PORADY
sciemnianie swiatla

Ściemnianie światła Nowoczesne i klasyczne rozwiązania

Ściemnianie oświetlenia jest dla wielu osób istotnym elementem. W przypadku tradycyjnych żarówek dostosowanie jasności światła do osobistych preferencji było możliwe za sprawą zewnętrznego ściemniacza. Obecnie nie każde źródło światła można ściemniać. Istnieje jednak wiele nowych alternatyw dla tego klasycznego urządzenia - nawet bez konieczności montowania ściemniacza.

Czy każda lampa może być ściemniana?

W przeszłości zwykłe żarówki i halogeny można było bez problemu ściemniać za pomocą zewnętrznego lub wbudowanego ściemniacza - np. w lampie podłogowej. W przypadku nowoczesnych żarówek i lamp LED niestety nie jest to takie proste. Oprawy i źródła światła muszą być oznaczone jako przystosowane do ściemniania i wymagają odpowiedniego ściemniacza LED.

Informację o możliwości ściemniania lampy lub źródła światła można znaleźć w szczegółach produktu oraz na opakowaniu lampy.

Żarówki tradycyjne i halogeny

W zasadzie można je ściemniać, ale coraz częściej są wycofywane z rynku ze względu na niską efektywność energetyczną.

Lampy energooszczędne i świetlówki

Z reguły nie można ich ściemniać, poza kilkoma wyjątkami. Ściemnianie może również wpłynąć na żywotność żarówki, jeżeli zostanie użyty niewłaściwy ściemniacz.

Żarówki LED

Żarówki LED dostępne w wersjach z funkcją ściemniania i bez. Żarówki LED wymagają zastosowania ściemniacza dostosowanego do diod LED.

Lampy LED z wbudowanymi diodami

Możliwość ściemniania uzależniona jest od produktu. W przypadku opraw LED z funkcją ściemniania, informację o sposobie ściemniania można znaleźć w szczegółach produktu.

Co się stanie, gdy LED-y bez możliwości ściemniania zostaną ściemnione?

W takim przypadku może dojść do uszkodzenia ściemniacza i lampy. Lampa prawdopodobnie zacznie migotać i pulsować, przestanie świecić lub ulegnie uszkodzeniu.

Jak zamontować klasyczny ściemniacz?

Ściemniacze służą do sterowania jasnością źródeł światła. Klasyczny ściemniacz jest montowany na stałe na ścianie i zastępuje zwykły wyłącznik ścienny. Ten rodzaj ściemniacza można stosunkowo łatwo zamontować - w przypadku wykonywania prac przy instalacjach elektrycznych zaleca się konsultację z elektrykiem, ponieważ niewłaściwa obsługa grozi porażeniem prądem lub śmiercią.

Kupując klasyczny ściemniacz, należy upewnić się, że jest on odpowiedni dla danego źródła światła. Zazwyczaj będzie to ściemniacz LED, tzn. ściemniacz fazowy ( albo z regulacją kąta fazowego tzw. fazowo-kątowy), który jest przeznaczony do eksploatacji ze ściemnialnymi żarówkami i lampami LED. W przypadku niektórych ściemniaczy LED można wybrać, czy sterowanie ma być fazowe czy kątowe.

Ściemniacz obrotowy

Pokrętło regulacyjne można obracać w sposób ciągły do uzyskania żądanej jasności. Naciśnięcie przycisku powoduje włączenie lub wyłączenie lampy.

Ściemniacz dotykowy

Naciśnięcie i przytrzymanie przełącznika umożliwia regulację jasności. Produkty te zazwyczaj posiadają funkcję pamięci, która pozwala zachować poziom przyciemnienia.

Dlaczego moja żarówka LED z funkcją ściemniania mruga i migocze?

Migotanie żarówki podczas ściemniania często występuje, gdy używany jest niewłaściwy ściemniacz. W szczegółach produktu można znaleźć informacje o tym, jaki ściemniacz można zastosować.

Czy można ściemniać każdą żarówkę?

Tradycyjne żarówki i halogeny można było bez problemu ściemniać za pomocą ściemniacza zewnętrznego lub wbudowanego ściemniacza bezpośrednio w lampie - np. w lampie podłogowej. Nowoczesne żarówki LED są oznaczone jako przystosowane do ściemniania i wymagają odpowiedniego ściemniacza LED.

Informacje o możliwości ściemniania można znaleźć w szczegółach produktu.

Regulacja jasności za pomocą smartfona

Jasność inteligentnego źródła światła można regulować do żądanej jasności bez dodatkowych ściemniaczy. Jest to niezwykle komfortowe szczególnie wieczorem.

Tworzenie scen świetlnych z wykorzystaniem dowolnych barw

W zależności od produktu do tworzenia scen świetlnych można używać różnych kolorów RGB, które wykraczają daleko poza klasyczne funkcje ściemniania światła.

Ściemnianie za pomocą przełącznika ściennego

Inteligentne przełączniki ścienne działają bezprzewodowo za pomocą baterii lub nawet bez zasilania i są używane jak ściemniacz ścienny lub pilot zdalnego sterowania.

Ściemnianie za pomocą pilota zdalnego sterowania

Wiele żarówek smart może być obsługiwanych za pomocą pilota zdalnego sterowania, który jest alternatywą dla smartfona. (pilot załączony w zestawie lub dostępny oddzielnie).

Czy dotychczas zamontowane ściemniacze funkcjonują również z inteligentnymi żarówkami?

Nie, w przypadku inteligentnych żarówek i opraw oświetleniowych należy zdemontować dotychczas stosowane w instalacji domowej ściemniacze, aby nie uszkodzić inteligentnych produktów.

Co oznaczają funkcje WarmGlow, GlowDim, DimTone, DimToWarm i Sunset Dimming używane w żarówkach LED?

Żarówki i halogeny emitowały ciepłe światło, gdy były ściemniane temperatura wolframowego żarnika obniżała się, w wyniku czego uzyskiwane światło miało większą zawartość czerwieni.

Philips LED Classic WarmGlow

Temperatura barwowa światła bez ściemniania

Philips LED Classic WarmGlow

Ściemnione światło - Warm­glow

Normalna żarówka LED z możliwością ściemniania zachowuje temperaturę barwową. Aby odtworzyć efekt, stosuje się specjalne ściemniane żarówki LED, które w zależności od producenta noszą takie nazwy jak: WarmGlow, DimTone, GlowDim, Dim to Warm czy Sunset Dimming.

Tego typu żarówki LED są wyposażone w czerwone diody LED, które po przyciemnieniu stają się jaśniejsze niż ciepłobiałe diody LED, dzięki czemu zapewniają bardziej czerwonawe światło. Temperatura barwowa różni się w zależności od produktu.

WarmGlow

Producent: Philips

Temperatura barwowa:
2.200 – 2.700 K

GLOWdim

Producent: Osram

Temperatura barwowa:
2.000 / 2.200 – 2.700 K

dim to warm

Producent: Paulmann

Temperatura barwowa:
1.800 – 3.000 Kelvin


Zintegrowane rozwiązania w zakresie ściemniania

W przypadku tych produktów nie jest potrzebny ani zewnętrzny ściemniacz, ani smartfon - cała technologia jest wbudowana w oprawę lub źródło światła. Dzięki temu szczególnie łatwo jest zmodernizować system ściemniania.

Technologia ściemniania jest wbudowana w wiele opraw LED, takich jak np. lampy stojące oświetlejące sufit w postaci pokrętła lub w przypadku opraw stołowych w formie ściemniacza dotykowego.

Lampy i oprawy oświetleniowe z technologiami takimi jak Easydim, Simply Dim czy 3-Step-Dim są ściemniane za pomocą zwykłego przełącznika ściennego. Kilkukrotne naciśnięcie przycisku powoduje przełączanie poziomów ściemniania.


FAQ- pomoc: najczęściej zadawane pytania

Dlaczego żarówka LED z funkcją ściemniania migocze i mruga?

Co się stanie, gdy LED-y bez możliwości ściemniania zostaną ściemnione?

Czy dotychczas zamontowane ściemniacze funkcjonują również z inteligentnymi żarówkami?

Co oznacza określenie ściemniacz niedołączony / ściemniacz dołączony w przypadku opraw oświetleniowych?

Co to są ściemniacze fazowe

Jak dobrać właściwe źródło światła do oprawy oświetleniowej z wbudowanym ściemniaczem?

Posiadam ściemniacz ścienny, jak dobrać odpowiednie źródło światła?

Jak szybko i łatwo mogę zamontować funkcję ściemniania, jeśli nie mam ściemniacza ściennego ani oprawy oświetleniowej z możliwością ściemniania?

Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.

© 2024 Lampenwelt GmbH