Lampy akustyczne i dźwiękochłonne

LEPSZE SAMOPOCZUCIE DZIĘKI LEPSZEJ AKUSTYCE POMIESZCZENIA

Lampy akustyczne i dźwiękochłonne

Dźwięk drukarek, rozmowy telefoniczne czy odgłosy pisania na klawiaturze to hałas, którego nie sposób uniknąć na co dzień w biurze. Jednak aby utrzymać produktywność i jednocześnie chronić zdrowie pracowników przed stresem wywołanym hałasem, gdzie wydajność pracowników może spaść nawet o 10%, nowoczesne firmy stawiają na materiały dźwiękochłonne. Lampy akustyczne są jednym z najbardziej wydajnych rozwiązań, ponieważ łączą sztuczne oświetlenie biurowe z pochłanianiem dźwięku.

Rodzaje hałasu

Wpływ hałasu na słuch

Wpływ hałasu na słuch

Hałas ma bezpośredni wpływ słuch i może doprowadzić np. do urazu akustycznego. Tak poważne skutki rzadko mają miejsce w przypadku pracy biurowej, stanowią jednak realne zagrożenie dla pracowników fizycznych podczas robót budowlanych.

Wpływ hałasu na zdrowie

Wpływ hałasu na zdrowie

W odpowiedzi na nadmierny poziom hałasu organizm reaguje stresem, a to z kolei skutkuje nie tylko zmniejszeniem wydajności pracy, ale również negatywnie wpływa na zdrowie w ogóle. Takie właśnie skutki hałas najczęściej powoduje w otoczeniu biurowym.

Efekt cocktail party

Efekt cocktail party

W sytuacji, gdy dźwięk jest niewystarczającego tłumiony, mózg stale rejestruje rozmowy prywatne znajdujących się pobliżu osób. W pomieszczeniu brakuje prywatności akustycznej i przebywające w nim osoby ciągle czują się „podsłuchiwane”.

Informacje dotyczące wymogów prawnych

Nie istnieją przepisy ustanawiające limity poziomu hałasu w biurze. Jednakże norma PN-N-01307: 1994 określa wartości maksymalne, które uwzględniamy w naszych poradach na równi z innymi zaleceniami instytucji państwowych i stowarzyszeń zawodowych.

Dopuszczalne wartości hałasu w biurze określają Polskie Normy. Wg normy PN-N-01307: 1994 – dopuszczalny poziom dźwięku w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy biurowej to:

 • 55 dB – w pomieszczeniach administracyjnych i biurowych
 • 65 dB – w sekretariatach i biurach obsługi klienta
 • 75 dB – w pomieszczeniach ze źródłami hałasu

Ciśnienie akustyczne już na poziomie > 55 dB jest odbierane jako irytujące. Przy > 70 dB pogarsza się jakość głosu. W biurach poziom hałasu w tle nie powinien przekraczać 30–45 dB. W zakładach przemysłowych nie da się uniknąć hałasu w tle na poziomie 65–70 dB.

W środowisku biurowym największe zanieczyszczenie hałasem pochodzi z urządzeń elektronicznych i od samych pracowników. Dobrze rozplanowane biuro wyposażone dodatkowo w wysokiej jakości lampy dźwiękochłonne to rozwiązanie, które zapewni lepszą akustykę pomieszczeń, a w konsekwencji podniesie poziom zadowolenia pracowników.

Informacje dotyczące wymogów prawnych

Gdzie stosować lampy akustyczne?

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie poziomu hałasu w biurze. To, jak ważny jest odpoczynek od dźwięku, nie bez powodu znalazło przecież swoje odzwierciedlenie nawet w przestrzeni publicznej – jest tak m.in. w branży gastronomicznej. Oświetlenie dźwiękochłonne to rozwiązanie praktyczne i estetyczne. Jest to połączenie oświetlenia z pochłanianiem dźwięku przez osłonę lampy wykonaną z materiału dźwiękochłonnego, np. z filcu bawełnianego.

Indywidualne stanowisko pracy

Indywidualne stanowisko pracy

Biuro open space

Biuro open space

Sala konferencyjna

Sala konferencyjna

Gastronomia & kafeteria

Gastronomia & kafeteria

Inne sposoby redukcji poziomu hałasu

Zastosowanie pojedynczej lampy akustycznej nie wystarczy, by całkowicie stłumić hałas w pomieszczeniu. Jednak w połączeniu z innymi rozwiązaniami można w zauważalnym stopniu obniżyć poziom stresu wywoływanego ciągłym hałasem. Buduje to również bardziej pozytywny wizerunek firmy jako miejsca pracy.

Sufity

Sufity

Odczuwalny efekt można osiągnąć, stosując sufity akustyczne w połączeniu z lampami dźwiękochłonnymi.

Ściany

Ściany

Ściany są bardzo twarde, więc bez przeszkód odbijają dźwięk. Można temu przeciwdziałać, wieszając na nich zdjęcia, kalendarze czy plakaty.

Podłogi

Podłogi

W przeciwieństwie do parkietu dywany pochłaniają odgłosy kroków. Dźwięk absorbują również rośliny doniczkowe.

Meble

Meble

Na akustykę pomieszczenia pozytywnie wpływają regały, szafki na dokumenty i oczywiście wygodne sofy.

Okna

Okna

Żaluzje lub zasłony dźwiękochłonne zapobiegają odbijaniu się hałasu od okien i rozprzestrzenianiu go po pomieszczeniu.

Podział pomieszczeń

Podział pomieszczeń

W miarę możliwości kopiarki i drukarki powinny stać w oddzielnym, osobnym pomieszczeniu. Dla większości ludzi są one wyjątkowo irytującym źródłem hałasu.

Twój osobisty kontakt

Twoje korzyści

 • Niezależność od producenta
  400 dostawców do spełnienia Państwa oczekiwań
 • Do 50% zniżki
  Specjalne warunki dla klientów firmowych
 • Do 5 lat gwarancji
  Niezawodność i brak ryzyka

Profesjonalny zespół Lampy.pl chętnie pomoże Państwu w razie jakichkolwiek pytań dotyczących produktów lub usług.

22 307 86 60

handel@lampy.pl

FAQ - pomoc

 • 1.200.000 produktów w magazynie
 • 50-dniowy termin zwrotu towaru
 • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.