PORADY

Żarówki i ich nowoczesne zamienniki

Żarówki są symbolem dobrego pomysłu, stanowią uosobienie przytulnego oświetlenia lub są obiektem designerskim - ich popularność wciąż rośnie. Unijny zakaz stosowania żarówek w znacznym stopniu wyeliminował żarówki z handlu. Jednak nowoczesne żarówki LED wzorują się na tradycyjnych żarówkach - nie tylko pod względem jakości światła, ale także wyglądu. Jest to szczególnie widoczne w przypadku żarówek dekoracyjnych - czyli fimanetowych.

Żarówki LED

Zobacz

Inteligentne żarówki

Zobacz

Żarówki ozdobne

Zobacz


Thomas Edison

Przegląd:
historia żarówki

Thomas Alva Edison jest uważany za wynalazcę żarówki. Tak naprawdę istniała ona już wcześniej. Podobnie jak w przypadku wielu wynalazków, żarówce brakowało jednak dobrego konceptu marketingowego. Edison podjął się tego zadania z bardzo dobrym wynikiem.

W 1880 r. opatentował żarówkę, udoskonalił produkt i zainwestował w stworzenie sieci elektrycznej. To on sprawił, że stała się popularna.


Co sprawia, że żarówki są tak wyjątkowe?

Żarówki mają temperaturę barwową poniżej 2900 Kelwinów - zapewnia to przytulne światło. Wartość współczynnika odwzorowania może osiągnąć nawet do Ra 100, dzięki czemu kolory odtwarzane są zgodnie z naturą. Ponadto żarówki można ściemniać. Światło wydaje się cieplejsze, im bardziej przyciemnia się żarówkę.

Po włączeniu żarówki natychmiast osiągają swój maksymalny strumień świetlny - bez jakiegokolwiek czasu rozruchu. Żarówki ze świecącym żarnikiem wyglądają stylowo. Obecnie żarówki LED w stylu retro przypominają to rozwiązanie i doskonale pasują do wielu stylów aranżacji.

Jak zbudowana jest żarówka?

Bańka jest wykonana ze szkła i zapobiega spalaniu się żarnika pod wpływem tlenu zawartego w powietrzu. Może być przezroczysta, matowa lub częściowo lustrzana. Jest pusta lub wypełniona gazem.

W większości przypadków żarnik jest wykonany z wolframu. W momencie przepływu prądu przez żarnik, nagrzewa się on do momentu, gdy zaczyna świecić. Temperatura w tym miejscu wynosi ponad 1.000 °C.

Trzonek mocuje żarówkę w oprawie i umożliwia zasilanie elektryczne. Zwykła żarówka ma trzonek typu Edison (E27): znormalizowany gwint o średnicy 2,7 cm.

Aufbau Glühlampe

Jaka jest alternatywa dla tradycyjnej żarówki?

Żarówki zużywają dużo energii i wytwarzają stosunkowo mało światła, dlatego nie powinny być używane, z pewnymi wyjątkami. To samo dotyczy żarówek halogenowych. Poniżej można zobaczyć, jak energooszczędne są alternatywne źródła światła w porównaniu z żarówkami oraz jak długo świecą. Warto wspomnieć, iż tradycyjna żarówka wystarcza na 1000 godzin pracy.

Żarówki halogenowe

Czas świecenia do 2.000 godzin,
do 30% oszczędności energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami.

Żarówki energooszczędne

Czas świecenia do 20.000 godzin,
do 80% oszczędności energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami.

Żarówki LED

Czas świecenia do 50.000 godzin,
do 90% oszczędności energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami.


LED - współczesne źródło światła

Wyraźnie widać, że z porównania zwycięsko wyszła dioda LED, która jest obecnie najczęściej wybieranym źródłem światła. Dzięki żywotności do 50.000 godzin diody LED są praktycznie pozbawione konserwacji. Zwolennicy tej nowoczesnej technologii chronią środowisko i swoje portfele.

Oprawy oświetleniowe, które do tej pory były zasilane żarówkami, halogenami lub żarówkami energooszczędnymi, można łatwo wyposażyć w odpowiednie źródło światła LED. Lampy LED mają takie same trzonki jak tradycyjne żarówki, np. E27 lub G9.

Które żarówki LED nadają się do otwartych opraw oświetleniowych?

Filamentowe żarówki są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych żarówek. Przypominają ich kształt i efekt świetlny, jednak są wyposażone w nowoczesną technologię LED.

Żarówki w kształcie kolby

Zobacz

Żarówki ozdobne bańki

Zobacz

Żarówki ozdobne świece

Zobacz

Rustykalne żarówki

Zobacz

Żarówki lustrzane

Zobacz

Dekoracyjne żarówki

Zobacz


Żarówka jako inspiracja dla wzornictwa

„Historia zaczęła się od tradycyjnej żarówki. Lampa odzwierciedla źródło światła, jednak jest znacznie większa. Nawiązuje do pop-artu z 1966 roku“ - relacjonuje w wywiadzie Claude Maurer, prezes firmy Ingo Maurer. Dowodzi to, jak bardzo ludzie pokochali design żarówki.

FAQ: wszystko o żarówkach

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.