Świeczniki

Polecane produkty w tej kategorii

  Świecznik łukowy – idealny na Boże Narodzenie

  Czy może być coś bardziej nastrojowego niż świecznik łukowy na Boże Narodzenie? Urocze łuki świetlne upiększają każdy salon i zapewniają świąteczną atmosferę. Dostępne są różne modele odpowiadające różnorakim gustom: na tyle proste, że można ich używać na długo przed świętami i jeszcze przez długi czas po nich, a także takie z aniołkami, ośnieżonymi drzewami i domkami oraz reniferami, które stanowią idealne ozdoby bożonarodzeniowe.

  Swieczniki
  Swieczniki

  Skąd wzięła się nazwa świecznika łukowego?

  Nazwa „świecznik łukowy” staje się oczywista, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że pochodzi od terminu „przypora łukowa”. W architekturze oznacza on poziomy łuk pomiędzy dwiema częściami muru lub między dwoma domami. Taki łuk w małej wersji bożonarodzeniowej niczego nie podpiera. Pełni raczej funkcję dekoracyjną. 

  Skąd pochodzi świecznik łukowy?

  Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba skierować wzrok na Rudawy. Dekoracyjny łuk świetlny od ponad 250 lat stanowi element tamtejszej sztuki ludowej. Są różne przekazy: jedne mówią, że świecznik łukowy to motyw chrześcijański symbolizujący sklepienie niebieskie. W innych opisach można znaleźć informację, że chodzi o tradycję wywodzącą się z górnictwa. Podczas ostatniej szychty przed Bożym Narodzeniem górnicy wieszali podobno wszystkie swoje zapalone lampy górnicze w ujściu sztolni – w ten sposób powstawał łuk świetlny.

  Jak długo powinien stać świecznik łukowy?

  To, jak długo świecznik łukowy będzie cieszyć oczy, to sprawa indywidualna użytkownika, a przede wszystkim kwestia gustu. Jest jednak coś, co pozwala ustawić świecznik już na długo przed świętami i pozostawić go jeszcze długo po nich: jego prosta forma. W przypadku wyboru modelu bez wielu świątecznych zdobień – na przykład prostego drewnianego łuku ze światełkami w skandynawskim stylu – wcale nie trzeba się tłumaczyć, dlaczego na długo po świętach nie został jeszcze spakowany do skrzyni i wyniesiony na strych. Prawda jest jednak taka, że nawet najbardziej świąteczne modele można pozostawić w swoim mieszkaniu tak długo, jak ma się na to ochotę. Przecież to sprawa prywatna, a o gustach się nie dyskutuje.

  Dlaczego świecznik łukowy ustawia się w oknie?

  Świecznik łukowy można postawić na parapecie. Ale nie trzeba. Równie wspaniale prezentuje się także na stole w salonie lub na komodzie. Zaletą lokalizacji świecznika na parapecie jest fakt, iż można go podziwiać podwójnie – z wnętrza pomieszczenia i z zewnątrz.

  Co sprawia, że świeczniki łukowe są nowoczesne?

  Oczywiście współpracują z technologią LED – to jasne. A jeśli chodzi o wzornictwo: tradycyjne świeczniki łukowe przedstawiają małe domki, drzewka, ludzi – nawet całe krajobrazy – a także motywy chrześcijańskie. W nowoczesnych łukach świetlnych próżno szukać takich elementów. Niektóre z nich są tak mocno stylizowane, że zupełnie rezygnuje się z figurek, a czasem nawet sam łuk usuwa się w cień. W ostatnich latach powstało wiele modeli w stylu skandynawskim, które mają tak prostą i ponadczasową formę, że doskonale sprawdzają się jako źródło nastrojowego oświetlenia na długo przed, a także jeszcze długo po Bożym Narodzeniu.

  Swieczniki
  Swieczniki

  Czy świeczniki współpracują z technologią LED?

  Oczywiście – przecież LED to zarówno teraźniejszość, jak i przyszłość. A ponieważ technologia LED umożliwia projektowanie dużo bardziej filigranowych konstrukcji niż w przypadku wcześniejszych źródeł światła, idealnie nadaje się do świeczników. Dzięki diodom LED można bez problemu zrealizować nawet najdrobniejsze detale konstrukcyjne.

  Pozostałe zalety LED:

  • LED gwarantują oszczędność energii rzędu 60% w porównaniu do halogenów i 90% w porównaniu do żarówek tradycyjnych
  • LED zapewniają okres użytkowania do 50 000 godzin
  • LED generują większą jasność (lumeny) przy mniejszym zużyciu energii
  • Diody LED sprawiają, że światło staje się indywidualnym doświadczeniem w obszarze Smart-Home.

  Czy dostępne są żarówki zapasowe do świeczników?

  Jeśli żarówki LED w świeczniku nie są zintegrowane na stałe, to dostępne są do nich również żarówki zapasowe. W szczegółach dotyczących produktu w naszym sklepie znajduje się informacja o odpowiednim źródle światła. Można również sprawdzić na etykiecie efektywności energetycznej, czy żarówki w danym świeczniku są zintegrowane na stałe, czy też można je wymieniać.

  Z jakich materiałów mogą być wykonane świeczniki?

  W przypadku świecznika łukowego pierwszym skojarzeniem jest drewno i rzeźbione figurki. Rzeczywiście, bardzo wiele łuków świetlnych jest wykonanych z drewna, jednak stosuje się również wiele innych materiałów, takich jak metal, chrom i tworzywo sztuczne. Ostatecznie o wyborze materiału i tak decyduje gust użytkownika.

  W razie wątpliwości dotyczących wyboru świecznika łukowego prosimy o kontakt z naszym zespołem doradców. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 307 14 83 lub użyć formularza kontaktowego.

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

  Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

  Zarejestruj się do newslettera i profituj!

  90 Rabatu

  * kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.