Systemy szynowe

Polecane produkty w tej kategorii

  Oświetlenie szynowe: koniec z ograniczeniami, lampy szynowe to perfekcyjna koncepcja oświetleniowa

  Tworząc koncepcję oświetlenia szynowego należy skupić się na odpowiedniej ilości szyn o właściwej długości. Zaplanować łączniki T, X oraz narożniki. Zdecydować się na zasilacz końcowy lub środkowy. Zamontować element przełączający do osobnego sterowania poszczególnymi obszarami oświetleniowymi za pomocą pilota.

  Lampy szynowe nie należą może do najłatwiejszego rodzaju oświetlania pomieszczeń mieszkalnych, ale jest to zdecydowanie najbardziej indywidualny rodzaj oświetlenia! Każdy, kto ma choć odrobinę wiedzy technicznej i nie boi się sięgnąć po drabinę, metrówkę, ołówek czy wiertarkę, może mieć dużą satysfakcję z samodzielnego planowania i montażu.

  Oświetlenie szynowe

  • jest niezwykle wyrafinowane,
  • można je łatwo rozbudować,
  • ze względu na swój indywidualny charakter zawsze będzie unikatowe!

  W jakich przypadkach zamiast lampy sufitowej stosuje się reflektory szynowe?

  System szynowy

  Powód, dla którego zamiast po lampę sufitową sięga się po lampy szynowe, jest niemal zawsze taki sam: na suficie jest tylko jedno przyłącze elektryczne, które chce się zazwyczaj wykorzystać do „kompleksowego” oświetlenia całego pomieszczenia.

  „Kompleksowego”, czyli takiego, które pozwala stworzyć różne obszary oświetleniowe (doskonale obrazuje to zdjęcie obok), a dodatkowo zapewni piękne podświetlenie obrazów na ścianie. Może również oznaczać odpowiednie oświetlenie pomieszczenia o niestandardowych kształtach, kiedy zwykła lampa sufitowa pozostawia zbyt wiele ciemnych obszarów.

  To wszystko dotyczy „kompleksowego” oświetlenia w prywatnej przestrzeni mieszkalnej.

  W przestrzeni komercyjnej oświetlenie szynowe wykorzystuje się znacznie częściej. Tutaj „kompleksowość” to standard. Na przykład w sklepach regulowane reflektory, spoty i lampy wiszące służą do oświetlania zmieniającej się oferty produktów. W muzeach w odpowiedni sposób oświetlają zmieniające się eksponaty.

  W przypadku wszystkich zastosowań – zarówno prywatnych, jak i komercyjnych – bardzo praktyczną cechą jest duża elastyczność oświetlenia szynowego (również po jego zamontowaniu).

  Na czym polega różnica pomiędzy wysokonapięciowymi (230V) a niskonapięciowymi (12V) systemami szynowymi?

  System szynowy

  Wysokonapięciowe systemy szynowe podłącza się do zwykłego zasilania sieciowego 230 V . Brak transformatora sprawia, że nie ma żadnych wymogów odnośnie minimalnego obciążenia. Oznacza to, że właściwie bez problemu można dodawać kolejne lampy, nie powodując przeciążeniu systemu szynowego. Niskonapięciowe systemy szynowe są zasilane napięciem 12 V. Wymagają więc zastosowania transformatora. W przypadku niskonapięciowych systemów szynowych trzeba jednak przestrzegać wymogów dotyczących obciążenia transformatora.

  Czy oświetlenie szynowe można obsługiwać za pomocą pilota?

  Każdą żarówkę Smart Home można dzisiaj włączać i wyłączać za pomocą pilota lub smartfona, zmieniać barwę światła, ściemniać i indywidualnie projektować oświetlenie.

  A skoro systemy szynowe są najbardziej elastyczne spośród wszystkich systemów oświetleniowych, to sterowanie za pomocą pilota w ich przypadku również powinno być możliwe.

  I tak właśnie jest. Na przykładzie systemu szynowego URail marki Paulmann widać doskonale, że do tego celu niezbędny jest tylko odpowiedni pilot i element przełączający, który znajduje się przed określonym odcinkiem systemu szynowego. Tym odcinkiem można sterować za pomocą pilota. Switch można oczywiście umieścić również na początku całego systemu, wtedy jednym przyciskiem można obsługiwać cały system.

  Jakie lampy – oprócz reflektorów i spotów – można zintegrować w systemie?

  Do systemu szynowego trzeba podłączyć kompatybilne lampy – to jasne! Które lampy są kompatybilne z jakim systemem, można sprawdzić w naszych kategoriach posortowanych według poszczególnych systemów. Na przykład system URail marki Paulmann można wyposażyć w spoty, lampy wiszące, płaskie panele oświetleniowe, lampy wiszące z kloszem z tkaniny, oprawy typu downlight i wiele innych.

  To bardzo pobudza kreatywność. A systemy szynowe oferują wiele możliwości realizacji własnych pomysłów! Wystarczy wyobrazić sobie spot, który oświetla fotel w rogu pomieszczenia. Małą lampę wiszącą nad stojącym obok stolikiem, na który odstawia się kawę. Kilka opraw typu downlight, które zapewniają podstawową jasność w pomieszczeniu.

  W normalnym przypadku do realizacji tych wszystkich elementów oświetlenia byłoby potrzebnych kilka przyłączy ściennych i sufitowych. W przypadku systemu szynowego wystarczy tylko jedno przyłącze prądu!

  W jaki sposób montuje się system szynowy?

  U Rail

  Na początek dobra rada: do montażu oświetlenia zawsze zatrudnić specjalistę, czyli elektryka. Oświetlenie szynowe może być bardzo kompleksowe, co można zaobserwować na przykładzie systemu URail marki Paulmann. Instalacja powinna przebiegać krok po kroku w następujący sposób:

  • Należy określić kształt pomieszczenia. Systemy szynowe działają w każdym wnętrzu, jednak bardzo interesująco prezentują się przede wszystkim w pomieszczeniach o kształcie litery L, T lub U.
  • Wymierzyć pomieszczenia i zaplanować obszary oświetleniowe.
  • System podłącza się do przyłącza sufitowego – wystarczy jedno, ale musi być dostępne.
  • Rodzaj wymaganego zasilacza zależy od tego, w jakich kierunkach ma przebiegać system szynowy. Przykład: w przypadku systemu szynowego, który biegnie od przyłącza prądu w dwóch kierunkach (na przykład w pomieszczeniu w kształcie litery L), potrzebny będzie zasilacz środkowy. Jeśli system szynowy przebiega tylko w jednym kierunku, konieczny jest zasilacz końcowy. Jeśli przyłącze prądu jest przesunięte w stosunku do początku systemu szynowego, ale wygląda podobnie jak zasilacz końcowy, stosuje się tzw. podwieszenie.
  • Od zasilacza biegną szyny o różnych długościach, które łączy się za pomocą łączników – prostych, narożnikowych, łączników T i X, konektorów o zmiennej wysokości i elastycznych konektorów Flex.
  • Przed obszarami, które mają być przełączane osobno, podłącza się element przełączający - Switch. Montuje się go przed osobno przełączanym obszarem, podobnie jak łączniki.
  • Mocowanie opraw do systemu szynowego za pomocą zacisków to końcowy etap montażu, po nim można już dowolnie przesuwać i regulować oświetlenie. Należy jednak pamiętać: iż mimo wysokiego napięcia również systemy szynowe, takie jak system URail, mają maksymalne obciążenie. Podany w przykładzie system może przyjąć obciążenie do maksymalnie 1000 W.
  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

  Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

  Zarejestruj się do newslettera i profituj!

  90 Rabatu

  * kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.