Ratgeber

Przewodnik po oświetleniu do pokoju dziecka Dzieciństwo w zdrowym i bezpiecznym otoczeniu

Pokój dziecięcy to królestwo, w którym niepodzielnie rządzą dzieci. Powinny więc czuć się w nim bezgranicznie komfortowo. Takie poczucie można wywołać poprzez odpowiednie wykorzystanie światła do stworzenia przytulnej atmosfery oraz wydzielenie specjalnych stref za pomocą oświetlenia, np. miejsca do czytania, odrabiania lekcji czy zabawy. W ten sposób powstaje otoczenie, w którym dzieci mogą oddawać się swoim zainteresowaniom i zdrowo rozwijać.

Oświetlenie do pokoju dziecka

Mały słowniczek oświetlenia

Lumeny

Opisują jasność źródła światła. Przy dzisiejszej technologii nie sprawdza się już wskaźnik, jakim w przeszłości była liczba watów. Jasne żarówki do lamp sufitowych mają ok. 800 lumenów. Żarówki do lamp stołowych mają z kolei ok. 400 lumenów. Do podstawowego oświetlenia pokoju dziecięcego potrzeba ok. 100–150 lumenów na m². Ten poziom jasności najlepiej osiągnąć poprzez zastosowanie wielopunktowych lamp sufitowych.

Kelwiny

Opisują temperaturę barwową źródła światła, czyli to, jaki wpływ światło ma na pomieszczenie. Dokonując zakupu, należy mieć na uwadze, że lampy LED dostępne są we wszystkich barwach światła. Rozróżnia się: przytulną, ciepłą biel (<3300 kelwinów), uniwersalną biel do pracy (3300–5300 kelwinów) i chłodniejszą biel światła dziennego (>5300 kelwinów), której nie zaleca się do pokojów dziecięcych.

Jakość oddawania barw

Opisuje jakość, z jaką dane sztuczne źródło światła oddaje kolory przedmiotów. Skrót CRI (Color Rendering Index) oznacza wskaźnik oddawania barw. Źródła światła o bardzo dobrej jakości oddawania barw charakteryzują się CRI wynoszącym Ra 80, Ra 90 lub Ra 100. Taka właśnie wartość oddawania barw jest wymagana w pokoju dziecięcym, ponieważ sprawia, że wszelkie ubrania, ściany, rysunki, malunki czy ilustracje książkowe mają bardziej nasycone kolory.

Jakiego rodzaju oświetlenia potrzeba w pokoju dziecięcym? Podstawowe elementy

Aby oświetlenie w pokoju dziecka było odpowiednio wyważone, oprócz oświetlenia głównego należy zaaranżować w nim kilka dodatkowych stref wydzielonych do konkretnych zajęć, takich jak czytanie czy odrabianie lekcji. Dodatkowo warto rozważyć też oświetlenie akcentujące, czyli uwielbiane przez dzieci przytłumione i przytulne światło.

Oświetlenie główne

W pokoju dziecięcym lampy sufitowe (lub świecące na wszystkie strony lampy wiszące) zalewają pokój „dużym światłem”, które służy orientacji i dba o dobre samopoczucie. Ponieważ wygłupy są tu na porządku dziennym, a świat często staje do góry nogami, lampy nigdy nie powinny oślepiać, jeśli przypadkiem padnie na nie wzrok. Źródła światła przytłumione – np. abażurami z tkaniny – świecą pośrednim i nieoślepiającym światłem. Reflektorki wielopunktowe należy natomiast obrócić w taki sposób, aby światło nie padało bezpośrednio na twarz.

Podstawa: temperatura barwowa &lt;3300 kelwinów dla maksymalnego komfortu i ok. 100–150 lumenów na m².

Oświetlenie na biurko i do nauki

Kreślenie pierwszych liter, dodawanie liczb i nauka całej masy nowych rzeczy – oto codzienność dzieci powyżej 6 roku życia. Aby odbywało się to w komfortowych warunkach przyda się lampka na biurko, której kąt padania światła można ustawiać wedle potrzeb. Powinna ona świecić światłem w kolorze chłodnej bieli (3300–5300 kelwinów), które będzie nieco bardziej rześkie niż oświetlenie główne, tak aby można się było przy nim lepiej skupić.

Ważne: aby ręka nie rzucała cienia na biurko, osoby praworęczne powinny mieć lampę biurkową po lewej stronie, natomiast osoby leworęczne – po stronie prawej.

Przytulne i ciepłe oświetlenie dekoracyjne

Łańcuchy świetlne, świecące kule, świeczki LED i inne ozdobne źródła światła sprawiają, że w pokoju dziecięcym robi się naprawdę przytulnie. Temperatura barwowa takiego oświetlenia powinna wynosić mniej niż 3300 kelwinów – im jest niższa, tym przytulniej. Przy niższej temperaturze barwowej udział światła czerwonego jest bowiem większy, co przekłada się na wrażenie przytulności.

Bez zbędnych kabli: Lampka na biurko, lampka nocna, wieża stereo i konsola do gier wideo – w pokoju dziecięcym liczba gniazdek nie jest nieograniczona. Na szczęście w dzisiejszych czasach oświetlenie na baterie występuje w przeróżnych formach i kolorach. Na szczególną uwagę zasługują tutaj przenośne lampki na baterie.

Oświetlenie do czytania

Otulić się kołdrą w łóżku i zatracić w nowej ulubionej książce to dla wielu dzieci najbardziej wyczekiwana część wieczornej rutyny. Do tego potrzebna jest oczywiście lampka do czytania, którą można postawić przy łóżku.

Ważny szczegół: W przeciwieństwie do lampki na biurko, w której kąt padania światła można precyzyjnie ustawić, lampka do czytania powinna emitować światło o szerszym zakresie. Ponadto powinna mieć abażur z tkaniny lub mleczny klosz, który nada światłu miękkości i sprawi, że nie będzie ono oślepiające.

Klasyczne lampki nocne do gniazdka

Podłączane bezpośrednio do kontaktu lampki nocne to ponadczasowy sposób na znalezienie drogi w ciemności. Wystarczy podłączyć je do wybranego gniazdka – najlepiej bezpośrednio przy drzwiach – skąd świecić będą ciepłym, białym światłem, które nie zakłóca snu i zapewnia optymalne oświetlenie po przebudzeniu.

Jeszcze bezpieczniej: Lampki nocne to element oświetlenia, który podniesie bezpieczeństwo korzystania ze schodów w nocy.

Przenośne lampki nocne

Nieodzowni towarzysze nocnych wypraw – lampki nocne z popularnymi dziecięcymi motywami. Nie mają kabla, nie trzeba podłączać ich do kontaktu. Działają na baterie, więc można je łatwo zabrać ze sobą, gdy w środku nocy trzeba udać się do łazienki.

Świecący kumpel: Wyposażone w zaledwie kilka diod LED przenośne lampki nie nagrzewają się na tyle, by nie można było ich schować pod kołdrą. Sprawdzą się również jako wierni towarzysze zabawy. Niektóre produkty świecą nawet harmonijnie zmieniającym się światłem RGB.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecięcego? Bezpieczne światło w pokoju dziecięcym

  • Nieoślepiające
    Należy wybierać oświetlenie z „niewidzialnymi” żarówkami lub żarówkami o mniejszej liczbie lumenów

  • Uwaga: parzy!
    Należy wybierać takie oświetlenie, w przypadku którego dziecko nie będzie mogło dotknąć żarówki

  • Oświetlenie tylko w idealnym stanie
    Obowiązkiem rodziców jest regularne kontrolowanie stanu kabli, gniazdek, opraw oświetleniowych i żarówek

  • Bez rtęci
    Pokój dziecięcy to nie miejsce na energooszczędne świetlówki – diody LED są natomiast nieszkodliwe

  • Odporne na pęknięcia i stłuczenie
    Zatraceni w zabawie mali ludzie potrafią siać prawdziwe zniszczenie, więc zamiast szklanych źródeł światła lepiej postawić na bardziej wytrzymałe tworzywa sztuczne

Jakie lampy wybrać do pokoju chłopca?

Który chłopiec nie chciałby zostać pilotem, gwiazdą piłki nożnej czy policjantem? Ciekawe, że marzenia małych chłopców nie zmieniają się od pokoleń! Dziecięce aspiracje i fascynacje można wprowadzić do chłopięcego pokoju również poprzez dekoracyjne lampy.

Lampa wisząca w kształcie samolotu to forma oświetlenia, które skradnie serca małych i dużych. Widok na dwupłatowiec ze śmigłem przed snem pozwoli nieustraszonemu malcowi odlecieć prosto do krainy sennych marzeń!

Lampy dla chłopców

479,00 zł
RRP 514,00 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
Szczegóły
159,00 zł
RRP 190,96 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
Szczegóły
145,52 zł
Szczegóły
569,00 zł
RRP 609,00 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
Szczegóły
299,00 zł
Szczegóły
269,00 zł
RRP 294,00 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
Szczegóły
629,00 zł
RRP 714,00 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
Szczegóły

Dziecięce lampy sufitowe, stołowe czy kinkiety – charakteryzują się tak kreatywnym wzornictwem, którego nie powstydziłyby się najpiękniejsze zabawki. Różnorodne motywy – od piłki nożnej po wesołe psiaki – stanowią świetne uzupełnienie do pełnego przygód i zabaw pokoju chłopca.


Jakie lampy wybrać do pokoju dziewczynki?

Gdzie ma królować róż, jeśli nie w dziewczęcym pokoju? A jeszcze lepiej, jeśli można połączyć go z żółtymi i zielonymi akcentami. Niech żywe kolory wkroczą do dziecięcego pokoju i stworzą wymarzoną atmosferę do zabaw!

Motywy ze zwierzętami to kolejny strzał w dziesiątkę! Każdy rodzic zapunktuje u swojej córki, dekorując jej pokój kolorowymi lampami w kształcie świecących kucyków, żabek czy pszczółek.

Asortyment lamp dla dziewczynek

129,00 zł
RRP 179,59 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
Szczegóły
317,89 zł
Szczegóły
363,42 zł
RRP 454,33 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
Szczegóły
99,00 zł
Szczegóły
649,00 zł
RRP 804,00 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
Szczegóły
219,00 zł
RRP 274,00 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
Szczegóły
644,00 zł
RRP 779,00 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
Szczegóły

Oczywiście w dziewczęcym świecie nie może zabraknąć wróżek ani księżniczek. Jako motywy na lampach prezentują się fantastycznie i sprawiają, że zwykły pokój do zabaw przemienia się w bajkowe królestwo.


FAQ: Częste pytania na temat oświetlenia do pokoju dziecięcego

Co znaczy, że biel jest ciepła albo chłodna?

Jakie zalety mają lampy do pokoju dziecięcego z diodami LED?

Zainspiruj się oświetleniem dziecięcych pokoi naszych klientów

Oznacz nas na Instagramie, aby dzielić się pomysłami i inspiracjami. Również twoje zdjęcie może wkrótce pojawić się tutaj.