Lampy stojace poradnik

Prosty sposób na znalezienie ODPOWIEDNIEJ... LAMPY STOJĄCEJ

Lampy podłogowe są najwygodniejszym oświetleniem dodatkowym. Wystarczy wybrać tylko odpowiednie miejsce z dostępem do gniazdka i gotowe. Ponadto w każdej chwili można przenieść lampę stojącą np. do innego pokoju. Poniżej wyjaśnimy jak w łatwy sposób znaleźć lampę stojącą pasującą do stylu wnętrza i spełniającą wymagania użytkownika.

Krok 1

Kształt lampy stojącej

Lampy podłogowe dzielą się na 3 kształty, które można wybrać w zależności od miejsca użytkowania i pożądanej funkcji: klasyczny, łukowy i rozświetlający.

Typowa lampa stojaca
Klasyczny

Klasyczna lampa podłogowa składa się ze stabilnego stelaża i klosza z tkaniny. Światło przenika delikatnie przez klosz i nie oślepia. Funkcjonalny i elegancki model, udoskonalany modnymi elementami, takimi jak trójnóg.

Lampa stojaca wygieta
Łukowy

Lampa łukowa składa się z podstawy wygiętej w łuk i abażuru umieszczony na końcu stelaża. Służy jako oświetlenie obszarowe tuż nad sofą lub obok fotela do czytania, stylowo dopasowuje się do kształtu strefy relaksu.

Lampy stojace reflektory
Rozświetlający

W górnej części lampy znajduje się źródło światła, które świeci w kierunku sufitu. Światło odbija się od sufitu tworząc oświetlenie pośrednie bez efektu oślepiania, lampy z lampką do czytania są wygodnym dodatkiem.

Krok 2

Funkcjonalność

Lampy podłogowe zawsze spełniają określone zadanie. W zależności od modelu można wyróżnić modele ozdobne i funkcjonalne.

Lampa stojaca abazur
WIĘCEJ ŚWIATŁA

...w salonie, w przedpokoju lub sypialni. I na dodatek bez dodatkowych przyłączy prądu i bez wysiłku przy montażu. Do pomieszczeń mieszkalnych nadają się zarówno lampy z abażurem o strumieniu światła powyżej 400 lumenów, jak również lampy oświetlające sufit lub modele LED z diodami zamontowanymi na stałe.

Lampy stojace dekoracyjne
MOTYW DEKORACYJNY

Zarówno modele klasyczne z kloszem, jak i designerskie są wizualną atrakcją we wnętrzu. Lampy są dostępne w różnych stylach aranżacji. Jeżeli zależy nam na funkcjonalności warto skoncentrować się na lampach łukowych lub modelach oświetlających sufit. Tego rodzaju lampy nie tylko ozdobią wnętrze, ale również poprawią komfort.

Lampy stojace do czytania
DO CZYTANIA

Wsród doskonałego oświetlenia dla przysłowiowych moli książkowych można wyróżnić kilka typów lamp: lampy łukowe, lampy oświetlające sufit z lampką do czytania oraz wszystkie lampy stojące z oświetleniem kierunkowym. Powyższe modele zapewniają optymalny komfort widzenia, kierując światło bezpośrednio na czytany tekst lub czynność wykonywaną w danym momencie.

Lampy do pracy
DO PRACY

W biurach otwartych, sektorze edukacyjnym i domowym biurze używane są lampy biurowe, które różnią się od lamp stosowanych w budynkach mieszkalnych. Podczas gdy w domowym biurze decydujące znaczenie ma indywidualne postrzeganie światła, oświetlenie biurowe jest ograniczone normami. Produkty np. z technologią HCL umożliwiają długą i wydajną pracę.

Krok 3

Lampy stojące z dodatkowymi funkcjami

Lampy stojące mogą być bardzo wygodne i praktyczne za sprawą dodatkowych funkcji, w przypadku inteligentnego oświetlenia można stworzyć indywidualne oświetlenie odpowiadające rutynom domowników.

Sciemniane lampy podlogowe
Ze ściemniaczem

Dzięki lampom podłogowym z możliwością ściemniania można w zależności od sytuacji dostosować jasność światła do danej sytuacji. Bez problemu można zwiększać i zmniejszać moc światła w zależności od upodobania.

Lampy stojace regulowane
Regulowana

Lampy z możliwością regulacji są bardzo funkcjonalne, w sprzedaży dostępne są modele pozwalające na regulację wysokości stelaża, ramienia lub klosza lampy, które dopasowują się do rodzaju wykonywanej czynności.

Smart lampy stojace
Smart

Za pomocą inteligentnych lamp można indywidualnie dopasować oświetlenie do własnych potrzeb, ale również sterować lampami za pomocą smartphona lub wykorzystać smart technologię i stworzyć inteligentny dom.

Krok 4

Styl aranżacji

W zależności od własnych upodobań i stylu aranżacji wnętrza można wybrać lampę podłogową, która nie tylko doskonale wkomponuje się w otoczenie, ale nada mu również indywidualnego charakteru.

Lampy stojace design
Styl designerski
Lampy stojace rustykalne
Styl rustykalny
Lampy stojace vintage retro
Styl retro
Lampy stojace industrialne
Styl industrialny
Lampy stojace orientalne
Styl orientalny
Lampy stojace zlote
Złoto i mosiądz
Czarne lampy stojace
Czerń
Lampy stojace trojnogi
Trójnóg
Lampy stojace biale
Biel
Krok 5

Klasyki designu

Niektóre lampy podłogowe osiągnęły światową sławę wiele lat temu i obecnie są dostępne jako autentyczne oryginalne reprodukcje. Inne lampy stojące to nowoczesne klasyki, które zachwycają wyrafinowanym i wykwintnym designem.

Lampy stojace Tolomeo Maxi
Tolomeo-Maxi

Klasyczna lampa autorstwa Michele De Lucci i Giancarlo Fassina dostępna jako lampa podłogowa XXL.

Lampa stojaca Lady Costanza
Lady Costanza

W 1986 roku Paolo Rizzatto zaprojektował tę serię komfortowych lamp z możliwością ściemniania.

Lampa stojaca Panthella
Panthella

Klasyczny model w stylu skandynawskim z 1971 roku autorstwa Vernera Pantona.

Lampy stojace Arco
Arco

W 1962 r. Achille i Pier Giacomo Castiglioni wynaleźli pierwszą lampę łukową Arco.

Lampa stojaca Buquet
Buquet

Filigranowe i niepowtarzalne arcydzieło z 1927 roku autorstwa Eduarda-Wilfrida Buqueta.

Lampa stojaca Type 75 Giant
Type 75 Giant

Designerska lampa projektu Sir Kennetha Grange'a z 2016 roku w kolorze aksamitnej czerni.

Krok 6

Żarówki

Właściwe źródło światła tworzy atmosferę, jasność i ogólnie przyjemne światło. Nawet w przypadku opraw z zamontowanymi na stałe diodami LED, należy wziąć pod uwagę właściwości źródła światła.

Temperatura barwowa Kelvin
BARWA ŚWIATŁA

Żarówki używane w pokoju dziennym powinny mieć temperaturę barwową < 3.300 Kelvinów.

Jasnosc lumeny
JASNOŚĆ

By doświetlić pomieszczenie, warto stosować lampy o mocy 400 lumenów lub więcej.

Oddawanie barw
ODDAWANIE BARW

Aby uzyskać optymalne efekty identyfikacji kolorów w pomieszczeniu, wymagany jest współczynnik CRI Ra 80 lub wyższy.

OSZCZĘDNOŚĆ

Żarówki LED, które dostępne są w sprzedaży, charakteryzują się najwyższą klasy efektywności energetycznej.

Kai

Ekspert oświetleniowy Lampy.pl

PORADA EKSPERTA

Temperatura barwowa, czyli jakość białego światła, jest postrzegana w bardzo różny sposób. Większość ludzi w Europie Środkowej uważa czerwonawe światło o temperaturze 2700 Kelwinów, jak w przypadku konwencjonalnej żarówki, za szczególnie relaksujące. Z drugiej strony w cieplejszych regionach, takich jak Grecja czy Wyspy Kanaryjskie, ludzie preferują chłodniejsze światło o temperaturze 3300 Kelwinów lub wyższej.