Lampy do roślin

Lampy do roślin

Światło stymulujące wzrost i umożliwiające roślinom fotosyntezę

lampy do iprawy roślin

Do czego służy lampa do oświetlenia roślin?

W okresie jesienno-zimowym, ale także ogólnie w pomieszczeniach istnieje niebezpieczeństwo, że rośliny nie będą miały wystarczającej ilości światła dziennego. Z powodu braku odpowiedniej ilości światła stają się podatne na szkodniki lub więdną.

Lampy do uprawy roślin są zwykle wykorzystywane do bezpiecznego zimowania. Można je jednak stosować również do całorocznej, domowej uprawy roślin w ciemnych pomieszczeniach oraz jako przedłużenie światła dziennego. Poza tym umożliwiają wcześniejsze uprawianie wielu siewek, na przykład karczochów, bakłażanów czy papryki.

Lamp LED do uprawy roślin używa się – poza prywatnymi mieszkaniami – np. w kwiaciarniach lub firmach ogrodniczych.

Jaka jest różnica pomiędzy lampą do uprawy roślin a zwykłą żarówką?

Pobudzenie roślin do fotosyntezy przy użyciu sztucznego oświetlenia wymaga zastosowania specjalnych źródeł światła – zwykłe żarówki nie nadają się do tego celu. Najważniejsza różnica pomiędzy zwykłą żarówką a lampą do doświetlania roślin tkwi w spektrum barw, czyli w składzie światła.

Naturalne światło dzienne zawiera wszystkie długości fal. Rośliny potrzebują przede wszystkim światła niebieskiego i czerwonego. Lampy do roślin generują więc dużą ilość światła czerwonego i niebieskiego, co daje w połączeniu światło fioletowe. Tylko takie światło wpływa fotobiologicznie na wzrost i kwitnienie.

Podobnie jak w przypadku innych obszarów sztucznego oświetlenia, również wiele lamp do roślin pracuje obecnie w oparciu o technologię LED. Dzięki temu nawet przy dłuższym czasie doświetlania koszty energii elektrycznej pozostają niewielkie.

żarówka do roślin
lampa do roślin

Jak długo musi świecić lampa do doświetlania roślin?

Wszystko zależy od gatunku rośliny. Rośliny tropikalne i subtropikalne potrzebują światła przez 12 do 14 godzin. Ponadto zapotrzebowanie na światło zmienia się zależnie od stadium rozwoju rośliny.

Większość roślin potrzebuje również fazy ciemnej – jej pominięcie nie zawsze powoduje szybszy wzrost.

Do regulacji czasu świecenia lamp do roślin zaleca się stosowanie programatorów czasowych lub inteligentnych rozwiązań z zakresu sterowania.

Na co należy zwrócić uwagę w przypadku lamp do oświetlania roślin?

Lampy do roślin to lampy specjalne, w tym przypadku przeznaczone do pobudzania wzrostu roślin. Światło tych specjalnych źródeł światła nie nadaje się do oświetlania pomieszczeń mieszkalnych.

Ponadto należy wcześniej dobrze przemyśleć miejsce zastosowania. Jeśli lampy do roślin będą używane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, potrzebny będzie wyższy stopień ochrony IP, np. IP65, który zapewni ich wodoszczelność.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

oświetlenie roślin
  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.