisie obrazu, kamera taka wysyła sygnał do włączenia światła i może też oczywiście aktywować alarm. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w dziedzinie technologii bezpieczeństwa. Do użytku w wielkopowierzchniowych biurach i salach konferencyjnych firma Steinel opracowała kamery z czujnikiem ruchu, które rozpoznają i liczą obecne osoby. Co ciekawe, technologia ta rozpoznaje zarówno osoby stojące, jak i siedzące.

  Czy istnieją lampy z wbudowanym czujnikiem ruchu?

  Czujniki ruchu są dostępne jako osobne urządzenia bądź jako dodatek wbudowany na stałe w lampach. W tym drugim wypadku należy pamiętać, aby używać tylko źródeł światła, które od razu świecą z pełną mocą. Ponadto należy przestrzegać maksymalnej mocy elektrycznej (specyfikacja watów) dozwolonej dla czujnika wbudowanego w lampę. Najprostszym rozwiązaniem jest bez wątpienia zakup lamp z wbudowanymi już detektorami ruchu do domu i ogrodu. o użytku na zewnątrz dostępne są stylowe lampy ogrodowe niskie i słupki oświetleniowe z czujnikami ruchu. Dzięki nim spacery po nocnym ogrodzie będą bezpieczniejsze, a atmosfera – bardziej nastrojowa. Takie lampy zewnętrzne są obecnie dostępne w wersji z połączeniem sieciowym. W chwili, gdy jedna lampa z czujnikiem wykryje ruch, wysyła sygnał do pozostałych połączonych z nią w sieć źródeł światła. Wszystkie światła włączają się automatycznie w tym samym czasie i w ten sposób oświetlają całą ścieżkę ogrodową.

  Jak podłączyć czujniki ruchu?

  Biorąc pod uwagę, że detektory ruchu są obecnie często na stałe wbudowane w lampy, w większości przypadków nie ma potrzeby podłączania ich do istniejącej instalacji elektrycznej. Nawet jeśli jednak zdecydujemy się na osobny czujnik ruchu, to i tak samodzielna instalacja nie będzie wymagać od nas wielkiego wysiłku. Przed rozpoczęciem instalacji należy się bezwzględnie upewnić, czy spełnione są wszystkie standardowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy pracy z urządzeniami elektronicznymi. Przed przystąpieniem do montażu warto się również zastanowić, czy w przyszłości źródło światła ma być sterowane tylko za pomocą detektora ruchu, czy też może również za pomocą przełącznika? Obie te opcje można obecnie połączyć, instalując tak zwany przełącznik wyboru. Pozwala on na manualne włączanie i wyłączanie światła lub na uruchomienie trybu czujnika ruchu. Dodatkowo można skonfigurować go w taki sposób, aby detektor ruchu był aktywny tylko w nocy, a światło sterowane przełącznikiem – w ciągu dnia.

  Montaż czujnika ruchu

  Przed rozpoczęciem montażu należy się też zastanowić, czy chcemy zainstalować czujnik ruchu w wersji natynkowej, czy podtynkowej. W wersji podtynkowej można wykorzystać puszkę instalacyjną odpowiedniego źródła światła. W tym celu należy wyjąć włącznik światła i podłączyć detektor ruchu. Na rynku dostępne są czujniki ruchu w technologii trójprzewodowej lub dwuprzewodowej, które mają odpowiednio dwa lub trzy zaciski przyłączeniowe. Technologia dwuprzewodowa działa bez przewodu neutralnego. W kolejnym kroku należy ustalić odległość od czujnika do zbliżających się obiektów (obszar detekcji) oraz to, jak długo światło powinno pozostać włączone po aktywacji ruchem (czas włączenia). Co więcej, w przypadku modeli z czujnikiem zmierzchu można określić jasność otoczenia, przy której powinna włączać się lampa. Jedyne, co pozostaje, to podłączyć czujnik ruchu do puszki instalacyjnej – i gotowe. Nawiasem mówiąc, nie trzeba instalować osobnego detektora ruchu dla każdego źródła światła. Do jednego detektora ruchu można w prosty sposób podłączyć kilka źródeł światła. Jednak ze względów bezpieczeństwa należy pamiętać, aby nie przekroczyć dozwolonej mocy czujnika ruchu. Obecnie dostępne są na rynku zasilane bateriami lampy z wbudowanymi detektorami ruchu. Montaż polega wówczas na włożeniu baterii i umieszczeniu lampy w wybranym miejscu. W tej opcji najlepiej sprawdzą się energooszczędne lampy LED, które cechują się najmniejszym zużyciem baterii.

  Jaki stopień ochrony powinien mieć czujnik ruchu?

  W przypadku detektorów ruchu przeznaczonych do użytku zewnętrznego lub w łazience, należy upewnić się, czy mają one odpowiedni stopień ochrony IP. Tylko właściwy poziom zabezpieczenia uchroni bowiem urządzenie przed zniszczeniem wskutek wniknięcia wody lub ciał obcych. Urządzenia o stopniu ochrony od IP54 w górę są odpowiednie do użytku zewnętrznego na ścianach domu lub pod dachem. Stopień ten zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed kurzem i spryskaniem wodą. Detektory ruchu ze stopniem ochrony IP66 są odporne na pył i strugi wody. Taki stopień ochrony jest zalecany, jeśli czujnik ruchu nie będzie znajdował się pod zadaszeniem bądź gdy nie będzie osłaniać go żadna ściana. W przypadku czujników montowanych na suficie łazienkowym wystarczający będzie stopień ochrony IP44. Oznacza on, że urządzenie jest zabezpieczone przed spryskaniem wodą i ciałami obcymi o średnicy większej niż jeden milimetr. W pobliżu wanny lepiej jednak mieć urządzenie ze stopniem ochrony IP65.Do pomieszczeń mieszkalnych, w których nie jest spodziewane wystąpienie wilgoci, wystarczą czujniki ruchu o stopniu ochrony IP40. Zapewnia on ochronę urządzenia przed ciałami obcymi większymi niż milimetr, jednak nie przed wodą.

  Na jakiej wysokości należy zainstalować detektor ruchu?

  Zaleca się, by zewnętrzne detektory ruchu instalować na wysokości 2 lub więcej metrów. Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, że detektor ruchu musi znajdować poza zasięgiem osób nieuprawnionych – w szczególności włamywaczy. Po drugie, im wyżej zamontowany jest czujnik ruchu, tym większy obszar pokrywa. Jeśli zainstalowany jest zbyt nisko, pokryje jedynie stosunkowo niewielką powierzchnię. Wysokość montażu czujnika w każdym przypadku zależy od celu jego zastosowania. Jednocześnie w kwestii wysokości instalacji należy przestrzegać zaleceń producenta.

  Jaki kąt jest właściwy do poszczególnych zastosowań?

  Dostępne są czujniki ruchu z kątem detekcji od 90° do 360°. Jeśli chcemy na przykład, by detektor obejmował całe pomieszczenie, musimy wybrać montaż sufitowy oraz urządzenie o zasięgu detekcji wynoszącym 360°. W przypadku montażu na ścianie wystarczy kąt detekcji 180°. Czujniki ruchu o takim kącie najlepiej sprawdzą się do oświetlenia korytarza lub do zabezpieczenia terenu wokół domu. Z kolei kąt 90° całkowicie wystarczy do tego, aby w razie potrzeby detekcją objąć wejście do domu. W celu zabezpieczenia dwóch zewnętrznych ścian domu jednocześnie, w narożniku domu można zainstalować czujnik ruchu o kącie detekcji 240°. Jeśli nie jesteśmy całkowicie pewni, jakie ma być ostateczne zastosowanie czujnika, zawsze możemy wybrać taki o większym kącie detekcji, a następnie dostosować go do pomieszczenia za pomocą przesłon. W przypadku instalacji czujnika ruchu na ścianie zewnętrznej dla celów bezpieczeństwa, należy zadbać o to, aby objęty detekcją został także i obszar znajdujący się bezpośrednio pod czujnikiem. Tak zwana ochrona przed pełzaniem to rozwiązanie, które może zapobiec próbom ominięcia obszaru detekcji. Używa się w tym celu specjalnego obiektywu lub drugiego czujnika.

  Czy warto inwestować w urządzenie z czujnikiem zmierzchu?

  Aby czujnik ruchu lub obecności nie aktywował się w wyniku kontaktu ze światłem dziennym, zalecamy połączenie go z czujnikiem światła. W takich modelach można ustawić stopień zmierzchu, począwszy od którego zewnętrzny czujnik ruchu lub wewnętrzny czujnik obecności będą uruchamiać źródło światła. Lampa nie będzie się wówczas włączać, gdy światło dzienne będzie wystarczająco jasne. Dzięki czujnikowi zmierzchu można więc dodatkowo zaoszczędzić energię i koszty, a tym samym jednocześnie zadbać o środowisko i swój portfel. Nowoczesne detektory ruchu mają już fabrycznie wbudowane czujniki zmierzchu. Warto również pamiętać, że firma Steinel ma w swojej ofercie wyłączniki zmierzchowe o nazwie Nightmatic.

  Jakie lampy można połączyć z czujnikiem ruchu?

  Jedną z zalet detektorów ruchu jest duża oszczędność energii. Z racji tego, że światło włącza się tylko wtedy, gdy jest faktycznie niezbędne, można mówić tu o dużych oszczędnościach kosztu energii elektrycznej. Najbardziej oczywistym wyborem lamp do stosowania w połączeniu z czujnikami ruchu są diody LED. Ta technologia oświetleniowa jest przyjazna dla środowiska i zużywa niewiele energii. Ponadto diody LED osiągają 100% jasności od razu z chwilą włączenia i nie niszczą się wskutek częstego włączania i wyłączania. dzięki temu idealnie nadają się do detektorów ruchu.

  Czy czujniki ruchu można zintegrować z systemami inteligentnego domu?

  Ponieważ rozwój technologii coraz bardziej zmierza w kierunku inteligentnych domów, istnieją już czujniki ruchu, które można z nią integrować. Powiadomienia o aktywności czujnik wysyła wówczas bezpośrednio na aplikację na smartfonie. Poprzez aplikację można ustawiać i sprawdzać funkcjonalność i czułość urządzenia. Możliwe jest też zaprogramowanie działania czujnika w konkretnym przedziale czasowym. Połączone w sieć smart home czujniki ruchu można również podłączyć do ściemniaczy, tak aby w porze snu włączało się tylko przyciemnione oświetlenie.

  Jakie marki czujników ruchu są dostępne na rynku?

  Firma Steinel cieszy się renomą pioniera w dziedzinie detektorów ruchu. Ale również i inni producenci mają obecnie w swoim asortymencie wysokiej jakości detektory obecności i ruchu. Poniższa lista obejmuje najciekawszych producentów czujników ruchu i obecności na rynku polskim:

  • Steinel
  • Philips Hue
  • Osram
  • Delta Light

  W przypadku dodatkowych pytań ależy się kontaktować za pomocą formularza kontaktowego.

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

  Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

  Zarejestruj się do newslettera i profituj!

  90 Rabatu

  * kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.