PORADY
ktory wentylator wybrac

Który wentylator wybrać? Praktyczne i poręczne orzeźwienie przy użyciu jednego przycisku

Znalezienie odpowiedniego wentylatora uwzględniającego własne preferencje i wymagania przestrzeni mieszkalnej wymaga dobrego planu. Przed zakupem wentylatora należy zastanowić się nad oczekiwaniami: czy ma pracować szczególnie cicho, aby można go było użytkować również w sypialni? Czy powinien być jak najmniejszy i czy na przykład można go zamontować na spadzistym dachu? A może powinien być inteligentnie sterowany i mieć wiele opcji ustawień? Korzystając z poradnika, można stworzyć własną listę kontrolną.

Rodzaje wentylatorów

Istotne informacje

Kiedy montaż wentylatora ma sens?

Wentylator jest przydatny przez cały rok. Podczas gdy w trybie letnim urządzenie przyjemnie chłodzi, w trybie zimowym - zapewnia skuteczne rozprowadzenie ciepłego powietrza, które zgromadzi się pod sufitem. Takie rozwiązanie umożliwia obniżenie kosztów ogrzewania. Jeżeli wentylator ma być używany przez cały rok, należy przy zakupie upewnić się, że jest wyposażony w tryb pracy zimowej.

wentylator

Jakie są rodzaje wentylatorów?

Wentylatory sufitowe są montowane na stałe i podłączane do instalacji elektrycznej poprzez przyłącze sufitowe. Wiatraki mogą być wykorzystywane wyłącznie do chłodzenia i rozprowadzania powietrza lub do oświetlenia ogólnego, jeżeli zostanie wybrany model z oświetleniem LED. Wentylatory podłogowe i stołowe można dowolnie przestawiać. Dzięki ładowaniu akumulatora przez port USB można je również używać w podróży.

ktory wentylator wybrac

Na jakie informacje techniczne należy zwrócić uwagę?

Bardzo istotna jest wydajność, możliwość zastosowania w pomieszczeniach o określonej wielkości oraz różne poziomy natężenia światła. W zależności od rodzaju sufitu należy zwrócić uwagę na wagę. W przypadku wentylatorów podłogowych warto wybrać wariant z możliwością regulacji nachylenia i oscylacji (z ruchomą głowicą). Równie praktyczne są wentylatory podłogowe o regulowanej wysokości. Wentylatory można uruchamiać za pomocą łańcuszka do pociągania lub aplikacji na smartphonie.

Tryb letni

Tryb letni

Tryb zimowy

Tryb zimowy

Wentylatory sufitowe Bardzo cicha praca w sypialni

W przypadku tylko jednego przyłącza sufitowego zazwyczaj rodzi się dylemat, czy zamontować wentylator, czy może lampę sufitową. Żyrandole z wiatrakiem stanowią rozwiązanie problemu. Za pomocą pilota można zmienić barwę światła, na przykład w przypadku modeli Star­luna. Do sypialni zalecany jest model o cichej pracy, na przykład z silnikiem WhisperWind®, jak Hun­ter. W zależności od wielkości pomieszczenia, należy zwrócić uwagę na odpowiednią średnicę wentylatora. Przegląd przedstawiony poniżej umożliwia dobre zorientowanie się w temacie:

Mały pokój,
np. pokój gościnny:

< 3 x 3 m
Ø: 76 – 122 cm

Duży pokój,
np. salon:

< 6 x 6 m
Ø: 127 – 137 cm

Otwarta przestrzeń,
np. mieszkanie na poddaszu:

> 6 x 6 m
Ø: ab 142 cm

Ochłodzenie za sprawą wentylatorów stołowych Możliwość dowolnego umiejscowienia

Wentylatory stołowe doskonale sprawdzają się, gdy niespodziewanie pojawia się upał. Można je użytkować bez żadnych czynności montażowych - wystarczy podłączyć je do gniazdka i uruchomić funkcję chłodzenia. Małe wentylatory są szczególnie popularne w biurach i gabinetach domowych. Ale także w pomieszczeniach mieszkalnych, od salonu po kuchnię, wprowadzają przyjemny chłód i styl - na przykład dzięki modelom Casafan w stylu retro.

Chłodzenie za pomocą wentylatorów stojących Od skoncentrowanego przepływu powietrza do oscylacji

Podobnie jak wentylatory stołowe, również wentylatory stojące można bardzo łatwo i szybko podłączyć, jedyne co wystarczy zrobić to wetknąć wtyczkę do gniazdka. Nawiew w wiatrakach może być nakierowany w konkretne miejsce lub rozpraszać się w większym zasięgu. Pozwala to na przykład kilku osobom w biurze korzystać z przyjemnego powiewu wiatru. Wentylatory stojące mają zazwyczaj możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia. Wentylatory kolumnowe, które zajmują mało miejsca, można również ustawić w pozycji oscylacyjnej.

Inteligentne wentylatory Komfort użytkowania dzięki możliwości dowolnego sterowania

Nowoczesne wentylatory mogą być sterowane w sposób inteligentny. Prędkość i kierunek obrotów można dowolnie regulować za pomocą aplikacji lub pilota. Jeżeli wiatrak pełni również funkcję oświetlenia, kolor światła można regulować za dotknięciem palca. Istnieje również możliwość głosowego wybierania ustawień. Można też dodać odbiornik radiowy, jeśli jest on dostępny u producenta, i w późniejszym czasie uczynić wentylator inteligentnym.

Wentylatory ze stopniem ochrony IP Orzeźwienie na tarasie i w ogrodzie

Jeżeli nawet najbardziej zacienione miejsce w ogrodzie nie zapewnia niezbędnego chłodu latem, warto zastosować wentylator. Dzięki odpowiedniemu stopniowi ochrony IP, wynoszącemu co najmniej IP44, wentylatory sufitowe, np. renomowanej firmy Wes­ting­house, można bez problemu montować na tarasie lub w zadaszonych częściach ogrodu. Wentylator stołowy można oczywiście zabrać do ogrodu na gorące popołudnie, jeśli zależy nam tylko na chwilowym ochłodzeniu.


FAQ: najczęściej zadawane pytania dotyczące wentylatorów i wiatraków

Jak dobrać wentylator?

Jakiej wielkości powinien być wentylator?

Ile watów powinien mieć wentylator? Czy wentylator zużywa dużo energii elektrycznej?

Kiedy wentylator jest przydatny?

Który wentylator najlepiej chłodzi?

Gdzie najlepiej umieścić wentylator? W jaki sposób należy go zamontować?

Jak należy ustawić wentylator?

Który wentylator jest wyjątkowo cichy?

Czy wentylator może pracować przez całą noc w sypialni?

Jak należy pielęgnować wentylator, aby zapewnić jego długą żywotność?

Co dokładnie oznacza tryb lato i zima?

Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.

© 2024 Lampenwelt GmbH