
LOUIS POULSEN - „NADANIE ŚWIATŁU FORMY” PRODUKTY LOUIS POULSEN
Dziś już nikt nie kojarzy marki Louis Poulsen z firmą importującą wina, co miało miejsce 1874 roku. W tym samym roku Ludvig R. Poulsen założył firmę pod nazwą „Kjøbenhavns direkte Vin-Import-Kompagni” (Kopenhaskie Przedsiębiorstwo Bezpośredniego Importu Wina). Obecnie Louis Poulsen znany jest jako duński producent designerskich lamp o światowej sławie!
Asortyment Louis Poulsen
Marka Louis Poulsen znana jest z produkcji słynnych klasyków oświetleniowych autorstwa znanych projektantów, takich jak Vilhelm Lauritzen, Verner Panton, Arne Jacobsen i oczywiście Poul Henningsen. Rok 1924 rok był bardzo ważny w karierze Henningsena, wówczas został zwycięzcą w Paryżu na Exposition Internationale des Arts Decoratifs & Industriels Modernes, międzynarodowej wystawie sztuki dekoracyjnej i wzornictwa przemysłowego.
Dziś produkty Louisa Poulsena są obecne w stylowych przestrzeniach mieszkalnych, a także w niezliczonych lokalach komercyjnych. Wśród najbardziej efektownych miejsc można wyróżnić showroom Carl Hansen & Søn, albo restaurację Langelinie Pavillonen w Kopenhadze, dla której notabene została zaprojektowana lampa PH Artichoke.
Ogólnie rzecz biorąc, wiele projektów zostało opracowanych z myślą o konkretnych zastosowaniach w profesjonalnym obiekcie. Projektanci firmy Louis Poulsen nieustannie stawiają czoła nowym projektom budowlanym, z których korzysta każdy klient!
Lampy designerskie i klasyki marki Louis Poulsen
Z pewnością każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nazwiskami projektantów, czy nazwami lamp Louisa Poulsena. Dla osób przywiązanych do wzornictwa, nazwy takie jak PH Artichoke czy PH 5 będą wywoływać bardzo konkretne wyobrażenia - mianowicie funkcjonalny i przede wszystkim efektowny design. Jednocześnie są one tak wszechstronne, że doskonale sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w zastosowaniach profesjonalnych.
Słysząc nazwiska takie jak Arne Jacobsen, Poul Henningsen czy Verner Panton, słusznie myśli się o wielkich ze świata designu. Dotyczy to również „nowicjuszy” w portfolio: Clary von Zweigbergk, Oki Sato czy Christiana Flindta. „Bycie projektantem nadal wiąże się z byciem dociekliwym, eksperymentowaniem i próbą uczynienia rzeczy doskonalszymi” - zdradza Christian Flindt w wywiadzie dla Lampy.pl i pokazuje pionierskiego ducha, który wyróżniał już Poula Henningsena.
Wśród produktów marki Louis Poulsen entuzjaści designu znajdą wiele znanych modeli, które doskonale się sprawdzą we wnętrzach mieszkalnych lub będą mogły być wykorzystane do kolejnego dużego projektu oświetleniowego, który wpisze się we wspaniałą historię tego producenta oświetlenia.
Poul Henningsen

Duńska pisarka Agnes Henningsen była matką Poula Henningsena, który urodził się w 1894 roku. I rzeczywiście, jej syn Poul również w pewnym momencie rozszerzył swoją działalność o pisanie i został dziennikarzem i pisarzem. W świadomości miłośników designu pojawia się on jednak bardziej dzięki karierze wielkiego projektanta opraw oświetleniowych.
Dziś jego projekty postrzegamy jako klasyczne i funkcjonalne, proste, ale niepowtarzalne. W przeszłości był jednak uważany za niekonwencjonalnego myśliciela o buntowniczym usposobieniu. Bo w jego czasach jego projekty były rzeczywiście zerwaniem z wieloma tradycjami. Zaakceptować status quo? Nigdy tego nie zrobił.
Jednym z przykładów jest legendarny system trzech kloszy PH 3/2 z 1927 roku. Zapobiega odblaskom na całej linii - prawdziwa innowacja w przestrzeniach mieszkalnych. Wykonał pionierską pracę w dziedzinie relacji między strukturami świetlnymi, cieniami, odbiciami i oddawaniem światła.
Całe życie pracował dla Louisa Poulsena. Nawet po jego śmierci w 1967 roku jego prace wciąż należą do najmodniejszych i najbardziej znanych w historii oświetlenia.
Klasyki Poul Henningsen
Vilhelm Lauritzen

Zaprojektowane przez niego lampy i budynki ucieleśniają esencję tego, co dzisiaj rozumiemy pod pojęciem „nowoczesność” – i tak od lat trzydziestych ubiegłego wieku.
Vilhelm Lauritzen (1894-1984) był jednym z najważniejszych duńskich architektów wszechczasów i pionierskim przedstawicielem duńskiego funkcjonalizmu. Stworzył Nørrebro Teater (1931-1932), dom towarowy Daells Varehus (1928-1935), budynek duńskiego radia (1936-1941) i pierwsze lotnisko w Kopenhadze (1937-1939).
Lauritzen zaprojektował również kilka wspaniałych opraw oświetleniowych – między innymi dla budynku duńskiego radia, który również zaprojektował w całości. Dziś te lampy znane są pod nazwami VL38 i VL45.
Koneserzy wiedzą, że oprawy zostały zaprojektowane z myślą o budynku radiowym. Od teraz wszyscy znają już tę historię i mogą umieścić prawdziwą ikonę designu z efektownym kloszem w swoich czterech ścianach.
Verner Panton

Prace duńskiego projektanta i architekta Vernera Pantona są wyrazem jego eksperymentalnej pasji. Jego współpraca z Louisem Poulsenem rozpoczęła się w 1959 roku.
Jego oprawy można wręcz nazwać „psychodelicznymi” ze względu na mocne kolory i fantazję projektu. Jego lampy są funkcjonalne i pomimo całej swojej finezji, graficznie przejrzyste. Spójna struktura graficzna, która nadaje pomieszczeniom nowy wymiar.
Ten legendarny człowiek jest znany z oprawy Panthella. Miała ona odegrać szczególną rolę na wystawie „Światło i kolor” w Muzeum Designu Trapholt w Kolding. Niestety mistrz, który całą wystawę zaplanował jako spójne dzieło sztuki, sam jej nie dożył. Zmarł w 1998 roku na krótko przed otwarciem. Ale jego prace nadal żyją.
Arne Jacobsen

Arne Jacobsen był jednym z bardziej znanych architektów. W 1927 ukończył Królewską Duńską Akademię Sztuk Pięknych w Kopenhadze, a następnie rozwinął i umocnił swoją międzynarodową renomę.
Zaprojektował Bank Narodowy w Kopenhadze, Hotel SAS Royal & Terminal w Kopenhadze oraz Kolegium św. Katarzyny w Oksfordzie.
Oprócz budynków projektował także sztućce, klamki, meble łazienkowe, tkaniny, wzory tapet i oczywiście lampy.
Lampa stołowa AJ występuje także w filmach science fiction. Jacobsen pokazuje niezwykłą przejrzystość w projektowaniu, o której śmiało można powiedzieć, że będzie również poszukiwana w przyszłości. Zarówno w bliskiej, jak i w tej dalekiej.
Informacje o Louis Poulsen
Kraj pochodzenia: Dania
Rok założenia: 1874
Założyciel: Ludvig R. Poulsen
Wyróżnienia: Red Dot Design Award | American Adex Award for Design Excellence | iF Produkt Design Award | Elforskningsprisen | I-NOVO Eco Award | 'Lamp of the year' Design Awards Copenhagen
Kontakt:
Louis Poulsen
Kuglegårdsvej 19-23
1434 Copenhague