
Oświetlenie tarasu
Niepowtarzalny klimat za sprawą reflektorów, lamp solarnych i nie tylko...
Taras już dawno stał się rozszerzeniem salonu i miejscem relaksu na zewnątrz. Pod względem oświetlenia w niczym nie ustępuje wnętrzom. Oświetlenie wyposażone w technologię LED, niejednokrotnie z czujnikiem ruchu doskonale sprawdza się na tarasie. Ściemniane oprawy lub oświetlenie pośrednie tworzą przytulną atmosferę po zapadnięciu zmroku. Również w przypadku oświetlenia tarasowego zwraca się coraz większą uwagę na styl aranżacji, na tarasie może dominować np. styl nowoczesny, orientalny, retro lub designerski. Wszystko zależy od gustu użytkownika.
Idealne połączenie!
Doskonały plan oświetlenia tarasu
Odpowiednie oświetlenie tarasu wymaga użycia różnego rodzaju oświetlenia, najlepszym rozwiązaniem jest połączenie różnych typów opraw. W zależności od upodobań można na przykład zastosować oprawy wpuszczane jako wyznaczenie terenu, natomiast kinkiety jako oświetlenie główne. Komfort w strefie zewnętrznej zapewni także lampa podłogowa umieszczona obok stolika. Na zewnątrz nie może też zabraknąć dekoracyjnego oświetlenia - lampionów, lampek ozdobnych lub przenośnych lampy stołowe wyposażonych w akumulator!

Wyjątkowa atmosfera na tarasie
Oprawy wpuszczane w podłoże
Oprawy wpuszczane w podłoże rzadko występują pojedyńczo! Seria lamp wpuszczanych zamontowanych na zewnętrznej krawędzi tarasu poprawie bezpieczeństwo i zapewnia przyjemne oświetlenie akcentujące.

Przykuwacz wzroku
Kinkiety do użytku zewnętrznego
Obecnie oferta zewnętrznych opraw ściennych obejmuje naprawdę spektakularne wzornictwo. Żywe kolory, niespotykany rozmiar czy nietypowy design sprawią, że oprawa z pewnością zostanie zauważona. Jednym z trendów jest inteligentne oświetlenie zewnętrzne, które tworzy niepowtarzalne efekty świetlne na tarasie.

Przytulny klimat na zewnątrz
Lampy stojące na tarasie
Jest jeden rodzaj opraw oświetleniowych, którego nie może zabraknąć, gdy chcemy zamienić taras w drugi salon na świeżym powietrzu. Mowa tu o lampach podłogowych we wszystkich możliwych wersjach, z kablem lub akumulatorem. Lampy stojące ustawione obok stolika dopełnią aranżację i stworzą przytulny klimat!

Kule jako niezbędna dekoracja
Kule świetlne są obowiązkowym element wyposażenia tarasu
Geometryczny kształt kuli jest ulubionym motywem projektantów opraw oświetleniowych - dotyczy to również przestrzeni zewnętrznej. W przestrzeni zewnętrznej okrągłe oprawy można wykorzstać w formie lamp podłogowych, lamp wiszących lub opraw z grotem ziemnym, które wygodnie można umieścić w dowolnym miejscu - klasyczna kula tworzy niepowtarzalną atmosferę świetlną na tarasie!

Moc słońca
Nastrojowe lampy solarne
Lampy solarne zapewniają przytulny nastrój na tarasie i balkonie. Przenośne lampiony lub lampy stołowe można umieszczać na stołach, podłogach i ścianach. Dostępne są również reflektory solarne z grotem ziemnym, które można wygodnie umieścić w podłożu.

Kolor na niepowtarzalne wieczory
Taśmy LED
Taśmy LED zapewniają szczególnie efektywne, pośrednie oświetlenie na balkonach i tarasach. Szczególnie popularne są zmieniające kolor inteligentne taśmy LED, które wnoszą ożywienie i niepowtarzalną atmosferę. Montowane na stopniach zapewniają bezpieczeństwo po zapadnięciu zmroku.

Kreatywne akcenty
Lampiony na tarasie
Na tarasie i w jego otoczeniu można w prosty sposób stworzyć klimatyczną atmosferę za pomocą lampionów, które dostępne są w różnych kolorach, a ich najpopularniejsze kształty to kula i cylinder. Zazwyczaj lampiony są wykorzystywane do dekoracji ścian, krzewów i balustrad wokół przytulnego kącika wypoczynkowego w ogrodzie.

Styl na wynos
Praktyczne oświetlenie z akumulatorem
Modele przenośne podbiły serca użytkowników. Już nie trzeba szukać gniazdka elektrycznego, by zapewnić oświetlenie na zewnątrz - wystarczy umieścić lampę w miejscu, gdzie potrzebne jest oświetlenie i gotowe! Uwaga: warto jednak zwrócić uwagę na stopień ochrony IP, lamp nieprzystosowanych do zewnętrznych warunków atmosferycznych nie należy pozostawiać na noc na zewnątrz!

Praktyczny element w ogrodzie
Gniazdo kolumnowe
Nie ma nic bardziej irytującego niż brak wystarczającej ilości gniazdek elektrycznych. Praktyczne kolumny są zatem idealnym rozwiązaniem problemu, można ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie lub na tarasie. Oprócz podłączenia do zasilania kilku urządzeń, niektóre modele zapewniają również oświetlenie.

Chłodna bryza na tarasie
Wentylatory zewnętrzne
Gdy w lecie jest naprawdę gorąco, a w ogrodzie nie ma wiatru, wentylatory zapewniają przyjemne chłodzenie, można wybrać model z pilotem, by sterować urządzeniem nie ruszając się z miejsca. Do montażu potrzebny jest jedynie zadaszony taras lub balkon oraz przyłącze prądu. Niektóre wentylatory mogą również dostarczać oświetlenie!
W sektorze prywatnym nie ma w tym względzie żadnych standardów i ostatecznie jasność zależy od osobistych upodobań. Każdy rodzaj wykonywanych czynności potrzebuje jednak innego natężenia światła. Wiadomo, że jeżeli chcemy czytać na tarasie będziemy potrzebowali więcej światła, niż w przypadku oświetlenia dekoracyjnego, które powinno zapewnić tylko nastrój. Na tarasie sprawdzą się oprawy z możliwością ściemniania lub zmiany barw w postaci inteligentnych lamp i opraw oświetleniowych.
Planując montaż opraw wpuszczanych przede wszystkim należy zadać sobie podstawowe pytanie: do czego dokładnie mają służyć oprawy wpuszczane? Do wyznaczania stopni na tarasie, podświetlenia elewacji, fontann lub figur? A może po prostu jako dekoracyjny element oświetleniowy? W przypadku ścieżek i stopni ważny jest montaż wystarczającej liczby opraw wpuszczanych, aby potencjalne miejsca zagrożenia były dobrze widoczne - oczywiście oprawy nie mogą oślepiać. W niektórych zestawach opraw wpuszczanych wyznaczone są odległości montażu lub określone z góry poprzez długość kabli montażowych.
Istnieje możliwość wyboru różnych klas ochrony dla zastosowań zewnętrznych. W sprzedaży dostępne są oprawy o stopniach ochrony IP44, IP65, IP66, IP67 i IP68. Pierwsza cyfra opisuje ochronę przed ciałami obcymi, druga przed wilgocią. Im bardziej oprawa oświetleniowa jest narażona na działanie deszczu lub nawet stojącej wody, tym wyższy musi być jej stopień IP. W przypadku wpuszczanych opraw podłogowych należy wybierać produkty ze stopniem ochrony co najmniej IP67, co chroni oprawę przed chwilowym zanurzeniem. Należy jednak zadbać o to, aby stojąca woda mogła spływać bezpośrednio po deszczu, np. poprzez system odwadniający. Z kolei oprawy ścienne, które są montowane pod dachem powinny mieć stopień ochrony IP44, dzięki czemu są chronione przed bryzgami wody. W przypadku szczegółowych pytań prosimy o kontakt z doradcą poprzez formularz kontaktowy.
Od stali nierdzewnej, poprzez drewno i bambus, aż po plastik, kamień czy beton - wybór materiałów do produkcji lamp tarasowych jest bardzo zróżnicowany. Ostatecznie jest to kwestia gustu, choć stal szlachetna jest oczywiście szczególnie odporna na korozję, a także wyjątkowo odporna na temperaturę i łatwa do czyszczenia.