OŚWIETLENIE MIEJSCA PRACY

Oświetlenie stanowiska pracy w biurze i lampy biurkowe

Miliony ludzi jedną trzecią dnia spędzają przy biurku w tradycyjnym bądź domowym biurze. Właściwe oświetlenie stanowiska pracy jest zatem niezmiernie ważne, ponieważ może zredukować, a nawet całkowicie wyeliminować oznaki przeciążenia wzroku, takie jak: zmęczenie, problemy z oczami i bóle głowy. Lepsze warunki pracy to większa wydajność, motywacja oraz lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne!

Popularne kategorie

Panele LED

Panele LED

› Sprawdź

Lampy stojące

Lampy stojące

› Sprawdź

Lampy biurkowe

Lampy biurkowe

› Sprawdź

Lampy wiszące

Lampy wiszące

› Sprawdź

Koncepcje oświetlenia pomieszczeń biurowych

Dobrze zaprojektowane oświetlenie biurowe musi mieć odpowiednie parametry z zakresie:

NATĘŻENIE OŚWIETLENIA
ROZKŁAD LUMINACJI
BARWA ŚWIATŁA
ODDAWANIE BARW
KIERUNEK ŚWIATŁA

FAQ – pomoc

Najczęściej zadawane pytania na temat oświetlenia stanowiska pracy

Regulacje prawne

Norma PN-EN 12464-1 „Oświetlenie miejsc pracy we wnętrzach i na zewnątrz” to ogólnoeuropejska wytyczna, która określa wymagania w zakresie wykorzystania naturalnego światła dziennego oraz światła sztucznego.

 • Obejmuje m.in. następujące punkty: harmonijny rozkład luminancji, natężenie oświetlenia (patrz tabele w zależności od miejsca pracy), olśnienie bezpośrednie (przykre) i odbite, barwa światła i oddawanie barw, unikanie migotania strumienia świetlnego i efektów stroboskopowych, utrzymanie strumienia świetlnego.
 • Oświetlenie musi nie tylko odpowiadać wykonywanemu w pracy zadaniu, lecz także być odpowiednio dostosowane do stanu wzroku danego pracownika. Na przykład w przypadku osób starszych i niedowidzących zaleca się oświetlenie o wyższej mocy, tj. od 750 do 1500 luksów. Młodsza osoba może natomiast wykonywać to samo zadanie przy oświetleniu o mocy 500 luksów.
Regulacje prawne

ASPEKTY TECHNICZNE

Barwa światła i oddawanie barw

Źródła światła różnią się między sobą nie tylko pod względem obecności lub braku barw widmowych (co wpływa na oddawanie barw), ale także pod względem intensywności barw widmowych, z których składa się światło widzialne (co wpływa na barwę światła).

Barwa światła / temperatura barwowa

Barwę światła lub temperaturę barwową mierzy się w kelwinach (K). Opisują one odcień bieli, jaki emituje konkretne źródło światła. Barwa światła może być „chłodna” lub „ciepła”. Podawana w kelwinach informacja o barwie światła to nie to samo, co wzmianka o zastosowaniu w oświetleniu technologii zmiany koloru (RGB). W źródłach światła z taką technologią diody świecą nie tylko na biało, ale również na czerwono, zielono i niebiesko. Z grubsza rozróżnia się trzy barwy światła:

 • ciepłą biel (<3300 kelwinów) = przytulne światło do pomieszczeń mieszkalnych
 • uniwersalną biel (3300 – 5300 kelwinów) = rześkie światło do pracy
 • światło dzienne (> 5300 kelwinów) = niebieskawe światło do stosowania w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych
Kelvin

Oddawanie barw / wskaźnik CRI

Wskaźnik oddawania barw (ang. Colour Rendering Index, CRI) informuje o tym, z jaką dokładnością źródło światła odzwierciedla naturalny kolor oświetlanego przedmiotu.

CRI o wartości Ra 100 oznacza, że kolory są oddawane tak, jak w świetle dziennym. Ra >= 90 oznacza bardzo dobre, a Ra >= 80 dobre oddawanie barw. Źródeł światła z Ra poniżej 80 nie zaleca się do pomieszczeń mieszkalnych, ponieważ kolory mogą być zniekształcone lub szarawe.

Oddawanie barw / wskaźnik CRI

PRZYKŁADY OŚWIETLENIA

Indywidualne stanowisko pracy, skupiska biurek i biuro na otwartej przestrzeni (open space)

Zachowanie właściwego stosunku światła pośredniego do bezpośredniego tworzy najbardziej komfortowe dla oczu warunki oświetleniowe. Pozwala poza tym na stworzenie wolnego od cieni miejsca pracy. Z tego względu najtrafniejszym rozwiązaniem jest zawsze zastosowanie kilku lamp, na przykład paneli LED do oświetlenia pomieszczenia na dużej powierzchni i dodatkowo lamp biurkowych. Niektóre lampy stojące mają dwa źródła światła, za pomocą których emitują oba rodzaje światła: światło pośrednie (które świeci w kierunku sufitu i odbija się od niego) oraz światło bezpośrednie (które oświetla stanowisko pracy).

Lampy wiszące

Alternatywą dla biurowych lamp podłogowych mogą być lampy wiszące. Dzięki zastosowaniu klosza dyfuzyjnego lub kratki są całkowicie nieoślepiające, a poza tym prezentują się bardziej dyskretnie we wnętrzu.

Biurze domowym

Osoby pracujące w biurze domowym powinny stworzyć sobie podobne warunki oświetleniowe do tych, które miałyby na stanowisku pracy w biurze firmy. Plusem jest to, że wszystko można dokładnie dostosować do własnych potrzeb i upodobań.

Lampy biurkowe

Alternatywą dla lamp podłogowych są również lampy biurkowe, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni podłogowej. Jak zawsze należy pamiętać o tym, że muszą charakteryzować się one jasną temperaturą światła i dobrym oddawaniem barw.

Dodatkowe funkcje, które podniosą komfort oświetlenia na stanowisku pracy w biurze

HCL / czujnik światła dziennego

HCL / czujnik światła dziennego

Podniesienie jakości pracy i odpoczynku poprzez automatyczne dopasowanie temperatury barwowej do pory dnia.

Izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna

Osłony z filcowym pokryciem, które pochłania dźwięk, na przykład do pracy w obsłudze klienta w biurze na otwartej przestrzeni.

Czujnik ruchu

Czujnik ruchu

Oszczędne wykorzystanie światła i większy komfort dla pracowników dzięki precyzyjnym czujnikom obecności.

Inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie

Bluetooth, obsługa grup oświetlenia, czujniki temperatury, poziomu hałasu i jakości powietrza.

Twój osobisty kontakt

Twoje korzyści

 • Niezależność od producenta
  400 dostawców do spełnienia Państwa oczekiwań
 • Do 50% zniżki
  Specjalne warunki dla klientów firmowych
 • Do 5 lat gwarancji
  Niezawodność i brak ryzyka

Profesjonalny zespół Lampy.pl chętnie pomoże Państwu w razie jakichkolwiek pytań dotyczących produktów lub usług.

22 307 86 60

handel@lampy.pl

 • 1.200.000 produktów w magazynie
 • 50-dniowy termin zwrotu towaru
 • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.