PORADY
wymiana halogenu na led

Wymiana halogenów na LED

W związku z wprowadzeniem w 2009 roku zakazu produkcji żarówek tradycyjnych, jeszcze kilka lat temu żarówka halogenowa stanowiła dobrą alternatywę. Zastosowanie halogenu pozwoliło w niektórych przypadkach czterokrotnie wydłużyć okres eksploatacji żarówki i jednocześnie zwiększyć jej energooszczędność. Jednak tę technologię oświetleniową zastąpiono bardziej zaawansowaną alternatywą: żarówką LED.

Poza E27 lub E14, również G9 jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w halogenach. Dostępna jest również możliwość zastosowania diod LED w lampach z gwintem G9.

G9 LED jest bardziej wydajną alternatywą i optycznie wygląda niemal identycznie.


Czy halogen można zamienić na LED?

Wymiana żarówek halogenowych na LED jest bardzo prosta. Wszystkie żarówki halogenowe, od żarówek z trzonkiem G9 po klasyczne żarówki z gwintem E27, można zastąpić diodami LED. Dostępne są odpowiednie zamienniki LED.

E27 LED

E27 LED

E14 LED

E14 LED

G9 LED

G9 LED

G4 LED

G4 LED

GU10 LED

GU10 LED

Pozostale żarówki LED

Pozostałe żarówki LED


Która żarówka zużywa więcej energii elektrycznej: halogen czy LED?

Żarówki LED mają większą efektywność świecenia, tzn. lepszy stosunek mocy watów do strumienia świetlnego. Diody LED są zatem bardziej energooszczędne i tańsze w eksploatacji. W zależności od jakości źródła światła oszczędność energii osiąga około 90%. Ze względu na niższe zużycie energii, a także trwałość i niezawodność podczas przełączania, diody LED są również najbardziej przyjaznym dla środowiska źródłem światła na rynku. Rozpowszechnienie technologii LED sprawiło, że cena tych nowoczesnych źródeł światła również spadła, dzięki czemu oszczędności można uzyskać od momentu ich zastosowania.

wymiana halogenu na led

Lepiej świeci halogen czy LED?

Każdy, kto ma dobre doświadczenia z halogenami w salonie, będzie również pozytywnie oceniał technologię LED. Przy zakupie żarówek LED należy zwrócić uwagę na temperaturę barwową (w kelwinach). Światło halogenowe ma poniżej 3300 stopni K. Jest to tzw. ciepła biel.

W przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych, żarówki LED są dostępne we wszystkich barwach światła, od ciepłej bieli (<3 300 K) przez uniwersalną biel (3 300 - 5 300 K) po światło dzienne (>5 300 K). Umożliwia to wybór dowolnej barwy światła w zależności od miejsca użytkowania - ewentualnie można zdecydować się na inteligentne źródło światła i w każdej chwili dostosować światło do własnych potrzeb.

Wymiana halogenów na żarówki LED jest bardzo prosta


Która żarówka LED jest odpowiednikiem halogenu 50W?

Gdy żarówki zostały zastąpione przez halogeny, moc nie była już wiarygodną wartością określającą jasność. Aktualnie porównuje się strumień świetlny żarówki, czyli wartość lumenów. Pobór mocy w watach różni się znacznie w zależności od jakości żarówki LED, dlatego waty nie mają istotnego związku z jasnością.

Przykład: żarówka halogenowa o mocy 28 W wytwarza około 470 lumenów. Kiedy chcemy wymienić żarówkę na LED, wystarczy zwrócić uwagę na odpowiednią specyfikację strumienia świetlnego podaną w szczegółach produktu lub na opakowaniu żarówki LED.

Żarówka tradycyjna (wat) Żarówka halogenowa (wat) Strumień świetlny (w lumenach) Moc porównywalnej żarówki LED
100 75 1521 np: żarówka LED 15W
75 60 1055 np: żarówka LED 11W
60 45 806 np: żarówka LED 11W
40 30 470 np: żarówka LED 4W
25 20 249 np: żarówka LED 4W

Jedynie tradycyjne żarówki miały jednakowy stosunek mocy do strumienia świetlnego.


Czy żarówki LED można ściemniać tak jak halogeny?

Halogeny zawsze były ściemniane. Z kolei w przypadku żarówek LED należy zwracać uwagę na konieczność stosowania specjalnych żarówek LED z możliwością ściemniania.

Wiele żarówek LED poza możliwością ściemniania ma również dodatkowe możliwości. Inteligentne źródła światła, jak na przykład Philips Hue, umożliwiają wygodne ściemnianie lub zmianę temperatury barwowej za pomocą smartfona. Tym sposobem za pośrednictwem jednego źródła światła można uzyskać idealne oświetlenie zapewniające komfort mieszkania lub pracy.

Wymienne źródło światła i ściemniacz zewnętrzny

Jeżeli w pomieszczeniu zamontowano już wcześniej ściemniacz zewnętrzny, przy zmianie oświetlenia na LED należy zweryfikować model ściemniacza i w przypadku tradycyjnego wariantu wymienić go na ściemniacz LED.

Lampy ze ściemniaczem i wymiennym źródłem światła

Wiele opraw stojących, np. z trzonkiem G9, posiada wbudowany przełącznik ściemniacza, np. na kablu lub bezpośrednio na ramie oprawy. W tym przypadku należy pamiętać o zastosowaniu ściemnialnej żarówki LED G9, aby móc korzystać ze zintegrowanego ściemniacza.

Oprawy LED z wbudowanym oświetleniem i ściemniaczem

W przypadku zakupu nowej oprawy oświetleniowej, np. lampy podłogowe, należy wybrać model LED z wbudowanym na stałe oświetleniem i technologią ściemniania. Zewnętrzne ściemniacze w takich modelach będą zbędne. Informacje o dostępnych funkcjach można znaleźć w szczegółach produktu.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z obsługą klienta.


Utylizacja

Jak prawidłowo utylizować halogeny?

Podobnie jak tradycyjne żarówki, halogeny można wyrzucać razem z odpadami domowymi, ale nie należy ich wyrzucać do odpadów szklanych. W tym celu przygotowano szczegółowy przewodnik dotyczący utylizacji tradycyjnych i nowoczesnych żarówek.


Zmiana halogenów na LED - podsumowanie

Wymiana żarówek halogenowych na LED jest bardzo prosta. Poniżej przedstawione zostały cechy szczególne:

  • Kompatybilność: żarówki LED są dostępne do wszystkich powszechnie stosowanych opraw.

  • Barwa światła: przytulne światło przypominające światło halogenowe uzyskuje się przy temperaturze <3 300 K

  • Jasność: warto porównać wartość strumienia świetlnego, aby uzyskać taką samą jasność po wymianie halogenu na LED.

  • Inteligentny dom: inteligentne żarówki zapewniają oświetlenie, które można w każdej chwili dostosować do własnych potrzeb

  • Zużycie prądu: żarówki LED zużywają do 90% mniej energii przy zachowaniu tej samej jakości oświetlenia

  • Możliwość ściemniania: należy wybrać żarówki LED z oznaczeniem " możliwość ściemniania"