Żarówki G9

Polecane produkty w tej kategorii

  Żarówka G9 – gwiazda technologii halogenowej w wersji LED

  Zarowki

  Trudno wyobrazić sobie oświetlenie bez żarówek G9. Wtyk sztyftowy nie ma w tym przypadku wielkiego znaczenia. Wynika to raczej z imponującej historii źródła światła G9, w którym początkowo stosowano wyłącznie technologię halogenową.

  Światło halogenowe zapewniało stuprocentowe oddawanie barw i doskonałą jasność. W żarówce G9 „skompresowano” te właściwości do najmniejszej możliwej formy. Żarówki G9 były więc wykorzystywane w lampach wymagających niewielkiego źródła światła. Dzisiaj stosuje się je w lampach sufitowych i lampach wiszących zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i w gabinetach lekarskich, salach wystawowych czy pomieszczeniach biurowych.

  Co w przypadku żarówek oznacza G9?

  G9 to żarówka wysokonapięciowa bez reflektora. Światło rozchodzi się praktycznie we wszystkie strony i nie jest w żaden sposób kierowane (można mu oczywiście nadać kierunek przy pomocy odpowiedniego klosza). Dzisiaj G9 nie kojarzy się automatycznie z lampą halogenową, tylko raczej z trzonkiem ze sztyftami osadzonymi w odległości 9 mm (stąd liczba dziewięć w nazwie) oraz brakiem wbudowanego reflektora. Żarówki G9 różnią się jednak między sobą pod względem technologii oświetleniowej.

  Czy żarówki G9 są dostępne również z technologią LED zamiast technologii halogenowej?

  Początkowo trzonek G9 był zarezerwowany wyłącznie dla wysokonapięciowych lamp halogenowych. Dzisiaj w trzonek G9 mogą być wyposażone również żarówki wykorzystujące inne technologie oświetleniowe, a mianowicie żarówki energooszczędne i żarówki LED. Lampy halogenowe nie są już najczęściej wybieranym źródłem światła. Dzisiaj to technologia żarówek LED przewyższa wszystkie inne technologie źródeł światła (również tę stosowaną w żarówkach energooszczędnych).

  Żarówki LED G9...

  • bardziej przyjazne dla środowiska! Oszczędzają 60% energii w porównaniu do lamp halogenowych.
  • niemal bezobsługowe! Trwałość takich żarówek wynosi do 50 000 godzin lub (w przypadku użytkowania po 4 godziny dziennie) ponad 30 lat.
  • zapewniają natychmiast 100% jasności! Są pod tym względem zdecydowanie lepsze niż żarówki energooszczędne.
  • oszczędzają pieniądze! Wyższy koszt zakupu szybko się zwraca ze względu na efektywność energetyczną i trwałość.
  • zapewniają większą indywidualność! Dostępne są różne barwy światła: ciepła biel do salonu, uniwersalna biel do kuchni i pracowni, czy też białe światło dzienne do pomieszczeń gospodarczych.
  • nie migają! Warto kupować wysokiej jakości markowe produkty, np. firmy Osram lub Lampenwelt.com. Każdy człowiek inaczej odbiera migotanie. Niektóre osoby mogą je odbierać jako bardzo nieprzyjemny efekt.
  Zarowki

  Jaką jasność musi mieć żarówka LED G9?

  Rzadko się zdarza, aby jedna żarówka G9 zapewniała jasność w całym pomieszczeniu. Zazwyczaj – np. w przypadku wielopunktowych reflektorów sufitowych – za oświetlenie pomieszczenia odpowiada kilka źródeł światła. Stosuje się wtedy żarówki G9 generujące strumień świetlny o wartości 200-400 lumenów. Taką jasność bez problemu zapewniają zarówno lampy halogenowe, jak i żarówki LED. Informacje dotyczące jasności można znaleźć w naszym sklepie w szczegółach dotyczących produktu, w rubryce „całościowy strumień świetlny”.

  Wskazówka: Żarówki LED osiągają tę samą jasność co lampy halogenowe, zużywając przy tym znacznie mniej energii. Przykład: Źródło światła LED o mocy 4 W może wytworzyć taką samą jasność jak lampa halogenowa o mocy 33 W. Zmiana się opłaca!

  Jak zamienić lampy halogenowe G9 na technologię LED?

  Zarowki

  Przejście na żarówki LED G9 nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Dokonując wyboru warto jednak zwrócić uwagę na wymienione powyżej różnice dotyczące barwy światła. Żarówki LED wtyka się (i wyjmuje) dokładnie tak samo jak zwykłe żarówki halogenowe. W obu typach źródeł światła trzonek G9 jest identyczny. Inna jest tylko technologia oświetleniowa.

  Żarówki, które są kompatybilne wstecznie, określa się również nazwą retrofit – i są dostępne dla prawie wszystkich popularnych rodzajów opraw. W przypadku wysokonapięciowych źródeł światła nie jest potrzebny transformator, ponieważ są zasilane zwykłym napięciem 230 V. Można również wybrać ściemniane źródła światła. Muszą one jednak być specjalnie oznaczone jako ściemniane. Przegląd wszystkich ściemnianych żarówek LED można znaleźć tutaj.

  Specjaliści z naszego zespołu doradców chętnie udzielą informacji na temat kompatybilności z różnymi ściemniaczami. Odpowiedzą również na wszelkie pytania dotyczące światła i oświetlenia. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 307 14 83 lub skorzystać z formularza kontaktowego.

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

  Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

  Zarejestruj się do newslettera i profituj!

  90 Rabatu

  * kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.