PORADY

OŚWIETLENIE ŁAZIENKI
6 porad zapewniających większą funkcjonalność i atmosferę sprzyjającą dobremu samopoczuciu

Projekt oświetlenia w łazience powinien być oparty na podstawie warunków przestrzennych: wielkość pomieszczenia gra tu ogromną rolę. Dlatego należy zwrócić uwagę na fakt, czy mamy do czynienia z małą łazienką ze skosami, czy może z przestrzennym pomieszczeniem, gdzie można wzbogacić projekt oświetleniowy o dodatkowe elementy aranżacyjne. Ponadto należy zastanowić się, czy łazienka ma być czysto funkcjonalna, czy urządzona jak domowe centrum spa. W takim przypadku ważne jest, aby funkcjonalne, jasne oświetlenie łazienki uzupełnić o światło akcentujące i dekoracyjne. W tym celu można również rozważyć oświetlenie pośrednie w ciepłych barwach światła. Planując oświetlenie łazienki nie można zapomnieć o odpowiednim stopniu ochrony IP dla każdego chronionego obszaru - im bliżej wanny lub prysznica, tym IP powinno być wyższe.


#1

Odpowiednie oświetlenie sufitowe
w łazience

Lampy sufitowe, oprawy wpuszczane, reflektory i spoty są odpowiednie jako ogólne oświetlenie w łazience. Wybierając oświetlenie do łazienki należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonana lampa. Klosz z tkaniny lub papierowa oprawa nie nadają się do wilgotnego pomieszczenia. Jeśli chodzi o technikę oświetleniową - podobnie jak w innych pomieszczeniach - w łazience zalecane jest nowoczesne oświetlenie LED.

Podobnie jak w przypadku wszystkich opraw w łazience, należy zadbać o to, aby oprawa sufitowa miała odpowiedni stopień ochrony IP. W zależności od obszaru montażu należy przestrzegać różnych specyfikacji. Na przykład oprawa wpuszczana bezpośrednio nad prysznicem podlega bardziej rygorystycznemu zakresowi ochrony niż oprawa sufitowa na środku pomieszczenia, bez możliwości bezpośredniego kontaktu z wodą.


#2

Lustro łazienkowe z oświetleniem

Codzienna toaleta jest rytuałem każdego człowieka - wstajemy rano, bierzemy prysznic i przygotowujemy się do swoich codziennych obowiązków! Niestety lampy sufitowe nie są wystarczające, wyrazistego oświetlenia wymaga przede wszystkim obszar lustra i umywalki. Ta strefa jest bardzo ważna przy codziennym makijażu lub goleniu się. Dlatego oświetlenie w formie kinkietów wokół lustra lub bezpośrednio nad nim stanowi idealne rozwiązanie. W sprzedaży dostępne są również duże lustra, które mają zintegrowane oświetlenie w ramie.

W przypadku precyzyjnych zabiegów kosmetycznych jak np. regulacja brwi, doskonałym uzupełnieniem są małe, podświetlane lusterka ręczne, stojące lub ścienne z elastycznym ramieniem.


#3

Oświetlenie prysznica i wanny

Prysznice i wanny należą do strefy ochrony 0 i mogą być wyposażone wyłącznie w oprawy oświetleniowe, które mają co najmniej 7 jako drugą cyfrę w stopniu ochrony IP. Oprawy te są chronione przed wodą lub wilgocią, a nawet przed chwilowym zanurzeniem bezpośrednio w wodzie.

Oprawy, które mają być zamontowane bezpośrednio nad wanną i prysznicem (w strefie ochronny 1) muszą być co najmniej bryzgoszczelne - tzn. posiadać co najmniej 5 jako drugą cyfrę w stopniu ochrony IP. Jeżeli w łazience nie ma kabiny prysznicowej, strefa ochronny 1 sięga do 120 cm wokół głowicy prysznicowej. Wysokość musi wynosić 2,25 m.


#4

Oświetlenie łazienkowe we wnękach i w pomieszczeniu ze skośnym dachem

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku łazienki na poddaszu ze skośnym sufitem są oprawy punktowe wpuszczane. Doskonale nadają się do montażu na sufitach podwieszanych. Potrzebne jest tylko przyłącze i wywiercony otwór, w którym można umieścić oprawę wpuszczaną.

Oszczędność miejsca zapewniają kinkiety umieszczone obok lub nad lustrem. Oświetlenie punktowe, oprawy podszafkowe umieszczone na powierzchni szafki wiszącej są również dodatkową opcją. W ten sposób można osiągnąć atrakcyjne efekty świetlne dla oazy wellness, które zajmują niewiele miejsca.


#5

Oświetlenie pośrednie zapewniające perfekcyjną atmosferę w łazience

Łazienka jest czymś więcej niż tylko pomieszczeniem, w którym bierze się prysznic i myje zęby. Przy odpowiednim doborze oświetlenia ze zwykłej łazienki można stworzyć prawdziwe domowe spa.

Pośrednie światło o ciepłej barwie tworzy idealne warunki do wypoczynku. Od dyskretnego oświetlenia nad lustrem, poprzez taśmy LED na półkach, komodach i ścianach, aż po kinkiety z pośrednim strumieniem światła - wybór jest szeroki - ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.


#6

Oświetlenie z możliwością ściemniania lub zmiany barw

Światło dzienne nie tylko doskonale oświetla łazienkę, ale także pobudza nas do działania w połączeniu z porannym prysznicem - doskonale sprawdza się to w przypadku śpiochów, którym ciężko zacząć nowy dzień. Światło dzienne doskonale sprawdza się podczas codziennych czynności.

Po południu i wieczorem zaleca się stosowanie cieplejszego odcienia światła, które sprzyja odprężeniu po całym dniu pracy. Ciepła barwa światła sprawia, że łazienka wydaje się jeszcze bardziej przytulna. Dlatego też w łazience preferuje się oprawy z możliwością zmiany barwy światła. Przysłowiową wisienką na torcie są lampy ze zintegrowanym głośnikiem, dzięki którym można nie tylko oświetlić wnętrze, ale także odtworzyć ulubioną piosenkę podczas relaksacyjnej kąpieli.


FAQ: najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia łazienki

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.