
Żarówki i ich nowoczesne zamienniki
Żarówki są symbolem dobrego pomysłu, stanowią uosobienie przytulnego oświetlenia lub są obiektem designerskim - ich popularność wciąż rośnie. Unijny zakaz stosowania żarówek w znacznym stopniu wyeliminował żarówki z handlu. Jednak nowoczesne żarówki LED wzorują się na tradycyjnych żarówkach - nie tylko pod względem jakości światła, ale także wyglądu. Jest to szczególnie widoczne w przypadku żarówek dekoracyjnych - czyli fimanetowych.

Przegląd:
historia żarówki
Thomas Alva Edison jest uważany za wynalazcę żarówki. Tak naprawdę istniała ona już wcześniej. Podobnie jak w przypadku wielu wynalazków, żarówce brakowało jednak dobrego konceptu marketingowego. Edison podjął się tego zadania z bardzo dobrym wynikiem.
W 1880 r. opatentował żarówkę, udoskonalił produkt i zainwestował w stworzenie sieci elektrycznej. To on sprawił, że stała się popularna.
Co sprawia, że żarówki są tak wyjątkowe?
Żarówki mają temperaturę barwową poniżej 2900 Kelwinów - zapewnia to przytulne światło. Wartość współczynnika odwzorowania może osiągnąć nawet do Ra 100, dzięki czemu kolory odtwarzane są zgodnie z naturą. Ponadto żarówki można ściemniać. Światło wydaje się cieplejsze, im bardziej przyciemnia się żarówkę.
Po włączeniu żarówki natychmiast osiągają swój maksymalny strumień świetlny - bez jakiegokolwiek czasu rozruchu. Żarówki ze świecącym żarnikiem wyglądają stylowo. Obecnie żarówki LED w stylu retro przypominają to rozwiązanie i doskonale pasują do wielu stylów aranżacji.

Jak zbudowana jest żarówka?
Bańka jest wykonana ze szkła i zapobiega spalaniu się żarnika pod wpływem tlenu zawartego w powietrzu. Może być przezroczysta, matowa lub częściowo lustrzana. Jest pusta lub wypełniona gazem.
W większości przypadków żarnik jest wykonany z wolframu. W momencie przepływu prądu przez żarnik, nagrzewa się on do momentu, gdy zaczyna świecić. Temperatura w tym miejscu wynosi ponad 1.000 °C.
Trzonek mocuje żarówkę w oprawie i umożliwia zasilanie elektryczne. Zwykła żarówka ma trzonek typu Edison (E27): znormalizowany gwint o średnicy 2,7 cm.

Jaka jest alternatywa dla tradycyjnej żarówki?
Żarówki zużywają dużo energii i wytwarzają stosunkowo mało światła, dlatego nie powinny być używane, z pewnymi wyjątkami. To samo dotyczy żarówek halogenowych. Poniżej można zobaczyć, jak energooszczędne są alternatywne źródła światła w porównaniu z żarówkami oraz jak długo świecą. Warto wspomnieć, iż tradycyjna żarówka wystarcza na 1000 godzin pracy.
LED - współczesne źródło światła
Wyraźnie widać, że z porównania zwycięsko wyszła dioda LED, która jest obecnie najczęściej wybieranym źródłem światła. Dzięki żywotności do 50.000 godzin diody LED są praktycznie pozbawione konserwacji. Zwolennicy tej nowoczesnej technologii chronią środowisko i swoje portfele.
Oprawy oświetleniowe, które do tej pory były zasilane żarówkami, halogenami lub żarówkami energooszczędnymi, można łatwo wyposażyć w odpowiednie źródło światła LED. Lampy LED mają takie same trzonki jak tradycyjne żarówki, np. E27 lub G9.

Żarówka jako inspiracja dla wzornictwa
„Historia zaczęła się od tradycyjnej żarówki. Lampa odzwierciedla źródło światła, jednak jest znacznie większa. Nawiązuje do pop-artu z 1966 roku“ - relacjonuje w wywiadzie Claude Maurer, prezes firmy Ingo Maurer. Dowodzi to, jak bardzo ludzie pokochali design żarówki.

FAQ: wszystko o żarówkach
W trosce o środowisko naturalne Unia Europejska wprowadziła w 2009 roku na mocy rozporządzenia nowe wymagania dotyczące efektywności energetycznej żarówek. W związku z tym zakazano stosowania żarówek emitujących 95-97,5 % ciepła, a później także żarówek halogenowych. Można jednak nadal stosować dotychczasowe lampy. Sprzedawcy mogą również wyprzedawać pozostałe zapasy. Niedozwolona jest jednak produkcja nowych żarówek.
Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki atomu są stopniowo uwalniane z rozżarzonego drutu wolframowego. Materiał ten osiada na bańce w postaci szarej warstwy. Włókno staje się coraz cieńsze, aż w końcu przepala się.
Żarówki ulegają przepaleniu po upływie maksymalnie 1.000 godzin. W przypadku żarówek halogenowych zawarte w wypełnieniu żarówki gazy halogenowe powodują częściowy recykling materiału do żarnika, co wydłuża okres eksploatacji.
Żarówki w przeciwieństwie do żarówek energooszczędnych, nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla środowiska. Dlatego można je wyrzucać razem z normalnymi odpadami domowymi.
Żarówki tradycyjne w przeciwieństwie na przykład do żarówek LED, można zawsze ściemniać za pomocą ściemniacza. Ponadto temperatura barwowa żarówek obniża się po ściemnieniu, a światło staje się bardziej czerwonawe. Efekt ten jest obecnie coraz częściej wykorzystywany w żarówkach LED.
Żarówki nagrzewają się. Dlatego w ich pobliżu nie powinny znajdować się żadne materiały łatwopalne i należy unikać ich dotykania. W przypadku wymiany tradycyjnej żarówki należy odłączyć prąd, odczekać, aż żarówka wystygnie i następnie ją wymienić.
Żarówki są do dziś stosowane jako specjalne źródła światła, na przykład w lodówkach. Na te żarówki nie wpływa rozporządzenie UE nr 244/2009, które obowiązuje od 2009 r.