Pozostałe żarówki

Jak działa żarówka?

W każdym domu znajdują się żarówki do wytwarzania światła, czy to w lampach, czy w lodówce, w piekarniku lub w maszynie do szycia. Ale jak właściwie działa taka żarówka? W bańce szklanej żarówki znajduje się żarnik wykonany z metalu - wolframu, który ma praktyczny punkt topnienia przy 3140 stopniach Celsjusza. Ten wysoki punkt topnienia jest tak ważny, ponieważ podczas przepływu prądu przez żarnik, rozgrzewa się on - do 2700 stopni Celsjusza. Drut, który jest nawinięty jak sprężyna, zaczyna wtedy żarzyć się i emitować światło. Ważne jest to, żeby w bańce szklanej nie było tlenu, bo drut przepaliłby się. Zamiast tlenu w żarówce znajduje się mieszanka azotu, argonu i kryptonu. Możliwa jest także próżnia. Po 1000 godzinach palenia się żarnik kończy swój okres użytkowania.

Żarówka i jej wynalazca

W roku 1854 Henry Goebel wynalazł pierwszą żarówkę. Jego wersja działała jeszcze ze zwęglonymi włóknami bambusowymi. Kilka lat później, w roku 1879, Thomas Alva Edison wynalazł żarówkę, która miała drut z włókna węglowego. To włókno wytrzymywało temperaturę do 2100 stopni Celsjusza.

Żarówka przed jej końcem

Od nazwiska Thomasa Alvy Edisona nazwano także trzonek żarówek: gwint Edisona. E14 i E27 to najbardziej znane wielkości trzonka żarówek. Dzięki bardzo dobremu oddawaniu barw i ciepłej białej barwie światła, konsumenci zawsze bardzo lubili zwykłe żarówki. Jednakże żarówka jako źródło światła nie była nigdy oszczędna. Dlatego teraz grozi jej koniec. Od roku 2009 „pożeracze energii“, którzy przekształcają tylko 5% zużytej energii na światło i 95% na ciepło, są stopniowo zakazywani lub nie wolno ich produkować. Zastępstwo dla tradycyjnej żarówki stanowią żarówki halogenowe, żarówki energooszczędne i LED.

  • 750.000 produktów w magazynie
  • 30-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 500 zł
22 307 14 83

poniedziałek - czwartek
od 08:00 do 18:00

piątek
od 08:00 do 17:00

Otrzymaj 40 zł rabatu

i wiele innych korzyści!

40 zł RABATU

*Kod rabatowy do wykorzystania przy zakupie powyżej 300 zł. Kod może zostać wykorzystany tylko jednorazowo. Oferta nie łączy się z innymi promocjami, nie ma możliwości późniejszego odjęcia kwoty od rachunku. Oferta ważna do 31.03.2021.