Statecznik

Stateczniki - niezbędne do działania lamp wyładowczych

Stateczniki są niezbędne w technice oświetleniowej do działania świetlówek, kompaktowych świetlówek (np. żarówek energooszczędnych) oraz lamp wyładowczych. To urządzenia potrzebne do ograniczenia prądu. Sterują one prądem włączeniowym, który jest wyższy niż prąd roboczy. Stanowią nieodzowne wyposażenie lamp wyładowczych oraz świetlówek. Zasadniczo każdy statecznik ustawiony jest na określoną liczbę watów, istnieją jednak także urządzenia uniwersalne, które są zaprogramowane na różną moc. Celem ich stosowania jest jednak nie tylko ograniczanie prądu i regulacja napięcia w lampie, ale także zapłon, czyli start lampy. Stateczniki posiadają w związku z tym niezbędne w przypadku niektórych lamp zapłonnik i starter.

Statecznik - zintegrowany czy oddzielny?

To, czy statecznik jest już zabudowany w lampie czy żarówce, czy też należy go oddzielnie zamontować, zależy od danej lampy lub żarówki. W świetlówkach na przykład jest on zawsze zabudowany. W przypadku lamp wyposażonych w świetlówki kompaktowe statecznik z reguły nie jest z nimi zintegrowany, ale zwykle jest w zakresie zestawu. W żarówkach energooszczędnych jest on zawsze wmontowany w trzonek, natomiast w przypadku lamp wyładowczych czasami jest zintegrowany z lampą, a czasami nie.

Różne warianty: KVG, VVG, EVG

Stateczniki dostępne są w trzech różnych wariantach. Konwencjonalny statecznik (KVG) to urządzenie elektromagnetyczne bazujące na procesach mechanicznych. Ponieważ KVG nie były wystarczająco efektywne energetycznie, zostały kilka lat temu zabronione. Stateczniki o niskich stratach (VVG) stanowiły kolejny etap rozwoju KVG. Nie uzyskały jednak dużego znaczenia, ponieważ mimo tego, że były bardziej efektywne energetycznie, były przy tym częściowo większe i cięższe. Stosowane dzisiaj stateczniki to ich wariant elektroniczny (EVG), który jest nie tylko mniejszy i lżejszy, ale także zużywa mniej energii, umożliwia uzyskanie światła bez migotania i pomaga uzyskać lepszą wydajność żarówek. Poza tym elektroniczne automatycznie wyłączają uszkodzone żarówki i mają możliwość ściemniania.

  • 750.000 produktów w magazynie
  • 60-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł
22 307 14 83 Service

poniedziałek - czwartek
od 08:00 do 18:00

piątek
od 08:00 do 17:00

Otrzymaj 40 zł rabatu

i wiele innych korzyści!

40 zł Rabatu

*Kod rabatowy do wykorzystania przy zakupie powyżej 300 zł. Kod może zostać wykorzystany tylko jednorazowo. Oferta nie łączy się z innymi promocjami, nie ma możliwości późniejszego odjęcia kwoty od rachunku. Oferta ważna do 31.03.2021.