RhönEnergie
RhönEnergie Fulda

Tablica reklamowa dla niemieckiego gwiezdnego miasta

Zmiana lokalizacji dostawcy energii! Projekt oświetleniowy zawiera wiele wyzwań, w efekcie końcowym ma nie tylko zapewnić optymalne oświetlenie, ale też być przyjazny dla środowiska.

Klient

Klient

 • RhönEnergie
  Fulda GmbH
 • Jedno z 50 największych przedsiębiorstw zajmujących się dostawą energii i wody w Niemczech
 • 1.000+ pracowników
Cele

Cele

 • Terminowe wdrożenie w wąskich ramach czasowych
 • Wyposażenie dużego kompleksu budynków
 • Minimalizacja zanieczyszczenia światłem
Wnioski

Wyniki

 • Terminowa dostawa i montaż
 • Zastosowanie opraw oświetleniowych o natężeniu światła od 14 000 do 26 000 lumenów
 • Zapobieganie rozproszeniu światła w pobliżu okien

Opis wstępny

Dostawca energii RhönEnergie Fulda planował budowę nowej, bardziej nowoczesnej placówki. Gdy projektanci oświetlenia z Lampy.pl przystąpili do planowania projektu oświetlenia, budowa budynku i planowanie instalacji elektrycznej były już na tyle zaawansowane, że niektóre puszki sufitowe zostały już przygotowane.

Ponadto przy planowaniu należało zwrócić szczególną uwagę na kwestię zanieczyszczenia światłem. Fulda jako pierwsze i jedyne miasto w Niemczech otrzymała w 2019 roku tytuł "Gwiezdnego Miasta" przyznawany przez International Dark-Sky Association (IDA). Miasto jest przykładem przeciwdziałania zanieczyszczeniu światłem i firma RhönEnergie uznała, że ważne jest, aby podkreślić ten fakt poprzez dawanie dobrego przykładu innym.

Ze strony RhönEnergie nie było dokładnych wyobrażeń o rozwiązaniach dostępnych na rynku i ich kosztach - co z jednej strony oferowało elastyczność, ale z drugiej strony zwiększało zapotrzebowanie na doradztwo. Czas realizacji projektu był ograniczony, aby zapewnić terminową przeprowadzkę do nowej siedziby dostawcy energii, dlatego też należało przestrzegać krótkiego okresu realizacji.

Opis wstępny

Realizacja projektu

Po przeprowadzeniu inspekcji na miejscu, stworzono wstępne plany i koncepcje rozwiązań. Po dokonaniu wyboru projektanci oświetlenia przystąpili do planowania i projektowania koncepcyjnego trzech ostatecznych wariantów rozwiązań. Następnie zajęto się wizualizacją - możliwości w tym zakresie są bardzo różnorodne - od prostych propozycji pozycjonowania, poprzez wizualizację 2D, aż po projekt oświetlenia 3D. Zwłaszcza w przypadku planowania 3D można szczególnie dokładnie zobrazować efekty końcowe, dlatego ta forma prezentacji staje się coraz bardziej popularna.

Regulacja puszek sufitowych była możliwa tylko w ograniczonym zakresie ze względu na betonową konstrukcję stropu, firma RhönEnergie zdecydowała się na zastosowanie specjalnych lamp stołowych w celu stworzenia najnowocześniejszej instalacji oświetleniowej w pomieszczeniach biurowych. Cecha szczególna takiego rozwiązania: światło tworzy intensywne, pośrednie oświetlenie, oświetlające wnętrze od biurek pracowników po sufit, gdzie ulega odbiciu. Dzięki temu obszar roboczy jest wolny od odblasków i zapobiega powstawaniu wielu cieni, zapewniając komfortowe i harmonijne wnętrze oraz optymalne warunki pracy.

Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe zostały więc wykorzystane do zoptymalizowania lub nawet zastąpienia klasycznych koncepcji.

Realizacja projektu
BADO SDI okrągła oprawa sufitowa LED
Molto Luce
BADO SDI okrągła oprawa sufitowa LED
BADO PD okrągła lampa wisząca LED
Molto Luce
BADO PD okrągła lampa wisząca LED

Wynik końcowy

We wszystkich decyzjach dotyczących oświetlenia przyjęto podejście minimalizujące zanieczyszczenie światłem. Strumień światła rozproszonego jest tym mniejszy, im bliżej okna znajduje się oprawa oświetleniowa. Zastosowano zatem oprawy o różnych kątach i parametrach strumienia świetlnego. Dodatkowo zadbano o dobór opraw ściemnialnych o natężeniu światła od 14 000 do 26 000 lumenów. Ponadto cały budynek został wyposażony w funkcję ściemniania nocnego po godzinie 17.00 - zainstalowano "program nocny", który dodatkowo wspomaga redukcję natężenia światła w godzinach wieczornych.

Pomimo napiętych ram czasowych, zespół projektantów oświetlenia z Lampy.pl był w stanie zrealizować projekt na czas, spełniając wszystkie wymagania klienta.

Ergebnis

Wnioski

W profesjonalnym projektowaniu oświetlenia nigdy nie ma uniwersalnego rozwiązania, ani nawet uniwersalnego produktu. Każdy klient stawia przed nami inne wyzwania i to właśnie sprawia, że praca projektanta oświetlenia jest tak ekscytująca. Wskazany projekt potwierdza, że odpowiednio dobrany projekt oświetlenia może nie tylko zapewnić wydajne oświetlenie w miejscu pracy, ale także przeciwdziałać zanieczyszczeniu światłem.

Nasi projektanci i planiści oświetlenia

Profesionalne planowanie oświetlenia

 • Niezależność od producenta
  400 producentów do dyspozycji
 • Przejrzystość poprzez planowanie modułowe
  Różne poziomy jakości i ceny
 • Optymalizacja i redukcja kosztów
  Optymalizacja procesów montażowych

Doradcy klientów biznesowych z przyjemnością pomogą w razie jakichkolwiek pytań dotyczących produktów lub usług.

22 307 86 60

handel@lampy.pl

Profesjonalne planowanie oświetlenia dostosowane do potrzeb

W przypadku dodatkowych pytań lub potrzeby konsultacji prosimy o kontakt.

 • 1.200.000 produktów w magazynie
 • 50-dniowy termin zwrotu towaru
 • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.