PORADY
oswietlenie kuchni

OŚWIETLENIE KUCHNI 9 porad dotyczących oświetlenia kuchni i stref kuchennych

Dobry plan to podstawa, wybierając oświetlenie do kuchni należy uwzględnić kolejne kroki. Krok 1: oświetlenie główne - najlepiej sprawdzi się w tym wypadku lampa sufitowa. Krok 2: oświetlenie blatów roboczych - które powinno oświetlać blat, a nie razić w oczy. Krok 3: oświetlenie dekoracyjne - idealnie sprawdzą się tutaj taśmy LED. Krok 4: w przypadku kuchni połączonej z jadalnią, nie można zapomnieć o lampie wiszącej, która oświetli stół.


#1 Odpowiednia lampa sufitowa: sugestie

Do kuchni najlepiej nadają się lampy sufitowe wykonane ze stali, metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Powyższe materiały są łatwe do czyszczenia i nie wchłaniają zapachu oparów kuchennych.


Bardzo wydajne, nieoślepiające oprawy oświetleniowe są niezbędne w przypadku oświetlenia głównego. Wybierając oświetlenie do kuchni należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji barwy światła od ciepłej bieli do światła dziennego, najlepiej z możliwością ściemniania. Taki rodzaj oświetlenia jest idealny zarówno do codziennych czynności - od sprzątania i krojenia, aż po zasłużony relaks.


#2 Blat roboczy w idealnym świetle

Kuchnia musi być dobrze oświetlona. Jedna lampa sufitowa to zdecydowanie za mało, w tym celu powinno się użyć kilku źródeł światła, co zminimalizuje ilość zacienionych miejsc i tym samym uprzyjemni codzienne funkcjonowanie. Warto zastosować oprawy podszafkowe lub kinkiety do doświetlenia blatu roboczego.


Wybór jest bardzo duży - od wpuszczanych opraw meblowych przez oprawy podszafkowe po panele. Szczególnie praktyczne są źródła światła z czujnikiem ruchu, dzięki którym światło zapala się tylko wtedy, gdy jest potrzebne. W przypadku braku przyłącza prądu zaleca się wykorzystanie oświetlenia podszafkowego z wtyczką do gniazdka.


#3 Wyspa kuchenna stylowo oświetlona za pomocą lamp wiszących

Obszerne kuchnie z wyspą kuchenną to doskonała przestrzeń dla zwolenników opraw oświetleniowych, którzy mogą dać upust swojej aranżacyjnej fantazji. Szczególną popularnością cieszą się najbardziej designerskie lampy wiszące, które z łatwością przyciągają wzrok.


Istnieje możliwość umieszczenia kilku jednopunktowych opraw wiszących obok siebie lub wybrania modelu wielopunktowego np. w formie belki. Barwę światła należy dobrać w zależności od miejsca przeznaczenia, czy zastosowanie planowane jest nad blatem roboczym, czy nad blatem barowym, który jest miejscem do siedzenia i spożywania posiłków, należy wybrać ciepłą białą lub neutralną białą barwę światła. Szczególnie popularne są modele z możliwością regulowanej wysokości, które można dostosować do wszystkich potrzeb.


#4 W kuchni ze stołem lampa wisząca stanowi Must-have

W przypadku kuchni połączonej ze strefą jadalną lampa wisząca stanowi idealny wybór jeżeli chodzi o oświetlenie stołu. Najlepiej z możliwością regulacji wysokości oraz ciepłym białym światłem, które można przyciemnić.


Do oświetlenia małego stołu w zupełności wystarczy jedna oprawa wisząca. Jeśli stół jest podłużny lub nieco większy, doskonale sprawdzi się podłużna lampa wisząca lub kilka lamp umieszczonych w tej samej odległości od siebie.


#5 Systemy szynowe i linkowe do wszystkich stref kuchennych

Indywidualna kuchnia wymaga specjalnych rozwiązań oświetleniowych. Systemy linkowe są tak samo odpowiednie jak systemy szynowe. Bowiem można je wykorzystywać do planowania oświetlenia nawet w kuchni o nietypowych kształtach.


Dzięki jednemu podłączeniu do prądu można indywidualnie oświetlać różne obszary pomieszczenia. W ramach jednego systemu można również zamontować różne wzory opraw oświetleniowych - dla większej różnorodności w kuchni. Jedno jest pewne: systemy szynowe i linkowe to nie tylko czysta funkcjonalność, ale raczej atut stylowego wnętrza.


#6 Oświetlenie małej kuchni lub aneksu kuchennego

W kawalerkach często mamy do czynienia wyłącznie z aneksem kuchennym. W tak małych pomieszczeniach potrzebna jest kreatywność. Dlatego w tego rodzaju wnętrzach niezwykle praktyczne są oprawy, które pełnią również funkcję półek z miejscem do przechowywania.


Regały stojące z oświetleniem punktowym również zapewniają przestrzeń do przechowywania i tworzą przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Osoby, które lubią podświetlane meble, powinny rozważyć wybór stolika z oświetleniem do kuchni.


#7 Taśmy LED to najlepszy rodzaj oświetlenia dekoracyjnego

Każdy, kto chce stworzyć specjalne akcenty świetlne w swojej kuchni, powinien uwzględnić w swoich planach taśmy LED. Można je przymocować do dolnej krawędzi blatów roboczych, jak również do półek lub blatów barowych.


Wskazówka: taśmy LED można łatwo skracać nożyczkami w określonych odstępach, miejsca cięć są odpowiednio oznaczone na produktach. Paski świetlne można umieszczać także w narożnikach, a odcięte części ponownie połączyć ze sobą za pomocą specjalnych klipsów. Szczególnie popularne są taśmy LED z funkcją zmiany barw. W zależności od produktu można zmieniać barwę światła za pomocą pilota lub smartfona.


#8 Zioła w kuchni doskonale oświetlone i uwydatnione

Świeże zioła są częścią idealnej kuchni - służą jako dodatki do potraw, ale także ożywiają aranżację wnętrza. Zioła nadają potrawom wyrafinowanego charakteru, dlatego wielu z nas nie może wyobrazić sobie kuchni bez bazylii, szczypiorku czy pietruszki.


Lampy do oświetlenia roślin doskonale eksponują rośliny w aranżacji wnętrza, niektóre modele dostarczają światło stymulujące wzrost roślin na każdym etapie ich rozwoju.


#9 Inteligentne oświetlenie w kuchni - wygoda i satysfakcja

Smart Home już dawno zadomowił się w naszych wnętrzach. Również w kuchni inteligentna technika oświetleniowa przynosi wiele korzyści - od wygodnego sterowania głosem po stosowanie dynamicznych programów oświetleniowych.


Inteligentne oświetlenie w kuchni ma wszechstronne zastosowanie. Pod szafkami wiszącymi można na przykład zamontować panele LED, które oświetlają blat roboczy i są sterowane za pomocą smartfona. Lampy wiszące nad stołem dzięki diodom LED RGB zapewnią możliwość zmiany barw. Również modele, które można przełączać pomiędzy oświetleniem pośrednim i bezpośrednim oraz kierować światło w wielu kierunkach, zapewniają wygodę w kuchni.


FAQ: najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia kuchni

Jaki poziom jasności powinna mieć lampa kuchenna?

Ile watów powinna mieć lampa kuchenna?

Jaką barwę światła powinno mieć oświetlenie kuchenne?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy do kuchni?

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu oświetlenia kuchni?

Przekreślone ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.

***Dostawa do Świąt Bożego Narodzenia dotyczy tylko produktów oznaczonych iformacją "Dostawa przed Świętami". W przypadku dostawy przed świętami transakcja musi zostać sfinalizowana włącznie z płatnością; dotyczy to również przedpłat na fakturę. W przypadku produktów ponadgabarytowych dostawca usługi kurierskiej skontaktuje się z klientem w celu uzgodnienia daty dostawy. Należy pamiętać, że nie mamy wpływu na harmonogram ustalonej w ten sposób dostawy. Zamówienia zawierające kilka produktów są zazwyczaj wysyłane w ramach jednej przesyłki. Jeśli zamówienie zawiera produkty, które nie są oznaczone informacją "Dostawa przed Świętami", obowiązuje je najdłuższy czas dostawy.

© 2023 Lampenwelt GmbH