
OŚWIETLENIE KUCHNI
9 porad dotyczących oświetlenia kuchni i stref kuchennych
Dobry plan to podstawa, wybierając oświetlenie do kuchni należy uwzględnić kolejne kroki. Krok 1: oświetlenie główne - najlepiej sprawdzi się w tym wypadku lampa sufitowa. Krok 2: oświetlenie blatów roboczych - które powinno oświetlać blat, a nie razić w oczy. Krok 3: oświetlenie dekoracyjne - idealnie sprawdzą się tutaj taśmy LED. Krok 4: w przypadku kuchni połączonej z jadalnią, nie można zapomnieć o lampie wiszącej, która oświetli stół.

Do kuchni najlepiej nadają się lampy sufitowe wykonane ze stali, metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Powyższe materiały są łatwe do czyszczenia i nie wchłaniają zapachu oparów kuchennych.
Bardzo wydajne, nieoślepiające oprawy oświetleniowe są niezbędne w przypadku oświetlenia głównego. Wybierając oświetlenie do kuchni należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji barwy światła od ciepłej bieli do światła dziennego, najlepiej z możliwością ściemniania. Taki rodzaj oświetlenia jest idealny zarówno do codziennych czynności - od sprzątania i krojenia, aż po zasłużony relaks.


Kuchnia musi być dobrze oświetlona. Jedna lampa sufitowa to zdecydowanie za mało, w tym celu powinno się użyć kilku źródeł światła, co zminimalizuje ilość zacienionych miejsc i tym samym uprzyjemni codzienne funkcjonowanie. Warto zastosować oprawy podszafkowe lub kinkiety do doświetlenia blatu roboczego.
Wybór jest bardzo duży - od wpuszczanych opraw meblowych przez oprawy podszafkowe po panele. Szczególnie praktyczne są źródła światła z czujnikiem ruchu, dzięki którym światło zapala się tylko wtedy, gdy jest potrzebne. W przypadku braku przyłącza prądu zaleca się wykorzystanie oświetlenia podszafkowego z wtyczką do gniazdka.


Obszerne kuchnie z wyspą kuchenną to doskonała przestrzeń dla zwolenników opraw oświetleniowych, którzy mogą dać upust swojej aranżacyjnej fantazji. Szczególną popularnością cieszą się najbardziej designerskie lampy wiszące, które z łatwością przyciągają wzrok.
Istnieje możliwość umieszczenia kilku jednopunktowych opraw wiszących obok siebie lub wybrania modelu wielopunktowego np. w formie belki. Barwę światła należy dobrać w zależności od miejsca przeznaczenia, czy zastosowanie planowane jest nad blatem roboczym, czy nad blatem barowym, który jest miejscem do siedzenia i spożywania posiłków, należy wybrać ciepłą białą lub neutralną białą barwę światła. Szczególnie popularne są modele z możliwością regulowanej wysokości, które można dostosować do wszystkich potrzeb.


W przypadku kuchni połączonej ze strefą jadalną lampa wisząca stanowi idealny wybór jeżeli chodzi o oświetlenie stołu. Najlepiej z możliwością regulacji wysokości oraz ciepłym białym światłem, które można przyciemnić.
Do oświetlenia małego stołu w zupełności wystarczy jedna oprawa wisząca. Jeśli stół jest podłużny lub nieco większy, doskonale sprawdzi się podłużna lampa wisząca lub kilka lamp umieszczonych w tej samej odległości od siebie.


Indywidualna kuchnia wymaga specjalnych rozwiązań oświetleniowych. Systemy linkowe są tak samo odpowiednie jak systemy szynowe. Bowiem można je wykorzystywać do planowania oświetlenia nawet w kuchni o nietypowych kształtach.
Dzięki jednemu podłączeniu do prądu można indywidualnie oświetlać różne obszary pomieszczenia. W ramach jednego systemu można również zamontować różne wzory opraw oświetleniowych - dla większej różnorodności w kuchni. Jedno jest pewne: systemy szynowe i linkowe to nie tylko czysta funkcjonalność, ale raczej atut stylowego wnętrza.


W kawalerkach często mamy do czynienia wyłącznie z aneksem kuchennym. W tak małych pomieszczeniach potrzebna jest kreatywność. Dlatego w tego rodzaju wnętrzach niezwykle praktyczne są oprawy, które pełnią również funkcję półek z miejscem do przechowywania.
Regały stojące z oświetleniem punktowym również zapewniają przestrzeń do przechowywania i tworzą przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Osoby, które lubią podświetlane meble, powinny rozważyć wybór stolika z oświetleniem do kuchni.


Każdy, kto chce stworzyć specjalne akcenty świetlne w swojej kuchni, powinien uwzględnić w swoich planach taśmy LED. Można je przymocować do dolnej krawędzi blatów roboczych, jak również do półek lub blatów barowych.
Wskazówka: taśmy LED można łatwo skracać nożyczkami w określonych odstępach, miejsca cięć są odpowiednio oznaczone na produktach. Paski świetlne można umieszczać także w narożnikach, a odcięte części ponownie połączyć ze sobą za pomocą specjalnych klipsów. Szczególnie popularne są taśmy LED z funkcją zmiany barw. W zależności od produktu można zmieniać barwę światła za pomocą pilota lub smartfona.


Świeże zioła są częścią idealnej kuchni - służą jako dodatki do potraw, ale także ożywiają aranżację wnętrza. Zioła nadają potrawom wyrafinowanego charakteru, dlatego wielu z nas nie może wyobrazić sobie kuchni bez bazylii, szczypiorku czy pietruszki.
Lampy do oświetlenia roślin doskonale eksponują rośliny w aranżacji wnętrza, niektóre modele dostarczają światło stymulujące wzrost roślin na każdym etapie ich rozwoju.


Smart Home już dawno zadomowił się w naszych wnętrzach. Również w kuchni inteligentna technika oświetleniowa przynosi wiele korzyści - od wygodnego sterowania głosem po stosowanie dynamicznych programów oświetleniowych.
Inteligentne oświetlenie w kuchni ma wszechstronne zastosowanie. Pod szafkami wiszącymi można na przykład zamontować panele LED, które oświetlają blat roboczy i są sterowane za pomocą smartfona. Lampy wiszące nad stołem dzięki diodom LED RGB zapewnią możliwość zmiany barw. Również modele, które można przełączać pomiędzy oświetleniem pośrednim i bezpośrednim oraz kierować światło w wielu kierunkach, zapewniają wygodę w kuchni.

Podczas gdy w sektorze komercyjnym istnieją jasne specyfikacje, które muszą być przestrzegane ze względów bezpieczeństwa i higieny, koncepcja oświetlenia kuchni prywatnej nie posiada konkretnych wytycznych. Jednak w pierwszym etapie ważne jest, aby mieć wystarczająco jasne oświetlenie podstawowe, które oświetla całą kuchnię równomiernie i bez cieni. Miejsca pracy, takie jak płyta grzewcza i blaty kuchenne, gdzie kroi się mięso i używa przyborów kuchennych, powinny być wyposażone w dodatkowe oświetlenie. Zalecane są oprawy podszafkowe, które doświetlają na obszar roboczy - bez rozpraszających cieni. Warto pamiętaj, że w wielu domach kuchnia jest również strefą relaksu, dlatego warto przyjrzeć się bliżej lampom z możliwością ściemniania, które zapewnią przytulną atmosferę po zakończeniu pracy.
Wydajność starej żarówki w watach nie ma już znaczenia w czasach nowoczesnej technologii LED. Zależy to w dużej mierze od danego produktu, jaką jasności generuje żarówka przy ilu watach. Wiarygodne porównanie jasności możliwe jest dzięki strumieniowi świetlnemu (wyrażanemu w lumenach). Wartość porównawczą w watach można znaleźć w szczegółach produktu. W zależności od wielkości, układu kuchni oraz wykonywanych w niej zadań, można zestawić żarówki i lampy do odpowiedniego oświetlenia kuchni.
W sektorze komercyjnym zalecana jest uniwersalna biel o temperaturze 4000 Kelwinów, ponieważ ta barwa światła jest postrzegana jako dość zimna. Natomiast w sektorze prywatnym zaleca się światło w zakresie od 2700 do 3000 Kelwinów - czyli ciepłe białe światło. Dotyczy to w szczególności przytulnych miejsc do siedzenia. W wielu dzisiejszych oprawach oświetleniowych można indywidualnie regulować barwę światła w zależności od sytuacji.
Aby wyeliminować ryzyko wystąpienia obrażeń ciała, oprawa po zamontowaniu powinna emitować światło, które nie oślepia. Należy wybrać takie źródła światła, które równomiernie oświetlają pomieszczenie nie pozostawiając zacienionych miejsc. Wybierając oświetlenie do kuchni warto zwrócić uwagę, by powierzchnia oprawy była łatwa do czyszczenia. Szczególnie w pobliżu frytownic, kuchenek i zmywarek należy wybierać modele odporne na nagrzewanie i wilgoć - najlepiej nie umieszczać oprawy bezpośrednio nad nimi. Przydatne są lampy z czujnikiem ruchu, które zapewnią oświetlenie gdy odnotują ruch, bez konieczności użycia włącznika, szczególnie przydatna funkcja, gdy mamy mokre lub zabrudzone dłonie. Aby uzyskać wyjątkowo stylowe oświetlenie można wzbogacić aranżację oświetleniową o oprawy do oświetlenia mebli, regałów lub blatu barowego.
W przypadku kuchni ważne jest, aby pomyśleć o czymś więcej niż tylko o funkcjonalności. Kuchnia jest się centralnym miejscem dla całej rodziny, nie tylko w czasie gotowania. Rozsądne jest zatem podzielenie oświetlenia kuchennego na kilka kategorii w zależności od potrzeb kuchennych: oświetlenie główne (podstawowe oświetlenie każdej kuchni), oświetlenie zadaniowe (przydatne np. do przygotowania potraw) i oświetlenie akcentujący czyli dekoracyjne, które wykracza poza czysto praktyczne aspekty i poprawia samopoczucie domowników. Dzięki zastosowaniu inteligentnego oświetlenia, oprawy oświetleniowe mogą być wykorzystywane w zależności od sytuacji i potrzeb: poprzez ściemnianie, zmianę barwy światła i inne indywidualne funkcje.