Czujnik ruchu

Polecane produkty w tej kategorii

  Czujki ruchu zapewniają wygodę, bezpieczeństwo i potencjał oszczędności

  Czujki ruchu automatycznie regulują oświetlenie w ogrodzie i domu. Dzięki temu, że światła nie trzeba już włączać ręcznie, zwiększa się komfort. Gdy masz zajęte ręce, ten luksus okazuje się niezwykle praktyczny. Zastosowanie czujek ruchu zmniejsza również ryzyko obrażeń, ponieważ na zewnątrz niebezpieczeństwo potknięcia się jest odpowiednio wcześnie wykrywane, a w pomieszczeniach nie ma potrzeby szukania po omacku włącznika światła.

  Detektory ruchu pomagają również chronić przed włamaniem. Włączenie światła w przypadku, gdy niechciane osoby zbliżają się do domu, często odstrasza je i zapobiega próbom włamania. Wreszcie, co nie mniej ważne, czujki ruchu na dłuższą metę są przyjazne dla portfela, ponieważ aktywują światło tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebne, są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Czasy, w których ludzie zapomnieli wyłączyć światło to już przeszłość, co znacznie wydłuża żywotność źródeł lamp.

  Jakie są rodzaje czujek ruchu?

  Czujki ruchu są dostępne jako osobne akcesorium lub wbudowane w oświetlenie. Opierają się na różnych technologiach, które można stosować również w połączeniu:

  Pasywne czujniki podczerwieni (czujniki PIR)

  • działają poprzez promieniowanie podczerwone (promieniowanie cieplne)
  • do stosowania wewnątrz i na zewnątrz

  Czujniki wysokiej częstotliwości lub radarowe

  • działają przez fale elektromagnetyczne
  • do użytku w pomieszczeniach i jako inteligentne czujniki HF (iHF), teraz nadają się również do użytku zewnętrznego

  Czujniki ultradźwiękowe

  • działają przez odbicie dźwięku
  • do użytku w pomieszczeniach

  Czujniki kamer

  • działają poprzez elektroniczną ocenę treści obrazu
  • do stosowania wewnątrz i na zewnątrz
  Kinkiety z czujnikiem ruchu

  Czym czujki ruchu różnią się od czujek obecności?

  Różnica między czujnikami ruchu i obecności polega na czułości czujek. Podczas gdy detektory ruchu reagują na większe ruchy, takie jak chodzenie, w przypadku czujek obecności wystarczą najmniejsze ruchy, takie jak naciśnięcie klamki lub pisanie na klawiaturze. Dzięki temu czujniki ruchu nadają się do zastosowań zewnętrznych, zapewniając światło w ciemności i odstraszając włamywaczy. Często stosuje się je wewnątrz, w korytarzach i klatkach schodowych. Z kolei czujki obecności są przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych i roboczych. Tam zapewniają światło przy najmniejszych ruchach. Nowoczesne czujki ruchu i obecności dokonują automatycznego pomiaru jasności i wyłączają się automatycznie, gdy jest wystarczająco dużo światła dziennego.

  Jak działają czujniki PIR?

  Czujniki PIR (pasywne czujniki podczerwieni) nie wysyłają żadnych sygnałów, a jedynie odbierają promieniowanie cieplne z otoczenia, przez co działają pasywnie. Aktywują je dynamiczne źródła ciepła, czyli poruszające się obiekty. Mogą to być zarówno ludzie, zwierzęta, jak i rozgrzane silniki samochodów. Z drugiej strony czujniki PIR nie reagują na statyczne źródła ciepła, takie jak światło słoneczne. Dostępne są również modele, które nie są aktywowane przez małe zwierzęta. Zapobiega to niepotrzebnemu zużyciu energii, gdy np. koty czy jeże przemykają obok.

  Aby optymalnie rozpoznać różnice temperatur, czujniki PIR potrzebują bezpośredniego kontaktu z obiektem. Dlatego nie mogą być instalowane w sposób ukryty lub osłonięty. Czułość czujników może być również osłabiona podczas ulewnego deszczu lub przez grubą odzież zimą.

  Gdzie można wykorzystać czujniki PIR?

  Czujki ruchu z czujnikami PIR znajdują zastosowanie zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Są właściwym wyborem, jeśli chodzi o wychwycenie dużych ruchów. Rejestrują, gdy ktoś idzie lub zbliża się samochód. Ważne jest, aby wiedzieć, że czujki ruchu z czujnikami PIR wykrywają ruchy boczne lepiej niż ruchy czołowe. Można to wytłumaczyć faktem, że czujka ruchu dzieli obszar detekcji na siatkę złożoną z poszczególnych obszarów. Możesz myśleć o takim obszarze jako odległości między rozłożonymi palcami. Jeśli osoba zbliży się do czujki ruchu czołowo, może pozostać w obszarze, w którym czujnik nie wykryje żadnej zmiany. Jeśli przechodzi obok detektora ruchu pod kątem, przechodzi przez kilka obszarów i zostanie zauważona zmiana. Podczas montażu należy zatem zwrócić uwagę na kąt. Ponadto czujki ruchu z czujnikami PIR muszą być zainstalowane w taki sposób, aby nie były zakryte, ponieważ bezpośredni kontakt wzrokowy z obiektem jest niezbędny dla poprawnej funkcjonalności.

  Słupki oświetleniowe z czujnikiem ruchu

  Czujki ruchu z czujnikami PIR są najlepszym rozwiązaniem na zewnątrz, jak również do korytarzy, garaży i klatek schodowych. Nie nadają się jednak do rejestrowania mniejszych ruchów, np. podczas pracy w pozycji siedzącej. Większy sens mają tu tak zwane czujki obecności. Wykrywają one również promieniowanie cieplne za pomocą czujników podczerwieni, ale są znacznie bardziej czułe. Jest to możliwe dzięki bardzo szczegółowemu, szachownicowemu podziałowi pola widzenia. Czujki obecności mogą wykryć najmniejsze ruchy, takie jak pisanie na klawiaturze. Dlatego nadają się przede wszystkim do pomieszczeń biurowych i mieszkalnych.

  Jak działają czujniki wysokiej częstotliwości?

  Czujniki wysokiej częstotliwości (czujniki HF) emitują promienie radarowe (fale elektromagnetyczne) i reagują na ich odbicie - obraz echa. Działają zatem aktywnie. Jeśli obiekt się porusza, zmienia się częstotliwość, z jaką emitowane fale są odbijane. W ten sposób czujnik rejestruje zmianę. Czujniki HF działają niezależnie od temperatury. Można je również montować osłonięte ścianami, szkłem lub drewnem, ponieważ w przeciwieństwie do czujników na podczerwień nie wymagają bezpośredniego kontaktu z obiektem i mogą przenikać przez cienkie ściany. Ich wysoka czułość jest możliwa dzięki temu, że detekcja przebiega jednocześnie poziomo i pionowo.

  Czujki ruchu z czujnikami HF są bardzo przydatne do krętych piwnic i przejść, gdzie czujniki podczerwieni osiągają swoje granice. Czujki obecności z czujnikami HF stosowane są przede wszystkim w pomieszczeniach mieszkalnych. Rejestrują najdrobniejsze ruchy, nawet podczas pracy w pozycji siedzącej na krześle. Są również bardzo praktyczne w toaletach i pralniach, ponieważ mogą wykrywać ruchy nawet za drzwiami.

  Przez długi czas czujniki HF nie nadawały się do użytku na zewnątrz ze względu na ich wysoką czułość, ponieważ wystarczył przelatujący obok liść, aby emitowały sygnał. W międzyczasie jednak technologia rozwinęła się w taki sposób, że potrafi odróżnić ruchy człowieka od owadów, spadających liści i deszczu. Takie inteligentne czujniki HF (iHF) są obecnie coraz częściej używane na zewnątrz.

  Jak działają czujniki ultradźwiękowe?

  Czujki ruchu z czujnikami ultradźwiękowymi wysyłają i odbierają fale dźwiękowe w zakresie niesłyszalnym dla człowieka. Wnikają w pomieszczenie aż po zakamarki i mogą wykrywać obiekty nad przeszkodami nawet bez bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Nie należy ich jednak umieszczać za osłoną ani nad grzejnikiem, ponieważ fale dźwiękowe są przenoszone przez powietrze. W przeciwieństwie do czujników HF, czujniki ultradźwiękowe również nie mogą przenikać przez cienkie ściany.

  Czujki ruchu z czujnikami ultradźwiękowymi doskonale sprawdzają się w długich przejściach i korytarzach. Są często używane jako czujki obecności w biurach, ponieważ ich wysoka czułość sprawia, że idealnie nadają się do pracy siedzącej.

  Jak działają czujniki kamer?

  Czujki ruchu można również obsługiwać za pomocą czujników kamer. Jeśli zarejestrowana zostanie zmiana w zapisie obrazu, światło może zostać włączone za pomocą sygnału i oczywiście może również zostać uruchomiony alarm. Ta technologia jest wykorzystywana głównie w dziedzinie technologii bezpieczeństwa. Do zastosowania w otwartych biurach lub salach konferencyjnych firma Steinel opracowała czujniki kamer, które rozpoznają i liczą ludzi, niezależnie od tego, czy siedzą czy stoją.

  Czy w światła wbudowane są detektory ruchu?

  Czujki ruchu są dostępne jako osobne akcesoria, jak również montowane na stałe w lampach. Jeśli detektory ruchu są podłączone do źródeł światła, należy uważać, aby używać tylko źródeł światła, które natychmiast emitują pełny strumień świetlny. Ponadto należy przestrzegać maksymalnej mocy elektrycznej (specyfikacja watów) lamp, dozwolonej dla czujki ruchu. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup opraw ze zintegrowanymi detektorami ruchu do domu i ogrodu. Do użytku na zewnątrz dostępne są stylowe lampy na cokół i ścieżki z czujkami ruchu, które sprawiają, że spacery po nocnym ogrodzie są bezpieczniejsze, a jednocześnie tworzą piękną atmosferę. Takie lampy zewnętrzne są już dziś dostępne w formie sieci. Jeśli oprawa wykryje ruch za pomocą czujki ruchu, wysyła sygnał do połączonych w sieć źródeł światła. Wszystkie światła włączają się automatycznie w tym samym czasie i oświetlają ścieżkę ogrodową.

  Jak podłączyć czujki ruchu?

  Ponieważ detektory ruchu są obecnie w większości na stałe montowane w lampach, w większości przypadków nie ma potrzeby instalowania ich w istniejącej instalacji elektrycznej. Jeśli zdecydujesz się na osobny czujnik ruchu, możesz go zainstalować samodzielnie przy niewielkim wysiłku. Przed podłączeniem czujnika ruchu należy się bezwzględnie upewnić, że przestrzegane są zwykłe, surowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy pracy z urządzeniami elektronicznymi.

  Ważne są również następujące wstępne przemyślenie - czy w przyszłości źródło światła powinno być sterowane tylko za pomocą detektora ruchu, czy też powinno być sterowane również za pomocą przełącznika? Jeśli chcesz połączyć obie opcje, wybierz tak zwany przełącznik wyboru. Umożliwia on stałe włączanie i wyłączanie światła oraz przejście w tryb czujki ruchu. Dodatkowo można ustawić, aby detektor ruchu był aktywny w nocy, a światło sterowane przełącznikiem w ciągu dnia.

  Montaż czujnika ruchu

  Ponadto należy wyjaśnić, czy chcesz zainstalować czujnik ruchu w wersji natynkowej, czy podtynkowej. W wersji podtynkowej można wykorzystać skrzynkę rozdzielczą odpowiedniego źródła światła. W tym celu wyjmij włącznik światła i podłącz detektor ruchu. na rynku dostępne są czujki ruchu w technologii trójprzewodowej lub dwuprzewodowej i odpowiednio mają dwa lub trzy zaciski przyłączeniowe. Technologia dwuprzewodowa działa bez przewodu neutralnego. W kolejnym kroku ustawiasz odległość od zbliżającego się obiektu (obszar detekcji) oraz jak długo światło powinno pozostawać włączone w przypadku ruchu (czas włączenia). Dodatkowo, za pomocą czujnika zmierzchu można określić jasność otoczenia, przy której oprawa powinna zostać włączona. Wystarczy tylko wkręcić czujkę ruchu w skrzynkę rozdzielczą – to wszystko.

  Nawiasem mówiąc, nie trzeba instalować osobnego detektora ruchu dla każdego źródła światła. Do jednego detektora ruchu można w prosty sposób podłączyć kilka źródeł światła. Jednak ze względów bezpieczeństwa należy pamiętać, aby nie przekroczyć podłączonego obciążenia czujki ruchu.

  Obecnie dostępne są światła z wbudowanymi detektorami ruchu, które również są zasilane bateryjnie. Przy montażu wystarczy włożyć baterie i przymocować lampę w wybranym miejscu. W tej kombinacji najlepiej nadają się energooszczędne lampy LED, aby baterie działały jak najdłużej.

  Jaki rodzaj ochrony musi mieć moja czujka ruchu?

  Na zewnątrz i w łazience upewnij się, że detektor ruchu ma wystarczający stopień ochrony IP. Tylko w ten sposób jest odpowiednio chroniony przed wnikaniem wody i ciał obcych. Urządzenia o stopniu ochrony IP54 lub wyższym nadają się do użytku zewnętrznego na ścianie domu lub pod dachem. To chroni je przed kurzem i bryzgami wody. Na przykład dzięki klasie ochrony IP66 Twój detektor ruchu będzie nawet pyłoszczelny i chroniony przed strumieniami wody. Jest to zalecane, jeśli ściana lub dach nie zapewniają żadnej ochrony.

  W łazience wystarczająca jest klasa ochrony IP44 na suficie, dzięki której urządzenie jest zabezpieczone przed bryzgami wody i ciałami obcymi większymi niż jeden milimetr. W pobliżu wanny lepiej jednak mieć stopień ochrony IP65. Do pomieszczeń mieszkalnych, w których nie należy spodziewać się wilgoci, wystarczą czujki ruchu o stopniu ochrony IP40, które chronią urządzenia przed ciałami obcymi większymi niż milimetr, ale nie przed wodą.

  Na jakiej wysokości powinien być zainstalowany detektor ruchu?

  W przypadku czujek ruchu na zewnątrz zalecana jest wysokość montażu 2 metry lub więcej. Powodem jest z jednej strony to, że czujkę ruchu należy montować poza zasięgiem osób nieuprawnionych – w szczególności włamywaczy. Z drugiej strony, pokryty obszar zwiększa się, im wyżej zamontowana jest czujka ruchu. Jeśli miejsce instalacji jest zbyt nisko, uwzględniona jest tylko stosunkowo niewielka powierzchnia. Dlatego należy podjąć decyzję indywidualnie dla danego projektu. Jednocześnie należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących wysokości montażu.

  Jakie kąty detekcji są odpowiednie do czego?

  Czujki ruchu są dostępne z kątem detekcji od 90° do 360°. Jeśli na przykład ma być wykrywane całe pomieszczenie, należy wybierać montaż sufitowy, ponieważ w tym przypadku zasięg detekcji może wynosić 360°. W przypadku montażu na ścianie wystarczy kąt detekcji 180°. Takie czujki ruchu najlepiej sprawdzają się do oświetlania korytarza lub do zabezpieczenia terenu wokół domu. Z kolei kąty 90° są całkowicie wystarczające, aby w razie potrzeby oświetlić wejście do domu. W celu zabezpieczenia dwóch zewnętrznych ścian domu jednocześnie, do narożnika domu można przymocować czujnik ruchu o kącie detekcji 240°.

  Jeśli nie jesteś jeszcze pewien jego zastosowania, możesz również zakupić czujnik ruchu o dużym kącie detekcji, a następnie dostosować go później za pomocą przesłony do używanego obszaru.

  W przypadku instalacji ze względów bezpieczeństwa czujki ruchu do ściany zewnętrznej, należy upewnić się, że obszar bezpośrednio pod nią jest również wykrywany. Tak zwana ochrona przed pełzaniem może zapobiec ominięciu obszaru detekcji. Używa się do tego specjalnego obiektywu lub drugiego czujnika.

  Czy mój czujnik ruchu potrzebuje czujnika zmierzchu?

  Aby zapobiec aktywowaniu czujki ruchu lub obecności w świetle dziennym, zalecamy połączenie jej z czujnikiem światła. Tutaj ustawia się stopień zmierzchu, od którego czujka ruchu na zewnątrz lub czujka obecności wewnątrz powinna aktywować źródło światła. W ten sposób zapobiegasz włączaniu światła, gdy jest wystarczająco jasno. Dzięki czujnikowi zmierzchu możesz zaoszczędzić dodatkową energię i koszty, a tym samym chronić środowisko i swój portfel. W nowoczesnych czujkach ruchu takie czujniki zmierzchu są standardowo zintegrowane. Przy okazji, firma Steinel sprzedaje wyłączniki zmierzchowe pod nazwą Nightmatic.

  Jakie lampy nadają się do połączenia z czujką ruchu?

  Jedną z zalet detektorów ruchu jest to, że oszczędzają energię. Ponieważ światło włącza się tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebne, można tutaj zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Diody LED są również przyjazne dla środowiska i oszczędne, dzięki czemu ta technologia oświetleniowa jest oczywistym wyborem w połączeniu z czujkami ruchu. Ponadto diody LED osiągają 100 procent jasności natychmiast po włączeniu, a częste włączanie i wyłączanie nie szkodzi im. To sprawia, że są idealne do detektorów ruchu.

  Czy czujniki ruchu można zintegrować z systemami Smart Home?

  Ponieważ rozwój coraz bardziej zmierza w kierunku inteligentnych domów, istnieją już czujki ruchu, które można zintegrować z tą technologią. Dzięki temu powiadomienia o działaniach mogą być wywoływane bezpośrednio przez aplikację na smartfonie. Podobnie można ustawiać i sprawdzać funkcjonalność i czułość. Bez problemu możliwa jest również kontrola czasu. Czujniki ruchu połączone w sieć za pomocą technologii budynku można również podłączyć np. do ściemniaczy, tak aby w porze snu włączało się tylko przyciemnione oświetlenie.

  Jakie marki czujek ruchu są dostępne?

  Firma Steinel uchodzi za pioniera w dziedzinie detektorów ruchu. Ale również inni dostawcy mają teraz w swoim asortymencie wysokiej jakości czujki obecności i ruchu. Poniższy przegląd przedstawia wybór dostawców czujek ruchu i obecności na rynku niemieckim:

  • Steinel
  • Philips Hue
  • Osram
  • Delta Light

  Masz pytania? Nie wahaj się więc i skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta, który zapewni Ci fachową i przyjazną poradę w kwestii Twojego indywidualnego projektu oświetleniowego. Tu znajdziesz nasz formularz kontaktowy.

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 30-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

  Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

  Zarejestruj się do newslettera i profituj!

  40 Rabatu

  * kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 300 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.