PORADY

OŚWIETLENIE KUCHNI
9 porad dotyczących oświetlenia kuchni i stref kuchennych

Dobry plan to podstawa, wybierając oświetlenie do kuchni należy uwzględnić kolejne kroki. Krok 1: oświetlenie główne - najlepiej sprawdzi się w tym wypadku lampa sufitowa. Krok 2: oświetlenie blatów roboczych - które powinno oświetlać blat, a nie razić w oczy. Krok 3: oświetlenie dekoracyjne - idealnie sprawdzą się tutaj taśmy LED. Krok 4: w przypadku kuchni połączonej z jadalnią, nie można zapomnieć o lampie wiszącej, która oświetli stół.


#1

Odpowiednia lampa sufitowa: sugestie

Do kuchni najlepiej nadają się lampy sufitowe wykonane ze stali, metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Powyższe materiały są łatwe do czyszczenia i nie wchłaniają zapachu oparów kuchennych.


Bardzo wydajne, nieoślepiające oprawy oświetleniowe są niezbędne w przypadku oświetlenia głównego. Wybierając oświetlenie do kuchni należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji barwy światła od ciepłej bieli do światła dziennego, najlepiej z możliwością ściemniania. Taki rodzaj oświetlenia jest idealny zarówno do codziennych czynności - od sprzątania i krojenia, aż po zasłużony relaks.


#2

Blat roboczy w idealnym świetle

Kuchnia musi być dobrze oświetlona. Jedna lampa sufitowa to zdecydowanie za mało, w tym celu powinno się użyć kilku źródeł światła, co zminimalizuje ilość zacienionych miejsc i tym samym uprzyjemni codzienne funkcjonowanie. Warto zastosować oprawy podszafkowe lub kinkiety do doświetlenia blatu roboczego.


Wybór jest bardzo duży - od wpuszczanych opraw meblowych przez oprawy podszafkowe po panele. Szczególnie praktyczne są źródła światła z czujnikiem ruchu, dzięki którym światło zapala się tylko wtedy, gdy jest potrzebne. W przypadku braku przyłącza prądu zaleca się wykorzystanie oświetlenia podszafkowego z wtyczką do gniazdka.


#3

Wyspa kuchenna stylowo oświetlona za pomocą lamp wiszących

Obszerne kuchnie z wyspą kuchenną to doskonała przestrzeń dla zwolenników opraw oświetleniowych, którzy mogą dać upust swojej aranżacyjnej fantazji. Szczególną popularnością cieszą się najbardziej designerskie lampy wiszące, które z łatwością przyciągają wzrok.


Istnieje możliwość umieszczenia kilku jednopunktowych opraw wiszących obok siebie lub wybrania modelu wielopunktowego np. w formie belki. Barwę światła należy dobrać w zależności od miejsca przeznaczenia, czy zastosowanie planowane jest nad blatem roboczym, czy nad blatem barowym, który jest miejscem do siedzenia i spożywania posiłków, należy wybrać ciepłą białą lub neutralną białą barwę światła. Szczególnie popularne są modele z możliwością regulowanej wysokości, które można dostosować do wszystkich potrzeb.


#4

W kuchni ze stołem lampa wisząca stanowi Must-have

W przypadku kuchni połączonej ze strefą jadalną lampa wisząca stanowi idealny wybór jeżeli chodzi o oświetlenie stołu. Najlepiej z możliwością regulacji wysokości oraz ciepłym białym światłem, które można przyciemnić.


Do oświetlenia małego stołu w zupełności wystarczy jedna oprawa wisząca. Jeśli stół jest podłużny lub nieco większy, doskonale sprawdzi się podłużna lampa wisząca lub kilka lamp umieszczonych w tej samej odległości od siebie.


#5

Systemy szynowe i linkowe do wszystkich stref kuchennych

Indywidualna kuchnia wymaga specjalnych rozwiązań oświetleniowych. Systemy linkowe są tak samo odpowiednie jak systemy szynowe. Bowiem można je wykorzystywać do planowania oświetlenia nawet w kuchni o nietypowych kształtach.


Dzięki jednemu podłączeniu do prądu można indywidualnie oświetlać różne obszary pomieszczenia. W ramach jednego systemu można również zamontować różne wzory opraw oświetleniowych - dla większej różnorodności w kuchni. Jedno jest pewne: systemy szynowe i linkowe to nie tylko czysta funkcjonalność, ale raczej atut stylowego wnętrza.


#6

Oświetlenie małej kuchni lub aneksu kuchennego

W kawalerkach często mamy do czynienia wyłącznie z aneksem kuchennym. W tak małych pomieszczeniach potrzebna jest kreatywność. Dlatego w tego rodzaju wnętrzach niezwykle praktyczne są oprawy, które pełnią również funkcję półek z miejscem do przechowywania.


Regały stojące z oświetleniem punktowym również zapewniają przestrzeń do przechowywania i tworzą przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Osoby, które lubią podświetlane meble, powinny rozważyć wybór stolika z oświetleniem do kuchni.


#7

Taśmy LED to najlepszy rodzaj oświetlenia dekoracyjnego

Każdy, kto chce stworzyć specjalne akcenty świetlne w swojej kuchni, powinien uwzględnić w swoich planach taśmy LED. Można je przymocować do dolnej krawędzi blatów roboczych, jak również do półek lub blatów barowych.


Wskazówka: taśmy LED można łatwo skracać nożyczkami w określonych odstępach, miejsca cięć są odpowiednio oznaczone na produktach. Paski świetlne można umieszczać także w narożnikach, a odcięte części ponownie połączyć ze sobą za pomocą specjalnych klipsów. Szczególnie popularne są taśmy LED z funkcją zmiany barw. W zależności od produktu można zmieniać barwę światła za pomocą pilota lub smartfona.


#8

Zioła w kuchni doskonale oświetlone i uwydatnione

Świeże zioła są częścią idealnej kuchni - służą jako dodatki do potraw, ale także ożywiają aranżację wnętrza. Zioła nadają potrawom wyrafinowanego charakteru, dlatego wielu z nas nie może wyobrazić sobie kuchni bez bazylii, szczypiorku czy pietruszki.


Lampy do oświetlenia roślin doskonale eksponują rośliny w aranżacji wnętrza, niektóre modele dostarczają światło stymulujące wzrost roślin na każdym etapie ich rozwoju.


#9

Inteligentne oświetlenie w kuchni - wygoda i satysfakcja

Smart Home już dawno zadomowił się w naszych wnętrzach. Również w kuchni inteligentna technika oświetleniowa przynosi wiele korzyści - od wygodnego sterowania głosem po stosowanie dynamicznych programów oświetleniowych.


Inteligentne oświetlenie w kuchni ma wszechstronne zastosowanie. Pod szafkami wiszącymi można na przykład zamontować panele LED, które oświetlają blat roboczy i są sterowane za pomocą smartfona. Lampy wiszące nad stołem dzięki diodom LED RGB zapewnią możliwość zmiany barw. Również modele, które można przełączać pomiędzy oświetleniem pośrednim i bezpośrednim oraz kierować światło w wielu kierunkach, zapewniają wygodę w kuchni.


FAQ: najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia kuchni

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.