PORADA

Klasy efektywności energetycznej żarówek

O czym powinni pamiętać świadomi ekologicznie nabywcy

Świadomi kupujący powinni zwracać uwagę na klasę efektywności energetycznej żarówek, aby obniżyć koszty energii elektrycznej i chronić środowisko. Od 1. Nowa etykieta energetyczna dla urządzeń elektrycznych będzie obowiązywać w całej UE od 1 marca 2021 r. Dla żarówek wprowadzono od 1. Wprowadzony obowiązkowo 1 września 2021 r. Nowa etykieta zapewnia konsumentom większą przejrzystość, ponieważ zastępuje poprzednie mylące klasy plus (takie jak A+++) bardziej przejrzystą skalą od A do G - to ważny krok w kierunku lepszej oceny klasy efektywności energetycznej lampy. W naszym przeglądzie wyjaśniamy najczęściej zadawane pytania i pokazujemy, jakie zmiany wprowadza nowy system - a które aspekty pozostały niezmienione.

Najważniejsze fakty w skrócie

  • Diody LED** są wyjątkowo energooszczędne i przyjazne dla środowiska, oszczędzając do 90% więcej energii niż tradycyjne żarówki LED, w tym żarówki tradycyjne, żarówki energooszczędne i świetlówki.
  • Od marca 2023 r. ** nowa etykieta energetyczna UE** jest obowiązkowa dla lamp i wielu urządzeń elektrycznych.
  • Wysoka klasa efektywności energetycznej dla lamp oznacza: niskie zużycie energii przy wysokiej jasności.
  • Nowa skala klas efektywności energetycznej dla żarówek waha się od A (najlepsza efektywność) do G (najniższa efektywność).
  • Oznaczenie klasy efektywności energetycznej lamp i źródeł światła można znaleźć na opakowaniu, w arkuszu danych technicznych i oczywiście w naszym sklepie internetowym.
  • Ci, którzy zwracają uwagę na dobrą klasę wydajności, korzystają z dłuższej żywotności i mniejszego śladu ekologicznego.

Ocena opiera się na zużyciu energii w stosunku do ilości wytwarzanego światła (określanym jako skuteczność świetlna).

Po co nowa etykieta energetyczna na żarówkach?

Urządzenia elektryczne, światła i żarówki stają się w ostatnim czasie coraz bardziej energooszczędne. W rezultacie wszystkie urządzenia zostały uznane za wydajne. Zaowocowało to klasami efektywności energetycznej A+, A++ lub A+++, które niewiele się od siebie różnią. Nowa etykieta energetyczna od 2021 r. ma sprawić, że różnice będą bardziej przejrzyste dla konsumentów. W tym celu wszystkie urządzenia są ponownie oceniane.

Jaka jest różnica w stosunku do starej etykiety energetycznej?

Od marca 2023 r. nowa etykieta energetyczna UE jest obowiązkowa dla lamp i świateł, a także wielu urządzeń elektrycznych. Wydajność jest przedstawiona w skali od A (produkty szczególnie energooszczędne) do G (wyższe zużycie energii). Klasy plus starej etykiety energetycznej, tj. A+, A++ i A+++, nie będą już istnieć w nowej etykiecie od 2021 roku.

Ponadto dostępny jest teraz kod QR, który pobiera dalsze informacje na temat efektywności energetycznej z internetowej bazy danych EPREL. Rejestracja jest wiążąca dla producentów.

Najważniejsza podstawowa zasada: Im lepsza klasa (im wyżej na skali klasy efektywności energetycznej), tym niższy pobór mocy.

Stara etykieta energetyczna

Stara etykieta wydajności

  1. Stara klasa efektywności energetycznej
  2. Kilowatogodziny na 1000 godzin użytkowania
Nowa etykieta energetyczna

Nowa etykieta efektywności

  1. Przeliczona klasa efektywności energetycznej
  2. Kilowatogodziny na 1000 godzin użytkowania
  3. Kod QR do pobierania danych dotyczących wydajności z bazy danych EPREL

klasa efektywności energetycznej:

Dlaczego wydajne żarówki radzą sobie dziś gorzej, ale nadal są ekonomiczne?

Klasa efektywności energetycznej A została początkowo pozostawiona pusta przy przejściu na nową etykietę energetyczną 2021 w celu oznaczenia jeszcze bardziej energooszczędnych urządzeń w przyszłości. Dlatego nawet najbardziej wydajnym lampom i oprawom oświetleniowym przyznano klasy efektywności energetycznej B i C. Są one jednak nadal energooszczędne. Nowa etykieta efektywności została zaprojektowana tak, aby była bardziej rygorystyczna pod względem procedur testowych i z myślą o przyszłości. Według dzisiejszych standardów, wydajne produkty zgodne ze starą etykietą energetyczną są tak samo wydajne po zmianie.

Istnieją jednak obecnie żarówki LED, które osiągają klasę efektywności energetycznej A**. Przy skuteczności świetlnej wynoszącej około 200 lm/W, są one około dwa razy bardziej wydajne niż dobre "zwykłe" żarówki LED.

Dla porównania

Żarówka LED Arcchio

Po przejściu na nową etykietę energetyczną, ta żarówka LED otrzymała klasę efektywności energetycznej E. Jednakże, przy zużyciu tylko 4 watów i jasności 470 lumenów, jest 90% bardziej energooszczędna i oszczędna niż tradycyjna żarówka (porównanie: stara 40-watowa żarówka).

Żarówka LED Arcchio

Ta żarówka LED spełnia wymagania nowej klasy efektywności energetycznej A dla lamp. Jej pobór mocy również wynosi 4 W, ale lampa ta wytwarza prawie dwukrotnie większą jasność: 806 lumenów. To sprawia, że jest dwukrotnie mocniejsza niż zwykła dioda LED z klasą efektywności energetycznej EEK E.

Jak obliczane są klasy efektywności energetycznej lamp?

Klasa efektywności energetycznej lampy jest określana przez stosunek strumienia świetlnego (mierzonego w lumenach) do zużycia energii (w watach). Im więcej światła wytwarza lampa przy niskim zużyciu energii, tym bardziej jest wydajna. Oprócz tej centralnej wartości, klasyfikacja uwzględnia również inne czynniki, takie jak żywotność lampy, ponieważ produkty o długiej żywotności muszą być rzadziej wymieniane, a tym samym oszczędzają zasoby. Indeks oddawania barw (CRI)** również odgrywa ważną rolę, ponieważ realistyczne oddawanie barw w połączeniu z wysoką efektywnością energetyczną jest szczególnie ważne w przypadku oświetlenia do domu i pracy. Nowoczesne metody oceny obejmują również takie aspekty jak odporność na przełączanie, czas rozruchu i możliwość ściemniania. Wszystkie te kryteria są uwzględniane w kompleksowej ocenie, aby dać kupującym wiarygodny przewodnik po rzeczywistej klasie efektywności energetycznej żarówek.

  • Niskie koszty energii
  • Dłuższa żywotność
  • Mniejsze wytwarzanie ciepła
  • Użytkowanie przyjazne dla środowiska

Klasy efektywności energetycznej źródeł światła

Im wyższa skuteczność świetlna, tym bardziej wydajna jest lampa. Oznacza to, że zużywana jest mniejsza ilość energii elektrycznej, ale źródło światła pozostaje takie samo. Pomaga to skutecznie oszczędzać energię.

Klasa efektywności energetycznej Całkowita skuteczność świetlna ηTM (lm/W)
A 210 ≤ ηTM
B 185 ≤ ηTM< 210
C 160 ≤ ηTM< 185
D 135 ≤ ηTM< 160
E 110 ≤ ηTM< 135
F 210 ≤ ηTM
G ≤ ηTM< 85

Tutaj znajduje się oznaczenie klasy efektywności energetycznej. Ekonomiczne żarówki można kupić tutaj.

FAQ: Często zadawane pytania dotyczące efektywności energetycznej

Czy klasa wydajności A+++ to teraz D?

Czy stara etykieta energetyczna dla żarówek przestanie istnieć od 1 września 2023 r.?

Dlaczego mój produkt nie ma etykiety energetycznej?

Dlaczego lampy LED mają klasę F?

Dlaczego żarówki LED mają klasę G?

Która dioda LED jest najbardziej ekonomiczna?

Dokąd prowadzi kod QR etykiety efektywności energetycznej?

Czy mogę porównać starą i nową klasę energetyczną?

Które urządzenia otrzymują nową etykietę energetyczną UE?

Powiązane tematy