:format(jpeg))
Żarówki i ich nowoczesne zamienniki
Żarówki są symbolem dobrego pomysłu, stanowią uosobienie przytulnego oświetlenia lub są obiektem designerskim - ich popularność wciąż rośnie. Unijny zakaz stosowania żarówek w znacznym stopniu wyeliminował żarówki z handlu. Jednak nowoczesne żarówki LED wzorują się na tradycyjnych żarówkach - nie tylko pod względem jakości światła, ale także wyglądu. Jest to szczególnie widoczne w przypadku żarówek dekoracyjnych - czyli fimanetowych.
:format(jpeg))
Przegląd: historia żarówki
Thomas Alva Edison jest uważany za wynalazcę żarówki. Tak naprawdę istniała ona już wcześniej. Podobnie jak w przypadku wielu wynalazków, żarówce brakowało jednak dobrego konceptu marketingowego. Edison podjął się tego zadania z bardzo dobrym wynikiem.
W 1880 r. opatentował żarówkę, udoskonalił produkt i zainwestował w stworzenie sieci elektrycznej. To on sprawił, że stała się popularna.
Co sprawia, że żarówki są tak wyjątkowe?
Żarówki mają temperaturę barwową poniżej 2900 Kelwinów - zapewnia to przytulne światło. Wartość współczynnika odwzorowania może osiągnąć nawet do Ra 100, dzięki czemu kolory odtwarzane są zgodnie z naturą. Ponadto żarówki można ściemniać. Światło wydaje się cieplejsze, im bardziej przyciemnia się żarówkę.
Po włączeniu żarówki natychmiast osiągają swój maksymalny strumień świetlny - bez jakiegokolwiek czasu rozruchu. Żarówki ze świecącym żarnikiem wyglądają stylowo. Obecnie żarówki LED w stylu retro przypominają to rozwiązanie i doskonale pasują do wielu stylów aranżacji.
:format(jpeg))
Jak zbudowana jest żarówka?
Bańka jest wykonana ze szkła i zapobiega spalaniu się żarnika pod wpływem tlenu zawartego w powietrzu. Może być przezroczysta, matowa lub częściowo lustrzana. Jest pusta lub wypełniona gazem.
W większości przypadków żarnik jest wykonany z wolframu. W momencie przepływu prądu przez żarnik, nagrzewa się on do momentu, gdy zaczyna świecić. Temperatura w tym miejscu wynosi ponad 1.000 °C.
Trzonek mocuje żarówkę w oprawie i umożliwia zasilanie elektryczne. Zwykła żarówka ma trzonek typu Edison (E27): znormalizowany gwint o średnicy 2,7 cm.
:format(jpeg))
Jaka jest alternatywa dla tradycyjnej żarówki?
Żarówki zużywają dużo energii i wytwarzają stosunkowo mało światła, dlatego nie powinny być używane, z pewnymi wyjątkami. To samo dotyczy żarówek halogenowych. Poniżej można zobaczyć, jak energooszczędne są alternatywne źródła światła w porównaniu z żarówkami oraz jak długo świecą. Warto wspomnieć, iż tradycyjna żarówka wystarcza na 1000 godzin pracy.
:format(jpeg))
Żarówki halogenowe
Czas świecenia do 2.000 godzin,
do 30% oszczędności energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami.
LED - współczesne źródło światła
Wyraźnie widać, że z porównania zwycięsko wyszła dioda LED, która jest obecnie najczęściej wybieranym źródłem światła. Dzięki żywotności do 50.000 godzin diody LED są praktycznie pozbawione konserwacji. Zwolennicy tej nowoczesnej technologii chronią środowisko i swoje portfele.
Oprawy oświetleniowe, które do tej pory były zasilane żarówkami, halogenami lub żarówkami energooszczędnymi, można łatwo wyposażyć w odpowiednie źródło światła LED. Lampy LED mają takie same trzonki jak tradycyjne żarówki, np. E27 lub G9.
)
Które żarówki LED nadają się do otwartych opraw oświetleniowych?
Filamentowe żarówki są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych żarówek. Przypominają ich kształt i efekt świetlny, jednak są wyposażone w nowoczesną technologię LED.
Żarówka jako inspiracja dla wzornictwa
„Historia zaczęła się od tradycyjnej żarówki. Lampa odzwierciedla źródło światła, jednak jest znacznie większa. Nawiązuje do pop-artu z 1966 roku“ - relacjonuje w wywiadzie Claude Maurer, prezes firmy Ingo Maurer. Dowodzi to, jak bardzo ludzie pokochali design żarówki.
)
:format(jpeg))
:format(jpeg))