PORADY
Oświetlenie i lampy do jadalni

LAMPY DO JADALNI 3 porady dotyczące oświetlenia stołu w jadalni i całego pomieszczenia

Koncepcja oświetleniowa w jadalni opiera się na odpowiedniej lampie wiszącej nad stołem - charakteryzującej się regulacją wysokości i możliwością ściemniania. Elementem koncepcji oświetlenia jest również przytulne światło orientacyjne w pozostałej części jadalni - uzyskane na przykład dzięki kinkietom emitującym światło pośrednie. Dopełnieniem całości jest indywidualne oświetlenie akcentujące - począwszy od lamp zasilanych bateriami, stanowiących element dekoracyjny przy stole, po taśmy LED umieszczone w przeszklonej witrynie.


Rodzaje lamp do jadalni

#1 Jak znaleźć właściwą koncepcję oświetlenia jadalni?

W przeciwieństwie do salonu, w jadalni główny nacisk kładzie się na oświetlenie strefowe - czyli przede wszystkim oprawę wiszącą nad stołem jadalnym. Projekt koncepcji oświetleniowej rozpoczyna się od wybrania odpowiedniej lampy wiszącej, następnie wybiera się praktyczne oświetlenie orientacyjne i oryginalne oświetlenie akcentujące. Bez względu na strefę, lampy są dostępne w wielu stylach aranżacji, takich jak design, vintage, country czy loft, zatem wybór zależy przede wszystkim od gustu użytkownika.

Oświetlenie strefowe

Głównym elementem jadalni jest zazwyczaj stół. Niezależnie, czy jest stół okrągły rozkładany, czy też tradycyjny stół drewniany - jadalnia zdecydowanie zasługuje na własne źródło światła. Najlepszym wyborem jest oprawa wisząca, w zależności od kształtu stołu oraz jego rozmiaru wybiera się lampy wersji jedno- lub wielopunktowej.


Oświetlenie ogólne

Zarówno stół, jak i pozostałe elementy jadalni muszą być dobrze oświetlone. Lampy ścienne z przyjemnym, pośrednim oświetleniem zapewniają właściwą orientację w jadalni. Ten efekt świetlny można również uzyskać, umieszczając lampę podłogową obok komody. Ponadto można zastosować reflektory punktowe zamontowane na systemie szynowym, które dyskretnie podświetlą ścianę w jadalni.


Oświetlenie akcentujące

Koncepcja oświetlenia jadalni pozwala jednak uzyskać znacznie więcej, a mianowicie podkreślić szafki z zastawą stołową, kredensy i witryny za pomocą kolorowych lub białych efektów świetlnych lub doświetlić określone miejsca i poprawić ich estetykę. Świece LED, lampy oświetlające obrazy lub podświetlane półki również zapewniają nastrojowe urozmaicenie.


#2 Jakie oświetlenie jest optymalne do oświetlenia stołu w jadalni?

Oprawa wisząca to idealne rozwiązanie oświetleniowe w przypadku stołu jadalnego. Strumień światła skierowany w dół pozwala oświetlić blat stołu. Im niżej znajduje się oprawa, tym bardziej skupiony jest strumień świetlny. Lampa nie powinna jednak w żaden sposób utrudniać kontaktu wzrokowego z osobą znajdującą się naprzeciwko. Minimalna odległość od blatu stołu do dolnej krawędzi lampy wiszącej wynosi ok. 60 cm. Modele z regulacją wysokości zapewniają możliwość regulowania pozycji klosza w zależności od upodobania.

Lampy wiszące jednopunktowe

W przypadku okrągłego lub małego, kwadratowego stołu w jadalni bardzo dobrym wyborem jest oprawa wisząca z pojedynczym źródłem światła. Umieszcza się ją centralnie na środku stołu, a jej strumień świetlny rozchodzi się równomiernie na krawędzie stołu i krzesła.


Lampy wiszące wielopunktowe

W przypadku prostokątnego lub dużego owalnego stołu, a nawet podłużnego blatu, pojedynczy strumień światła nie wystarczy, aby równomiernie i komfortowo oświetlić całą jadalnię. W takim przypadku należy zastosować modele wielopunktowe lub kilka opraw jednopunktowych umieszczonych obok siebie. Im stół jest szerszy, potrzeba większej liczby pojedynczych źródeł światła.


Orientacja również jest ważna

Oprócz centralnej lampy wiszącej nad stołem, w jadalni powinno się również znaleźć oświetlenie orientacyjne - idealnie nadają się do tego kinkiety ze światłem pośrednim. Taką funkcję mogą spełniać również reflektory punktowe, oprawy podłogowe, oprawy stołowe oraz systemy linkowe lub szynowe. Umożliwia to dostrzeżenie kontrastu jasności między stołem a resztą pomieszczenia, co jest przyjemne dla oka!


#3 Podkreślenie szczegółów za pomocą oświetlenia akcentującego

Nie tylko stół w jadalni, ale także otaczające go meble, takie jak witryny, szafki na zastawę czy kredensy, mogą być przedmiotem uwagi. Nawet samodzielnie zaprojektowane dzieła sztuki na ścianie lub osobiste pamiątki, zdjęcia i tym podobne przedmioty na komodzie nie muszą być ukryte, ale mogą przyciągać uwagę w pomieszczeniu dzięki dodatkowym źródłom światła i to bez konieczności wprowadzania większych zmian.

Lampy stołowe

Do zaakcentowania światłem doskonale nadają się lampy stołowe. Umieszczone na komodach lub stolikach bocznych zapewniają światło akcentujące, które sprzyja przyjemnemu spędzaniu czasu i relaksowi. W zależności od gustu, lampy stołowe w jadalni mogą być utrzymane w różnych stylach - od stylu skandynawskiego po naturalny szyk i styl wiejski.


Oświetlenie regałów

Oprawy z dodatkowymi funkcjami są praktyczne, oryginalne i przyciągają wzrok. Warto zwrócić uwagę na półki ścienne z podświetleniem, które jednocześnie zapewniają powierzchnię do przechowywania i źródło światła. Dla miłośników stylu deco to obowiązkowy gadżet do umieszczenia na ścianie w jadalni. Niektóre modele mają nawet dodatkową funkcję ładowania smartfonów.


Lampy z akumulatorem

Bezprzewodowe lampy stołowe są bardzo modne i mogą stanowić wspaniałe uzupełnienie strumienia światła lampy wiszącej nad stołem w jadalni. Można je wykorzystać jako dekoracje stołu i stanowią alternatywę dla trydycyjnej świecy. Akumulator sprawia, że lampy przenośne są mobilne i po posiłku można je ze sobą zabrać do innego pomieszczenia.


Taśmy LED

Kolorowe lub białe taśmy LED wyglądają wyjątkowo dobrze na półkach lub w witrynach. Szczególnie praktyczne są modele, którymi można łatwo sterować za pomocą smartfona. Dzięki temu można łatwo ustawić kolor światła lub określić czas, w którym światło ma się automatycznie włączać i wyłączać.


Oświetlenie mebli

W przypadku półek i mebli z regałami dobrym wyborem są oprawy meblowe wpuszczane lub oprawy montowane na powierzchni mebli, które emitują na powierzchnie półek jasne, ciepłe światło. Gwarantuje to możliwość doświetlenia i wyeksponowania np. ulubionej zastawy.


Oświetlenie zdjęć i obrazów

Osoby, które cenią sobie wysokiej klasy wyposażenie wnętrz, z pewnością zechcą wykorzystać do dekoracji ścian w jadalni obrazy lub zdjęcia. Aby jak najlepiej wyeksponować ulubione motywy, najlepiej sprawdzają się lampy oświetlające obrazy - montowane bezpośrednio nad obiektem.


Świece LED

Świece LED zapewniają naturalnie wyglądające migotanie i wprowadzają nastrój. Można je postawić bezpośrednio na stole w jadalni lub na komodzie. Dzięki energooszczędnej technologii LED czas świecenia jest bardzo długi, a niebezpieczeństwo pożaru wyeliminowane.


FAQ: najczęstsze pytania odnośnie oświetlenia jadalni

Na co zwrócić uwagę wybierając lampę wiszącą do jadalni?

Na jakiej wysokości należy zawiesić lampę nad stołem?

Ile lumenów powinna mieć lampa na stół w jadalni?

Jakie rodzaje żarówek należy zastosować w lampach do jadalni?

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do jadalni?

Z jakich materiałów wykonane są lampy do jadalni ?

Udostępnij zdjęcia swojej ulubionej lampy i zainspiruj innych. #yeslampypl

Oznacz nas na Instagramie, by podzielić się pomysłami. Twoje zdjęcie może się tu wkrótce pojawić.