PORADY

Ściemnianie światła

Nowoczesne i klasyczne rozwiązania

Ściemnianie oświetlenia jest dla wielu osób istotnym elementem. W przypadku tradycyjnych żarówek dostosowanie jasności światła do osobistych preferencji było możliwe za sprawą zewnętrznego ściemniacza. Obecnie nie każde źródło światła można ściemniać. Istnieje jednak wiele nowych alternatyw dla tego klasycznego urządzenia - nawet bez konieczności montowania ściemniacza.

Czy każda lampa może być ściemniana?

W przeszłości zwykłe żarówki i halogeny można było bez problemu ściemniać za pomocą zewnętrznego lub wbudowanego ściemniacza - np. w lampie podłogowej. W przypadku nowoczesnych żarówek i lamp LED niestety nie jest to takie proste. Oprawy i źródła światła muszą być oznaczone jako przystosowane do ściemniania i wymagają odpowiedniego ściemniacza LED.

Informację o możliwości ściemniania lampy lub źródła światła można znaleźć w szczegółach produktu oraz na opakowaniu lampy.

Żarówki tradycyjne
i halogeny

W zasadzie można je ściemniać, ale coraz częściej są wycofywane z rynku ze względu na niską efektywność energetyczną.

Lampy energooszczędne
i świetlówki

Z reguły nie można ich ściemniać, poza kilkoma wyjątkami. Ściemnianie może również wpłynąć na żywotność żarówki, jeżeli zostanie użyty niewłaściwy ściemniacz.

Żarówki LED

Żarówki LED dostępne w wersjach z funkcją ściemniania i bez. Żarówki LED wymagają zastosowania ściemniacza dostosowanego do diod LED.

Lampy LED z wbudowanymi diodami

Możliwość ściemniania uzależniona jest od produktu. W przypadku opraw LED z funkcją ściemniania, informację o sposobie ściemniania można znaleźć w szczegółach produktu.

Co się stanie, gdy LED-y bez możliwości ściemniania zostaną ściemnione?

W takim przypadku może dojść do uszkodzenia ściemniacza i lampy. Lampa prawdopodobnie zacznie migotać i pulsować, przestanie świecić lub ulegnie uszkodzeniu.

Jak zamontować klasyczny ściemniacz?

Ściemniacze służą do sterowania jasnością źródeł światła. Klasyczny ściemniacz jest montowany na stałe na ścianie i zastępuje zwykły wyłącznik ścienny. Ten rodzaj ściemniacza można stosunkowo łatwo zamontować - w przypadku wykonywania prac przy instalacjach elektrycznych zaleca się konsultację z elektrykiem, ponieważ niewłaściwa obsługa grozi porażeniem prądem lub śmiercią.

Kupując klasyczny ściemniacz, należy upewnić się, że jest on odpowiedni dla danego źródła światła. Zazwyczaj będzie to ściemniacz LED, tzn. ściemniacz fazowy ( albo z regulacją kąta fazowego tzw. fazowo-kątowy), który jest przeznaczony do eksploatacji ze ściemnialnymi żarówkami i lampami LED. W przypadku niektórych ściemniaczy LED można wybrać, czy sterowanie ma być fazowe czy kątowe.

Ściemniacz obrotowy

Pokrętło regulacyjne można obracać w sposób ciągły do uzyskania żądanej jasności. Naciśnięcie przycisku powoduje włączenie lub wyłączenie lampy.

Ściemniacz dotykowy

Naciśnięcie i przytrzymanie przełącznika umożliwia regulację jasności. Produkty te zazwyczaj posiadają funkcję pamięci, która pozwala zachować poziom przyciemnienia.

Dlaczego moja żarówka LED z funkcją ściemniania mruga i migocze?

Migotanie żarówki podczas ściemniania często występuje, gdy używany jest niewłaściwy ściemniacz. W szczegółach produktu można znaleźć informacje o tym, jaki ściemniacz można zastosować.

Czy można ściemniać każdą żarówkę?

Tradycyjne żarówki i halogeny można było bez problemu ściemniać za pomocą ściemniacza zewnętrznego lub wbudowanego ściemniacza bezpośrednio w lampie - np. w lampie podłogowej. Nowoczesne żarówki LED są oznaczone jako przystosowane do ściemniania i wymagają odpowiedniego ściemniacza LED.

Informacje o możliwości ściemniania można znaleźć w szczegółach produktu.

Regulacja jasności za pomocą smartfona

Jasność inteligentnego źródła światła można regulować do żądanej jasności bez dodatkowych ściemniaczy. Jest to niezwykle komfortowe szczególnie wieczorem.

Tworzenie scen świetlnych z wykorzystaniem dowolnych barw

W zależności od produktu do tworzenia scen świetlnych można używać różnych kolorów RGB, które wykraczają daleko poza klasyczne funkcje ściemniania światła.

Ściemnianie za pomocą
przełącznika ściennego

Inteligentne przełączniki ścienne działają bezprzewodowo za pomocą baterii lub nawet bez zasilania i są używane jak ściemniacz ścienny lub pilot zdalnego sterowania.

Ściemnianie za pomocą
pilota zdalnego sterowania

Wiele żarówe smart może być obsługiwanych za pomocą pilota zdalnego sterowania, który jest alternatywą dla smartfona. (pilot załączony w zestawie lub dostępny oddzielnie).

Czy dotychczas zamontowane ściemniacze funkcjonują również z inteligentnymi żarówkami?

Nie, w przypadku inteligentnych żarówek i opraw oświetleniowych należy zdemontować dotychczas stosowane w instalacji domowej ściemniacze, aby nie uszkodzić inteligentnych produktów.

Co oznaczają funkcje WarmGlow, GlowDim, DimTone, DimToWarm i Sunset Dimming używane w żarówkach LED?

Żarówki i halogeny emitowały ciepłe światło, gdy były ściemniane temperatura wolframowego żarnika obniżała się, w wyniku czego uzyskiwane światło miało większą zawartość czerwieni.

Temperatura barwowa światła bez ściemniania

Ściemnione światło - Warm­glow

Normalna żarówka LED z możliwością ściemniania zachowuje temperaturę barwową. Aby odtworzyć efekt, stosuje się specjalne ściemniane żarówki LED, które w zależności od producenta noszą takie nazwy jak: WarmGlow, DimTone, GlowDim, Dim to Warm czy Sunset Dimming.

Tego typu żarówki LED są wyposażone w czerwone diody LED, które po przyciemnieniu stają się jaśniejsze niż ciepłobiałe diody LED, dzięki czemu zapewniają bardziej czerwonawe światło. Temperatura barwowa różni się w zależności od produktu.

WarmGlow

Producent: Philips

Temperatura barwowa:
2.200 – 2.700 K

Zobacz

GLOWdim

Producent: Osram

Temperatura barwowa:
2.000 / 2.200 – 2.700 K

Zobacz

dim to warm

Producent: Paulmann

Temperatura barwowa:
1.800 – 3.000 Kelvin

Zobacz


Zintegrowane rozwiązania w zakresie ściemniania

W przypadku tych produktów nie jest potrzebny ani zewnętrzny ściemniacz, ani smartfon - cała technologia jest wbudowana w oprawę lub źródło światła. Dzięki temu szczególnie łatwo jest zmodernizować system ściemniania.

Technologia ściemniania jest wbudowana w wiele opraw LED, takich jak np. lampy stojące oświetlejące sufit w postaci pokrętła lub w przypadku opraw stołowych w formie ściemniacza dotykowego.

Lampy i oprawy oświetleniowe z technologiami takimi jak Easydim, Simply Dim czy 3-Step-Dim są ściemniane za pomocą zwykłego przełącznika ściennego. Kilkukrotne naciśnięcie przycisku powoduje przełączanie poziomów ściemniania.


FAQ- pomoc: najczęściej zadawane pytania

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.