Lampy Sputnik

Ożywienie trendu retro w kształcie satelity

Powrót ery lotów kosmicznych: lampa Sputnik jest trendem z przełomu lat 50-tych i 70-tych, obecnie w wielkim stylu znów wkracza na salony! Ekstrawaganckie i asymetryczne formy oświetleniowe przyciągają wzrok i są doskonałym elementem aranżacyjnym w nowoczesnych wnętrzach. Produkcja lamp została wznowiona po latach. Nowa odsłona lamp sputnik stworzona została przez światowej sławy markę By Rydéns z Gnosjö w Szwecji.

Rekomendacje produktowe

Kiedy powstały oryginalne lampy Sputnik?

Lampa wisząca Sputnik jest charakterystyczną lampą ery kosmicznej - epoki, która świętowała swój wielki rozkwit wraz z wyniesieniem na orbitę satelity Sputnik I w 1957 roku. Zainteresowanie techniką rakietową i kosmiczną było w tym czasie niezwykle duże, co wkrótce znalazło odzwierciedlenie w projekcie lampy.

Oprawy przypominające satelity znane są również jako lampy dmuchawce, ze względu na swoją formę.

Czym charakteryzuje się design lampy Sputnik?

Lampy Sputnik to wieloogniwowe oprawy oświetleniowe przypominające strukturą satelitę lub dmuchawiec. Metalowe belki rozprowadzają źródła światła z centralnej części w charakterystyczny sposób we wszystkich kierunkach.

Dzięki temu lampa Sputnik tworzy interesującą formę oświetleniową, z każdej strony widoczny jest inny efekt świetlny. Jest to tzw. efekt orbity.

W jakich kolorach dostępne są lampy Sputnik?

Oprawy oświetleniowe Sputnik są bardzo modne i chętnie wybierane przez wielu znanych projektantów opraw oświetleniowych, w tym By Rydéns ze Szwecji. Kolorystyka lamp jest bardzo urodzajna, począwszy od bieli przez dymione szkło, po wielobarwne modele.

Klasyczne lampy Sputnik były wielobarwne lub zachowane w kolorystyce czerni i złota. Bardzo popularne stały się również warianty chromowe lub miedziane.

Jakie żarówki pasują do lamp Sputnik?

Tradycyjne oprawy typu Sputnik wyposażone były w żarówki z gwintem G9. Zostało to niezmienne do dnia dzisiejszego, jednak zamiast halogenów stosuje się bardziej energooszczędne żarówki G9 LED. Na rynku dostępne są również lampy Sputnik z gwintem E27 , w których stosuje się żarówki ozdobne posiadające wszystkie zalety oświetlenia ledowego.

Rekomendacje produktowe
  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.