Oczyszczacze powietrza UV i lampy UVC do dezynfekcji

Oczyszczacze powietrza z lampą UVC

Światło w walce z wirusami i bakteriami

Oczyszczacz powietrza NEVOOX LF 2020 UV-C

Czym są oczyszczacze powietrza UV?

Oczyszczacze powietrza UV to urządzenia do nieskomplikowanej, bezpiecznej dezynfekcji powietrza w pomieszczeniu. Zmniejszają ryzyko infekcji. Dezynfekcja UV jest skuteczną alternatywą, szczególnie w chłodnych porach roku, kiedy częste wietrzenie pomieszczenia jest utrudnione. Za sprawą lamp UVC cyrkulacja powietrza odbywa się kilka razy na godzinę.

Wewnątrz urządzenia światło UV:

 • eliminuje wirusy takie jak Covid-19, ale także zwykłe wirusy grypy,
 • zabija bakterie, grzyby, zarazki i alergeny,
 • odfiltrowuje drobny kurz i zapachy.

Wiele urządzeń oprócz dezynfekcji powietrza oferuje również dezynfekcję powierzchni. Dzięki temu powierzchnie na zewnątrz urządzenia są dezynfekowane przez naświetlenie lampami wirusobójczymi. Podczas stosowania tej metody należy przestrzegać specjalnych instrukcji bezpieczeństwa (więcej informacji znajduje się poniżej).

Gdzie można wykorzystać oczyszczacze powietrza UVC?

Lampy przepływowe UVC są coraz częściej stosowane w sektorze komercyjnym, ale mogą być również wykorzystywane do użytku prywatnego, jeśli są obsługiwane prawidłowo.

Dezynfekcja powietrza w pomieszczeniach, szczególnie w czasach zagrożeń wirusowych, takich jak, np. Covid-19, ale także w przypadku ogólnych fal grypy, sprawdza się m.in. w następujących miejscach:

 • otwarte przestrzenie biurowe i sale konferencyjne,
 • ośrodki szkoleniowe i opiekuńcze,
 • gabinety lekarskie i poczekalnie,
 • środki transportu publicznego, np. autobusy czy pociągi,
 • pomieszczenia, w których występuje przepływ osób, np. w salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz w obiekty gastronomiczne.
Dezynfekcja UV-C

Pomieszczenia prywatne są stosunkowo kontrolowane pod względem zagrożenia jakim jest COVID-19, jednak domownicy poza przestrzenią prywatną mają regularny kontakt z innymi osobami, np. w przedszkolach, w środkach komunikacji miejskiej, w pracy czy w supermarkecie. Ryzyko przeniesienia wirusa przez członków rodziny można skutecznie ograniczyć stosując oczyszczacze powietrza UVC. Urządzenia mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach, zarówno w salonie, jak i w kuchni.

Jak działają lampy przepływowe UVC?

Oczyszczacze powietrza z lampą UVC

Typowy oczyszczacz powietrza UV składa się z:

 • wentylatora,
 • jednej lub więcej lamp UVC,
 • metalowej lub plastikowej obudowy.

Dodatkowo w urządzeniach wbudowane są filtry powietrza. Istnieją trzy rodzaje filtrów, które mogą wyć użyte w urządzeniu:

 • filtry cząsteczkowe lub przeciwkurzowe, które oczyszczają powietrze z włosów i kurzu,
 • filtry z węglem aktywnym służące do redukcji nieprzyjemnych zapachów,
 • wysokiej jakości filtry HEPA 13 do oczyszczania powietrza z najmniejszych zanieczyszczeń.

Obsługa urządzeń odbywa się poprzez podłączenie wtyczki do gniazdka.

Rozróżnia się dwa tryby działalności urządzenia:

 • dezynfekcja powietrza: oczyszczanie powietrza wewnątrz urządzenia,
 • dezynfekcja powierzchni: oczyszczanie powierzchni na zewnątrz urządzenia.

Jak działa dezynfekcja powietrza przez UVC?

Urządzenie jest wyposażone w wentylator, który podczas procesu dezynfekcji powietrza zasysa powietrze z pomieszczenia do zamkniętej obudowy. Wewnątrz, światło UVC eliminuje wirusy i bakterie znajdujące się w zasysanym powietrzu. Oczyszczone powietrze jest następnie wydmuchiwane na zewnątrz przez drugi koniec obudowy. Ten rodzaj działania jest odpowiedni do stałego użytkowania w obecności ludzi. Z urządzenia nie wydobywa się światło UVC.

Jak działa dezynfekcja powierzchni za pomocą oświetlenia UVC?

Podczas dezynfekcji powierzchni obudowa ochronna jest częściowo usuwana. W rezultacie światło UVC promieniuje do pomieszczenia i dezynfekuje powierzchnie. W przypadku tego typu funkcji w pomieszczeniu nie mogą przebywać żadne osoby i należy przestrzegać wszystkich instrukcji bezpieczeństwa, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do szkodliwego dla człowieka oddziaływania promieni UV.

Oczyszczacze powietrza z lampą UVC
Oczyszczacz powietrza NEVOOX LF 2030 UV-C
Oczyszczacze powietrza z lampą UVC

Jak długo powinny działać lampy przepływowe UVC?

To zależy od typu urządzenia. Istnieją produkty, które można stosować przez całą dobę do oczyszczania powietrza. W przypadku dezynfekcji powierzchni zaleca się naświetlanie przez ok. 1 godzinę. Tryby automatyczne i timery umożliwiają kontrolę pracy urządzenia.

Informacje producenta dotyczące urządzenia zawierają bardziej szczegółowe instrukcje.

Czy oczyszczacze powietrza UVC i światło UVC są szkodliwe?

Przy prawidłowej eksploatacji oczyszczacze powietrza UVC są nieszkodliwe dla zdrowia i nadają się do użytku prywatnego i komercyjnego. W asortymencie sklepu można znaleźć wyłącznie produkty, które szkodliwe dla człowieka światło UVC zatrzymują wewnątrz urządzenia i nie pozwalają mu przeniknąć na zewnątrz.

Jeżeli urządzenie ma służyć do dezynfekcji powierzchni, konieczne jest wykręcenie śrub zabezpieczających, które są montowane, aby zapobiec niezamierzonemu zdjęciu obudowy, na przykład przez dzieci.

W trakcie używania lampy przepływowej UVC do dezynfekcji powierzchni należy przestrzegać wszystkich przepisów bezpieczeństwa oraz instrukcji producenta, między innymi: należy nosić długie ubranie podczas procesu włączania, unikać patrzenia w urządzenie, aby zapobiec uszkodzeniu siatkówki oraz absolutnie nie dopuszczać ludzi i zwierząt podczas procesu dezynfekcji.

Oczyszczacze powietrza z lampą UVC

Przy prawidłowym stosowaniu oczyszczacze powietrza UVC są również bezpieczne w trybie dezynfekcji powierzchni. Należy jednak wziąć pod uwagę szkodliwy wpływ oświetlenia UVC na niektóre powierzchnie, które mogą ulec przebarwieniu.

Oczyszczacz powietrza NEVOOX LF 2000 UV-C

Gdzie należy umieścić oczyszczacz powietrza UVC?

Oczyszczacz powietrza UVC podczas dezynfekcji powietrza, zwanej również trybem przepływowym, musi być umieszczony w sposób zapewniający dobrą cyrkulację powietrza. Oznacza to, że urządzenie nie powinno być umieszczane bezpośrednio przy ścianach lub za kanapą. W zależności od wielkości urządzenia, dobrym miejscem będzie ustawienie tuż obok biurka lub bezpośrednio na nim. Najlepszym miejscem jest zawsze środek pomieszczenia. Aby zagwarantować optymalne rozmieszczenie urządzeń, są one dostępne w różnych rozmiarach i o różnej mocy.

To, ile oczyszczaczy powietrza UVC jest wymaganych w pomieszczeniu, zależy od produktu, jego przepływu powietrza i maksymalnej objętości pomieszczenia. Odpowiednie informacje są zawarte na stronie produktu. Na przykład jedno urządzenie może zabezpieczyć pomieszczenia o powierzchni od 50 do 84 m², co odpowiada otwartej przestrzeni biurowej lub szkolnej klasie.

Przy dezynfekcji powierzchni obowiązują inne zalecenia. Naświetlanie światłem UVC odbywa się z niewielkiej odległości, około 1 m, i obejmuje obszar o różnych rozmiarach w zależności od produktu. W tym przypadku należy koniecznie przestrzegać instrukcji producenta i przepisów bezpieczeństwa.

Czy światło UVC jest widoczne?

Światło UVC jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Jednak włączone lampy UVC, na które nie wolno spoglądać, wydawałyby się człowiekowi niebieskawe. Ten niebieskawy efekt pojawia się, ponieważ długość fal światła emitowanego przez lampy UVC odbijają się na części, która jest zauważalna przez człowieka.

W przypadku dodatkowych pytań należy skontaktować się z zespołem doradców telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy.

Oczyszczacze powietrza z lampą UVC
 • 1.200.000 produktów w magazynie
 • 50-dniowy termin zwrotu towaru
 • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.