Reflektorki i spoty

Polecane produkty w tej kategorii

  Reflektorki i spoty – tworzenie akcentów świetlnych

  Wyjątkowa pamiątka z ostatniej podróży albo ulubione zdjęcie w stylowej ramce? Warto je wyeksponować – najlepiej za pomocą światła. Reflektorki sufitowe i spoty idealnie nadają się do tworzenia nastrojowego oświetlenia. Ale oczywiście mogą być również bardzo funkcjonalne. Takie oprawy świetlne mogą też całkowicie oświetlić pokój lub klatkę schodową. Wystarczy w zależności od celu zastosowania kupić odpowiednią liczbę spotów i indywidualnie dopasować ich położenie.

  W jaki sposób montuje się reflektorki sufitowe i spoty?

  Nie jest to bardzo skomplikowana operacja – nieco trudniej jest w przypadku opraw wpuszczanych. Ale po kolei. Reflektorki sufitowe i spoty są mocowane do sufitu z reguły za pomocą uchwytu montażowego. Ważne: zawsze trzeba używać odpowiednich wkrętów. Ale bez obaw, do większości lamp dołączone są kołki rozporowe i odpowiednie wkręty do sufitów betonowych.

  Montaż opraw wpuszczanych wymaga kilku dodatkowych czynności. Trzeba wywiercić odpowiedni otwór w suficie podwieszanym, podłączyć lampę do prądu, a potem tylko wcisnąć ją do otworu i gotowe. To nic trudnego, ale na wszelki wypadek lepiej skorzystać z pomocy elektryka.

  Dwupunktowa lampa sufitowa Julin, czarno-złota

  Jak prawidłowo zaplanować rozmieszczenie reflektorków sufitowych?

  Przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie, czy oświetlone ma być całe pomieszczenie. A może tylko piękne przedmioty, takie jak obrazy czy fotografie przedstawiające bliskie osoby i szczególne, wyjątkowe chwile? W pierwszym przypadku z pewnością potrzebna będzie większa liczba spotów. Dzięki nim można rozjaśnić nie tylko wnętrze, lecz również punktowo oświetlić niebezpieczne miejsca, takie jak występy i stopnie. Wskazówka: nikt nie lubi być oślepiany. Jest to bardzo nieprzyjemne, a w pewnych okolicznościach może być nawet niebezpieczne. Na przykład na schodach. Wszystkie lampy należy więc ustawić tak, aby nie oślepiały.

  Lampa kuchenna LED Tameo w kolorze niklu

  Jakie odstępy należy zachować pomiędzy reflektorkami sufitowymi?

  Również w tym przypadku obowiązuje zasada „to zależy od pomieszczenia i wymagań co do jasności”. Na tabliczce znamionowej lampy podano minimalną odległość od oświetlanej powierzchni. To bardzo przydatna informacja. Zaufany elektryk z pewnością również udzieli kilku dobrych rad. W razie wątpliwości nasz zespół doradców chętnie służy fachową poradą. Dane kontaktowe można znaleźć poniżej.

  Ilu reflektorków sufitowych potrzeba do jednego pomieszczenia?

  Zawsze trzeba sobie zadać pytanie, o jakie to pomieszczenie chodzi. Co mają oświetlać spoty? Warto również zwrócić uwagę na strumień świetlny. Zasada brzmi: 806 lumenów odpowiada mocy starej 60-watowej żarówki. To dla wielu klientów bardziej obrazowy przykład. Warto również pamiętać, że z wiekiem wzrok jest coraz słabszy. W pomieszczeniu przyda się więc nieco więcej światła.

  Czy do spotów potrzebny jest transformator?

  Reflektorki i spoty przeznaczone do montażu na suficie są zwykle dostarczane ze sterownikiem. Dzięki temu lampę można podłączyć bezpośrednio do napięcia 230 V. Sterownik znajduje się w skrzynce przyłączeniowej i po zakończeniu instalacji nie jest już widoczny. Nie będzie więc solą w oku amatorowi dekoracji wnętrz, który przykłada dużą wagę do jakości.

  Co jest lepsze, halogeny czy LED?

  Nadal wątpliwości, które źródło światła jest lepsze? Stwierdzamy bardzo wyraźnie: LED. Ich zalety są niepodważalne:

  • oszczędność kosztów: 60% w porównaniu do lamp halogenowych
  • Lampy LED charakteryzują się długą trwałością: do 50 000 godzin. Oznacza to ponad 34 lata pracy przy codziennym użytkowaniu po 4 godziny.
  • Można wybrać barwę światła. W przypadku diod LED wcale nie jest ono zimne ani niebieskawe. To głęboko zakorzeniony przesąd.

  Czy dostępne są również reflektorki sufitowe i spoty z funkcją ściemniania?

  Potrzebna jest nastrojowa atmosfera? W takim wypadku reflektory sufitowe i spoty powinny koniecznie mieć funkcję ściemniania. Dzięki temu będzie można zmniejszyć intensywność światła w zależności od okazji i nastroju. Informację o tym, czy dany model wyposażono w funkcję ściemniania, można znaleźć w sklepie, w szczegółach dotyczących produktu. Praktyczna tabela prezentuje przegląd wszystkich parametrów i funkcji dodatkowych.

  Czy reflektorki sufitowe i spoty zawsze są odchylane?

  Jak w elastyczny sposób oświetlić piękny obraz lub elegancki wazon? To możliwe, jeśli spot da się dowolnie odchylać. Często tak jest, choć oczywiście nie zawsze. Dlatego najlepiej uważnie przeczytać opis produktu. Albo po prostu przyjrzeć się zdjęciom w sklepie – często można na nich rozpoznać, czy reflektorek sufitowy jest ruchomy.

  Biala - okrągły reflektor natynkowy LED, Ø 10 cm
  2-punktowy spot LED VINCE, biały

  Jakie reflektorki są odpowiednie do łazienki i kuchni?

  W przypadku miejsc montażu, w których może występować wilgoć, należy zwrócić uwagę na odpowiedni stopień ochrony przed ciałami obcymi i wilgocią. Na przykład bezpośrednio nad kuchennym zlewem często mamy do czynienia z rozpryskami wody. W takim przypadku trzeba wybrać IP44. Albo dla pewności jeszcze wyższy stopień ochrony. Co to dokładnie oznacza, można sprawdzić w poniższej praktycznej tabeli:

  LICZBA IPX4Ochrona przed ciałami obcymi
  0brak ochrony
  1ochrona przed ciałami obcymi ≥ 50 mm
  2ochrona przed ciałami obcymi ≥ 12,5 mm
  3ochrona przed ciałami obcymi ≥ 2,5 mm
  4ochrona przed ciałami obcymi ≥ 1 mm
  5ochrona przed kurzem
  6ochrona przed pyłem, szczelna
  LICZBA IP4XOchrona przed wilgocią
  0Brak ochrony
  1Ochrona przed prostopadle padającymi kroplami wody
  2Ochrona przed skośnie padającymi kroplami wody
  3Ochrona przed woda rozpyloną
  4Ochrona przed wodą pryskającą
  5Ochrona przed strumieniem wodnym
  6Ochrona przed silnym strumieniem wodnym
  7Ochrona przed chwiliowym zanurzeniem
  8Ochrona przed ciągłym zanurzeniem

  Ważne: w sektorze komercyjnym obowiązują inne przepisy niż w prywatnym. Jeśli trzeba oświetlić kuchnię w restauracji, najlepiej zasięgnąć wcześniej fachowej porady. Na przykład skontaktować się z naszym zespołem doradców B2B, dzwoniąc pod numer .

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

  Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

  Zarejestruj się do newslettera i profituj!

  90 Rabatu

  * kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.