PORADY

OŚWIETLENIE SCHODÓW
7 przydatnych wskazówek w celu zwiększenia bezpieczeństwa i funkcjonalności

Oświetlenie może zamienić schody w zapierające dech w piersiach elementy architektury - zarówno w czterech ścianach, jak i w ogrodzie. Podstawowym zadaniem oświetlenia schodowego jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Oświetlenie schodowe oświetla stopnie, by wyeliminować ryzyko potknięcia się i wypadku.


#1

Wszechstronne
lampy sufitowe

Lampy sufitowe umieszczone w centralnym miejscu klatki schodowej to powszechny sposób na optymalne i bezpieczne oświetlenie schodów. Aby uzyskać jednolite, jasne oświetlenie ogólne, wymagane są szerokie kąty padania światła. Panele LED doskonale sprawdzą się do oświetlenia klatek schodowych, w odróżnieniu od reflektorów, które rozpraszają światło kierunkowe i nie nadają się jako oświetlenie schodowe.

Lampy sufitowe


#2

Doświetlenie za sprawą kinkietów

Niezmiernie ważne jest, aby kinkiety w obszarze klatki schodowej nie oślepiały osób korzystających ze schodów. Zbyt oślepiające światło irytuje podczas wchodzenia lub schodzenia ze schodów i zwiększa ryzyko wypadku. Dlatego większość kinkietów świeci pośrednio lub posiada element rozpraszający, np. klosz ze szkła satynowanego.

Kinkiety


#3

Oświetlenie stopni za pomocą opraw wpuszczanych w ścianę

Równolegle zamontowane wzdłuż schodów oprawy wpuszczane w ścianę sprawiają, że struktura stopni jest wyraźnie rozpoznawalna, a jednocześnie doskonale podkreślają ich wygląd. Wpuszczane oprawy schodowe mogą być montowane przy każdym stopniu lub w regularnych odstępach co kilka stopni.


Oprawy wpuszczane montuje się je na wysokości kostki, dzięki czemu oprawy harmonizują się z aranżacją i tym samym wyeliminowane jest ryzyko potknięcia się o wystający element. Kwestię odpowiednich przyłączy elektrycznych należy jednak rozważyć już na wczesnym etapie budowy.

Oprawy wpuszczane


#4

Stylowe lampy wiszące

Dzięki lampom wiszącym najprostsze schody stają się atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza. Oprawy wiszące wyróżniają się designem, są umieszczane na wysokości wzroku i są w stanie zapewnić dobre uzupełnienie oświetlenia klatki schodowej.


Może się jednak okazać, że niektóre strefy nie są całkowicie oświetlone i pozostają zacienione miejsca. W takim przypadku koncepcję oświetlenia należy rozszerzyć o dodatkowe źródła światła.

Lampy wiszące


#5

Oświetlenie klatki schodowej wyposażone w czujnik ruchu

Oświetlenie schodów z czujnikiem znacznie zwiększa bezpieczeństwo i komfort, ponieważ światło włącza się automatycznie, gdy ktoś zbliża się do schodów. Ważne jest, aby używać tylko źródeł światła, które natychmiast osiągają 100% jasności. Ma to miejsce w przypadku żarówek LED, nie dotyczy to jednak żarówek energooszczędnych.


Minimalny czasu włączenia jest na tyle optymalny, że nawet starsza osoba może bezpiecznie zejść ze schodów bez pośpiechu.

Czujniki ruchu


#6

Oświetlenie stopni taśmami LED

Paski samoprzylepne z zamocowanymi na nich diodami LED, tzw. taśmy lub listwy LED, eksponują wnętrze jak żadne inne źródło światła! Ze względu na swoją elastyczność taśmy mogą być montowane niemal wszędzie, są dostępne w różnych długościach, a w niektórych przypadkach mogą być nawet przycinane na wymiar.


Taśmy LED sprawdzają się nie tylko w aranżacjach. Zapewniają również doskonałe oznaczenie schodów, gdy są zamontowane poniżej krawędzi każdego stopnia. Taśmy LED są tak samo przydatne w przypadku oświetlenia poręczy.

Taśmy LED


#7

Optymalne oświetlenie schodów zewnętrznych

Szczególnie w ciemnym ogrodzie trudno jest rozpoznać zarys schodów. W przypadku schodów prowadzących do wejścia do domu często stosuje się kinkiety lub wbudowane oprawy o odpowiedniej klasie ochrony IP. Jednak zawsze podczas montażu należy upewnić się, że oświetlenie nie oślepia. Większość lamp zewnętrznych ma w tym celu zainstalowany element rozpraszający, np. z satynowanego szkła akrylowego.


Również ścieżki ogrodowe z pojedynczymi stopniami mogą grozić potknięciem. Można je podkreślić stosując lampy ogrodowe niskie lub słupki oświetleniowe.


Montaż oświetlenia klatki schodowej z czujnikiem.


FAQ: najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia schodów:

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.