Żarówki LED

Polecane produkty w tej kategorii

  Dlaczego właśnie lampy LED?

  Czy lampy LED to swego rodzaju żarówki przyszłości? Nie, są one jak najbardziej żarówkami na dziś. Dzieje się tak już od dość dawna.

  Osoby, które nadal korzystają z żarówek tradycyjnych, zużywają niepotrzebnie 90% prądu. W przypadku lamp halogenowych wskaźnik ten wynosi 60%. Dla żarówek energooszczędnych odsetek ten nadal oscyluje w granicach 10%.

  Na szczęście sytuację tę można szybko i łatwo zmienić. Naprawdę!

  Czy żarówki LED są drogie?

  Żarówki LED są nieco droższe niż żarówki tradycyjne i im podobne, ale tylko na początku. Potem koszty szybko się zwracają. Wynika to z faktu, że żarówki LED zużywają mniej energii (w watach), choć emitują tyle samo światła. Prawdę mówiąc, ze względu na wyższą skuteczność świetlną, waty w diodach LED odgrywają minimalną rolę.

  Jakie oszczędności generują diody LED?

  • 90% w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi
  • 60% w porównaniu z lampami halogenowymi
  • 10% w porównaniu z żarówkami energooszczędnymi

  roczne koszty energii

  To niezbyt wiele w porównaniu z żarówką energooszczędną? Fakt. Niemniej jednak żarówki LED nie zawierają rtęci i nie potrzebują długiego czasu, by osiągnąć 100% jasności. Po prostu wytwarzają piękne, jednorodne światło.

  Czy światło LED jest jaskrawe i zimne?

  Wszystko zależy od wymagań użytkownika, to on decyduje na jaką barwę światła się zdecyduje. Określenia „jaskrawy” i „zimny” mają bowiem związek z barwą światła. A w przypadku żarówek LED cechy te wybiera sam użytkownik.

  Nie - dla jaskrawego światła!

  Wybierając żarówkę o odpowiedniej jasności, można uniknąć „jaskrawego”, a więc zbyt jasnego światła. W przypadku żarówek LED jasności nie mierzymy w watach, ale w lumenach. Poniżej reguła dla osób, które nie potrafią sobie wyobrazić, jak jasne jest światło o natężeniu 400 czy nawet 4 000 lumenów - należy więc postępować zgodnie z poniższą zasadą:

  Moc żarówki pomnożona przez 10 daje w przybliżeniu wartość natężenia światła, którą powinna mieć żarówka LED.

  Nie dla zimnego światła!

  By uniknąć zimnego świetła należy podczas wyboru żarówki zwrócić uwagę na barwę światła. Dane na ten temat umieściliśmy w rubryce „Barwa światła” w specyfikacji produktu.

  Ciepła biel (poniżej 3 300 kelwinów) jest miła dla oka, o „ciepłym”, żółtawym kolorze. Dla tych, którzy jeszcze pamiętają żarówkę tradycyjną – to światło jest właśnie takie, jak to emitowane przez starą dobrą żarówkę.

  Uniwersalna biel (od 3 300 do 5 300 kelwinów) ma charakter neutralny i raczej „konkretny”. To sprawia, że doskonale nadaje się do oświetlenia miejsca pracy. Nie chcemy tam przecież ani zbyt przytulnego światła, ani nadmiernej surowości.

  Światło dzienne białe (ponad 5 300 kelwinów) nie ma nic wspólnego z ciepłym światłem słonecznym. Wręcz przeciwnie – jest w przeważającej mierze niebieskie. Tak naprawdę sprawia dość „zimne” wrażenie, ale w niektórych miejscach tego właśnie potrzebujemy, na przykład w piwnicach czy podobnych pomieszczeniach.

  Czy żarówki LED można ściemniać (tak jak żarówki tradycyjne)?

  Ściemnialne światło można osiągnąć także przy pomocy żarówek LED, aczkolwiek nie każda z nich do tego się nadaje. Na szczęście ściemniane żarówki LED mają stosowne oznaczenie. Żarówki o takowej funkcji zanjdują się w specjalnej kategorii - „ściemniane żarówki LED”.

  W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z naszym zespółem doradców pod numerem telefonu 22 307 14 83 lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.

  Gdzie można używać żarówek LED?

  Żarówki LED można wykorzystać zasadniczo w każdej lampie z oprawą. Od pewnego czasu dla najpopularniejszych opraw dostępne są alternatywy LED. Jeżeli lampa posiada gwint to z pewnością mamy do czynienia z oprawą E27 lub E14, do której pasują wszystkie żarówki LED E27 lub E14. Wyróżnia je znormalizowany cokół (podobnie jak żarówki, lampy halogenowe i energooszczędne), który zawsze pasuje do oprawy znormalizowanej.

  Jaka żarówka LED zastąpi 100-watową żarówkę tradycyjną?

  Najlepiej rozstrzygnąć ten dylemat, porównując liczbę lumenów emitowanych przez te żarówki. W zależności od jakości i sposobu produkcji żarówki LED, zużycie energii (czyli pobór mocy w watach) oraz skuteczność świetlna (a więc generowane światło) mogą różnić się od siebie. Aby ułatwić proces zakupu na Lampy.pl w wierszu „Wartość porównawcza (W)specyfikacji produktu została umieszczona informacja pomocnicza. Czy na lampie znajduje się napis „maks. 100 W”? Jeśli tak, najlepiej będzie wybrać źródło światła o wartości porównawczej nie większej niż 100 watów. Stuwatową lampę halogenową R7s zastępujemy na przykład 14-watową żarówką LED R7s.

  Pozwala to zaoszczędzić moc o równowartości aż 86 watów!

  Jak długo świecą żarówki LED?

  Żarówki LED działają do 50 000 godzin. Oznacza to ponad 34 lata pracy przy codziennym użytkowaniu równym cztery godziny. Można więc śmiało usiąść i zrelaksować się przy świetle LED bez obaw o to, że wkrótce zapanuje ciemność.

  Jak utylizować żarówki LED?

  Podobnie jak żarówek energooszczędnych, również żarówek LED nie wolno wyrzucać do śmieci. Podczas gdy te pierwsze nie mogą być zaliczane do odpadów domowych z powodu rtęci, LED-y mają zbyt wiele części elektronicznych. Są zatem zużytym sprzętem elektrycznym i należy je utylizować w punktach zbiórki.

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

  Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

  Zarejestruj się do newslettera i profituj!

  90 Rabatu

  * kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.