Lampy stojące w kształcie łuku

Polecane produkty w tej kategorii

  Lampa łukowa – nowe wrażenia świetlne

  Lampy lukowe

  Nowe rodzaje lamp zawsze stanowią odpowiedź na konkretne potrzeby. Lampa łukowa powstała, aby oświetlać stół. Potrafią to również lampy sufitowe i lampy wiszące, jednak lampa w kształcie łuku miała spełniać to zadanie bez konieczności korzystania z istniejącego przyłącza sufitowego lub wykonywania nowego.

  Dzisiaj taki typ lampy – który bracia Castiglioni rozsławili w 1962 roku, projektując ikonę designu Arco – stosuje się nie tylko do oświetlania stołu. Lampy łukowe mogą oświetlać fotel do czytania, zestaw wypoczynkowy i wiele innych miejsc. Od góry, jak lampa wisząca, a przy tym tak precyzyjnie, że powstaje przepiękna wyspa świetlna, w której blasku można spokojnie poczytać lub odpocząć.

  Jak zmontować lampę w kształcie łuku?

  Montaż lampy łukowej jest dziecinnie prosty i zwykle przebiega szybciej niż instalacja lampy sufitowej. Do każdej lampy łukowej (tu przykład marki Lampenwelt.com) dołączona jest instrukcja montażu. Taka instrukcja zawiera informacje, w jaki sposób można szybko i sprawnie połączyć wtykowo lub skręcić poszczególne elementy. Później wystarczy podłączyć wtyczkę do gniazda wtykowego i nowa lampa jest gotowa.

  Jeśli jednak po zmontowaniu okaże się, że miejsca na lampę jest za mało (lampy łukowe mogą mieć bardzo dużą rozpiętość), trzeba ją niestety zwrócić. Taka sytuacja jest nieprzyjemna zarówno dla sklepu, jak i dla klienta. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać przed dokonaniem zakupu:

  • Przede wszystkim na początek trzeba dokładnie wymierzyć dostępną przestrzeń.
  • Do oświetlenia jadalni lepsze są duże lampy w kształcie łuku o wysokości i rozpiętości przynajmniej 2 m. Dzięki temu można poruszać się wokół stołu bez obawy, że lampa będzie przeszkadzać.
  • Do oświetlenia miejsca do czytania warto wybrać lampę o rozpiętości około 50 cm, która będzie stać blisko fotela lub innego miejsca do siedzenia. Regulacja wysokości zapewnia możliwość dopasowania światła do ulubionego fotela.
  • W przypadku skośnego sufitu lampę łukową można wykorzystać jako zamiennik lampy wiszącej. Trzeba tylko zawsze zwracać uwagę na wysokość pod skosem.
  Lampy lukowe

  Jakie zalety mają lampy łukowe z technologią LED?

  Całkowita bezobsługowość i o 90% mniejsze zużycie energii elektrycznej niż w przypadku żarówki tradycyjnej to standard oferowany przez zintegrowane na stałe diody LED. W przypadku lamp łukowych ważna jest jeszcze jedna cecha żarówek LED: ich kompaktowość. Diody LED są malutkie i można je zintegrować w podstawie, dlatego pozwalają uzyskać bardzo płaskie i smukłe formy.

  Wskazówka: w przypadku lamp łukowych LED koniecznie trzeba zwracać uwagę na barwę światła i oddawanie barw. Barwa światła powinna być w kolorze ciepłej bieli, a więc mieć temperaturę poniżej 3 300 kelwinów. Oddawanie barw jest ważne przede wszystkim w przypadku, gdy lampa łukowa stanowi zamiennik lampy wiszącej i znajduje się nad stołem. Dobre odwzorowanie kolorów potraw gwarantuje współczynnik oddawania barw przynajmniej Ra 80. Wysokiej jakości produkty LED osiągają tę wartość bez wysiłku.

  Czy dostępne są ściemniane lampy w kształcie łuku?

  Wśród ściemnianych lamp łukowych jest sporo modeli z technologią LED. Korzystanie z zalet tej technologii oświetleniowej nie wyklucza możliwości ściemniania światła dla uzyskania indywidualnego nastroju.

  Trzeba jednak pamiętać, że ściemniacz jest najczęściej wbudowany we włącznik nożny. Aby wyregulować jasność lampy trzeba sięgnąć do podstawy lampy, a nie jak w przypadku lamp oświetlających sufit gdzie ściemniacz jest umiejscowiony bezpośrednio na stopie.

  Która lampa łukowa jest prawdziwym klasykiem?

  Prawdziwy klasyk to lampa Arco autorstwa Achille i Piera Giacomo Castiglioni, dostępna w ofercie designerskiej marki FLOS. Szczerze mówiąc, kategoria lamp łukowych to zasługa właśnie projektów tych dwóch mężczyzn. Model Arco ze stopą z marmuru karraryjskiego i elegancką podstawą jest dzisiaj tak samo popularny jak w momencie powstania, czyli w 1962 roku. Projektanci już wtedy doskonale rozumieli ideę ponadczasowości!

  Czy lampy w kształcie łuku nadają się również do jadalni?

  Oczywiście, że tak. Przecież pierwsza lampa łukowa – Arko – została zaprojektowana właśnie w tym celu.

  Nie chciano następnej lampy wiszącej lub lampy sufitowej, która wymagałaby kolejnego przyłącza sufitowego. A jeśli już lampa stojąca miała oświetlać stół od góry, tak jak lampa wisząca, to nie mogła stanowić przeszkody obok stołu. To znaczy, że musiała mieć taką formę, która umożliwiałaby poruszanie się wokół stołu bez konieczności omijania lampy. Stało się to możliwe dopiero dzięki skonstruowaniu wygiętej, wysokiej lampy o dużej rozpiętości: lampy łukowej. Wspaniały wynalazek!

  Aby uzyskać ten sam efekt bez konieczności kupowania lampy Arco, potrzebna będzie lampa oferująca odpowiednią wysokość i rozpiętość, tak aby można było wygodnie przechodzić pod łukiem.

  W przypadku oświetlenia stołu w jadalni należy również pamiętać o:

  • przyjemnej barwie światła ciepłej bieli o temperaturze poniżej 3 300 kelwinów
  • współczynniku oddawania barw o wartości co najmniej Ra 80 zapewniającym apetyczny wygląd produktów spożywczych

  W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z naszym zespołem doradców. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 307 14 83 lub użyć formularza kontaktowego.

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

  Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

  Zarejestruj się do newslettera i profituj!

  90 Rabatu

  * kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.