PORADY
przedpokoj

OŚWIETLENIE PRZEDPOKOJU 8 porad na dobre pierwsze wrażenie

Przedpokój jest wizytówką domu, w końcu to pierwsze pomieszczenie, które jest widoczne po wejściu do wnętrza. Bez względu na wielkość i kształt powinien on odgrywać strategiczną rolę w aranżacji, wielorako jednak schodzi na ostatni plan. Korytarz bardzo często nie posiada dostępu do naturalnego światła, dlatego podczas planowania wystroju warto się skupić na oświetleniu.

PORADY

Kup teraz

#1 Jakie natężenie światła powinno być użyte w przedpokoju?

Przedpokój powinien być dobrze oświetlony, 100-150 lumenów na m² umożliwi wykonywanie praktycznie wszystkich czynności w strefie wejściowej. Zazwyczaj w celu oświetlenia korytarza używa się opraw natynkowych lub wielkopowierzchniowych paneli LED, które emitują równomierny strumień świetlny.


#2 Oświetlenie długich i wąskich korytarzy

Długie korytarze wymagają kilku źródeł światła w regularnych odstępach. W przypadku przedpokoju o nieregularnych kształtach, np: w formie litery L, każdy odcinek musi być oświetlony oddzielnie.

Niejednokrotnie nie jest możliwe doprowadzanie większej ilości przyłączy prądu w przedpokoju, w takim wypadku wskazane jest stosowanie systemów szynowych. Umożliwiają one indywidualne rozwiązania oświetleniowe przy użyciu jednego źródła prądu. Poszczególne punkty świetlne można dowolnie regulować i w każdej chwili rozbudować system o dalsze elementy oświetleniowe.


#3 Automatyczne oświetlenie w przedpokoju

Doskonałym rozwiązaniem są lampy wyposażone w czujnik ruchu – zapalają się automatycznie, kiedy ktoś wchodzi do mieszkania lub przechodzi przez przedpokój.

Taka opcja jest możliwa bez skomplikowanej instalacji dzięki zastosowaniu inteligentnych żarówek, które wystarczy wkręcić w istniejące kinkiety i połączyć za pomocą aplikacji z bezprzewodowym, zasilanym bateryjnie czujnikiem ruchu. Jest to możliwe, na przykład, dzięki Philips Hue.


#4 Oświetlenie akcentujące

Światło pośrednie nie jest emitowane bezpośrednio do pomieszczenia, lecz najpierw odbija się od powierzchni ścian lub sufitu. Dzięki temu oświetlenie pomieszczenia jest bardzo subtelne, nie oślepia i nie tworzy żadnych cieni. Popularne są oprawy ścienne z nieprzezroczystym kloszem rozpraszające światło w górę, w dół lub jedno i drugie.


#5 Natężenie i barwa światła

Przedpokój to miejsce pierwszego kontaktu z wnętrzem. Szczególny klimat można stworzyć wykorzystując barwę światła poniżej 3300 Kelwinów, pomieszczenie będzie wydawać się wówczas bardzo przytulne. Ważne jest, aby zwrócić uwagę również na współczynnik oddawania barw. Przy wskaźniku oddawania barw Ra 80 lub wyższym, z łatwością można skontrolować swój wygląd w lustrze, ponieważ kolory są optymalnie odwzorowane.

Żarówki LED, które można wkręcić w dowolną oprawę oświetleniową z gwintem, zapewniają możliwość uzyskania pełnej gamy barw światła, odwzorowania kolorów i poziomów jasności, jednocześnie zapewniają ogromną trwałość i energooszczędność.


#6 Oświetlenie konsoli lub szafki

Szafki, konsole oraz zwykłe półki często wymagają dodatkowego oświetlenia, ponieważ odkładane są na nich np. klucze lub ważne dokumenty. Niezależnie jednak od tego, meble i wnęki wyglądają po prostu lepiej, jeżeli są oświetlone. Lampy stołowe wymagają wyłącznie pojedynczego gniazdka, by stworzyć doskonały klimat we wnętrzu.


#7 Funkcjonalne oświetlenie

Przestrzeń w przedpokoju jest ograniczona - zatem warto połączyć funkcję lampy z półką, schowkiem lub wieszakiem na ubrania. Funkcjonalne oświetlenie pozwala na odrobinę komfortu, wiele opraw wyposażonych jest w dodatkową powierzchnię służącą do położenia drobiazgów. Zatem klucze lub smartfon znajdą w końcu idealne miejsce i zostaną wkomponowane w aranżację, a wbudowany port USB umożliwi naładowanie telefonu w razie potrzeby.


#8 Lampy wiszące w przedpokoju

Lampy wiszące przyciągają wzrok i sprawiają, że wnętrze staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. W przypadku przedpokoju warto je umieścić 2 merty nad podłogą, wówczas lampa nie będzie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu, również wyżsi mieszkańcy lub goście będą mogli bez problemu przejść pod kloszem.


FAQ: najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia przedpokoju

Ile lumenów potrzeba do oświetlenia przedpokoju?

Ile spotów powinno się zamontować na m²?

Jaka barwa światła powinna być użyta w przedpokoju? / Ile Kelwinów powinno mieć oświetlenie w przedpokoju?

Jakie lampy powinno się stosować w przypadku wąskich i małych korytarzy?