Lampki zapasowe

Lampki zapasowe do oświetlenia choinkowego

Jakże szybko może się zmącić radość z wspaniałego oświetlenia choinkowego, gdy nagle jedna z żarówek popsuje się, a czasem nawet gaśnie całe oświetlenie na choince. Jeśli się odpowiednio wcześniej zatroszczymy o komplet żarówek zapasowych lub może pomyślimy o tym, aby kupić żarówki zapasowe już podczas pakowania oświetlenia w poprzednim roku, nie trzeba będzie w razie awarii spędzać Wigilii bez ulubionych lampek świątecznych. Na święta Bożego Narodzenia potrzebne są najczęściej żarówki zapasowe do lampek świątecznych, świeczników w kształcie łuku, elektrycznych świeczników lub świecących gwiazd.

Wybór właściwej żarówki zapasowej

Przy zakupie żarówki zapasowej do świątecznego oświetlenia powinno się uwzględnić trzy kryteria wyboru: kształt, oprawkę i napięcie robocze. Jeśli chodzi o kształt żarówki zapasowej, do wyboru mamy klasyczny kształt świeczki, płomyka świecy i trzonka ze świeczką. Najpopularniejsze oprawki to E5, E10 lub E14, rzadziej występują także E12 lub E27. Napięcie żarówek zapasowych zależy od liczby żarówek: do łańcucha 7-częściowego potrzebne są żarówki 34V, do 10-częściowego - 23V, a do łańcucha 16-częściowego żarówki zapasowe 14V. Napięcie można każdorazowo obliczyć całkiem łatwo samemu, jeśli nie ma takiej informacji na opakowaniu: napięcie robocze 230V podzielone na liczbę żarówek. Zaleca się ostrożność, gdy mają być dokupione zapasowe żarówki do ozdób świątecznych zakupionych za granicą. Tam mogą być inne oprawki, a także inne napięcia robocze.

W przypadku uszkodzonej żarówki należy natychmiast użyć żarówki zapasowej

Żarówki w klasycznym łańcuchu lampek świątecznych są zazwyczaj połączone szeregowo, co oznacza, że prąd płynie przez wszystkie żarówki, aż do przeciwnego bieguna. W ten sposób całe napięcie robocze jest podzielone równomiernie na wszystkie żarówki. To wyjaśnia, dlaczego cały łańcuch nie świeci, gdy wykręci się jedną żarówkę, aby wymienić ją na żarówkę zapasową. Ale dlaczego żarówki świecą nadal, kiedy nawet jedna z nich jest przepalona, ale nie wykręcona? Ma to związek z tym, że większość łańcuchów świetlnych ma równolegle nad każdym włóknem żarówki rezystor bocznikujący, który zamyka obwód prądu także przy uszkodzonym włóknie żarówki. Dlatego, gdy jedna żarówka jest uszkodzona, powinno się jak najszybciej zapewnić żarówkę zapasową, ponieważ uszkodzenie jednej żarówki oznacza przeciążenie i przegrzanie pozostałych. Przy wyborze żarówki zapasowej powinno się zwrócić uwagę poza prawidłowym napięciem - także na odpowiednią moc, tak by wszystkie żarówki zapasowe i te będące częścią oświetlenia choinkowego, miały tę samą ilość watów.

  • 540.000 produktów w magazynie
  • 30-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 500 zł
22 307 14 83

poniedziałek - czwartek
od 08:00 do 18:00

piątek
od 08:00 do 17:00

Otrzymaj 40 zł rabatu

i wiele innych korzyści!

40 zł RABATU

*Kod rabatowy do wykorzystania przy zakupie powyżej 300 zł. Kod może zostać wykorzystany tylko jednorazowo. Oferta nie łączy się z innymi promocjami, nie ma możliwości późniejszego odjęcia kwoty od rachunku. Oferta ważna do 31.12.2019.