
Koncepcje oświetleniowe do zastosowań domowych
Urządzając dom lub mieszkanie ważną rolę tuż obok doboru odpowiednich mebli, kolorów i materiałów, odgrywa oświetlenie. Dzięki niemu można stworzyć funkcjonalne i klimatyczne wnętrze.
Na etapie budowy lub remontu można dopasować projekt oświetlenia i stworzyć koncepcję według własnych upodobań, wskazując architektowi, projektantowi lub elektrykowi indywidualne wymagania. Odpowiednia ilość przyłączy sufitowych i ściennych oraz gniazdek elektrycznych jest podstawą do stworzenia uniwersalnej koncepcji oświetleniowej.
Przemyślana koncepcja oświetleniowa składająca się z oświetlenia głównego, strefowego i akcentującego sprawdzi się również w wynajmowanym mieszkaniu lub w domu gdzie nie chcemy ingerować w przyłącze elektryczne. Wystarczy dobrać odpowiednie oprawy oświetleniowe, które wydobędą z wnętrza piękno i poprawią komfort.

Czym jest koncepcja oświetleniowa?
W pomieszczeniach mieszkalnych, jak również na zewnątrz, ważna jest zarówno doskonała orientacja, jak i optymalne oświetlenie wpływające na dobre samopoczucie. Ponadto musi być zapewniona dostateczna jasność umożliwiająca wykonywanie określonych czynności, jak np. czytanie lub pracę. Dobra koncepcja oświetlenia łączy zatem światło bezpośrednie i pośrednie, aby zapewnić optymalne warunki oświetleniowe.
Obecnie oprawy nie są już tylko funkcjonalnym źródłem światła: design lampy może być precyzyjnie dopasowany do osobistego stylu aranżacji dzięki ogromnemu wyborowi stylów wnętrz i trendów mieszkalnych od nowoczesnego przez skandi, country house czy też klasyczny lub vintage.

Nowoczesna koncepcja oświetleniowa łączy różnego rodzaju źródła światła, które wpisują się w styl aranżacji wnętrza i gwarantują odpowiednie oświetlenie zarówno do odpoczynku, jak i do wykonywania określonych zadań.

Obecnie koncepcja inteligentnego oświetlenia może zostać wdrożona szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy inteligentna żarówka lub inteligentna lampa z zainstalowaną na stałe technologią oświetleniową LED.

Na co zwrócić uwagę, aby zapewnić dobre oświetlenie na etapie prac budowlanych?
Planowanie oświetlenia to zadanie dla architekta lub projektanta wnętrz. Wykonaniem zaplanowanych przyłączy zajmuje się w dalszym etapie elektryk. Należy zatem przejrzeć projekty, by móc zaplanować koncepcję oświetleniową spełniającą indywidualne wymagania. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Natężenie światła dziennego w poszczególnych pomieszczeniach: czy istnieją pomieszczenia, które nie mają dostępu do światła dziennego lub mają szczególne zapotrzebowanie na światło sztuczne ze względu na małe okna lub usytuowanie?
- Czy w danym pomieszczeniu planowany jest sufit podwieszany z oświetleniem punktowym?
- Czy w pomieszczeniach zaplanowano na ścienie przyłącze sieci elektrycznej, aby wzbogacić koncepcję oświetlenia wnętrza wykorzystując kinkiety?
- Czy jest wystarczająco dużo gniazdek, aby podłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, jak również pozostawić możliwość podłączenia lamp stołowych i podłogowych w dowolnym momencie? Jest to szczególnie istotne w pobliżu miejsc, w których zaplanowano ustawienie kanap, foteli, miejsc do pracy, ale także w ciągach komunikacyjnych, takich jak przedpokój.
- Obszary zewnętrzne wymagają kompleksowego zagospodarowania. W tym przypadku należy zastanowić się nad możliwościami podłączenia opraw wpuszczanych, jak również słupków oświetleniowych, ważne jest by nie zapomnieć o przyłączach ściennych na elewacji. Oprawy sufitowe i wiszące pod zadaszonymi obszarami zewnętrznymi są bardzo nowoczesne i dlatego należy je uwzględnić w planowaniu.
- Inteligentne koncepcje oświetleniowe często nie są połączone z instalacją elektryczną w domu. Istnieją również systemy przewodowe. Temat inteligentnych domów może być więc rozważany już na etapie budowy.

Oświetlenie ogólne
Nazywane również oświetleniem podstawowym. Odnosi się to do jednego lub więcej źródeł światła, które zapewniają jednolitą jasność na szerokim obszarze. Najlepszym przykładem są lampy wiszące lub sufitowe.

Oświetlenie strefowe
Zwane również oświetleniem obszarowym. Pod tym pojęciem kryją się źródła światła, które zapewniają większą ilość oświetlenia w konkretnym miejscu podczas wykonywania określonych czynności. Jednym z przykładów jest oświetlenie za pomocą lamp w kształcie łuku.

Oświetlenie otoczenia
Zwane również oświetleniem dekoracyjnym. Dotyczy źródeł światła, które nie służą przede wszystkim do zapewnienia jasności, ale raczej do upiększenia wnętrza. Jednym z przykładów jest pośrednie światło taśm LED oder lamp stołowych.
Jakie oświetlenie sprawdzi się w pomieszczeniach mieszkalnych?
Aby zadecydować, które źródło światła (lub oprawa z zamontowanymi na stałe diodami LED) szczególnie nadaje się do danego pomieszczenia, warto przyjrzeć się najważniejszym właściwościom źródeł światła. Wszystkie te informacje są podane w danych produktowych lampy lub oprawy.

Barwa światła
Nie każda biel jest taka sama. Barwa światła, zwana również temperaturą barwową, wskazuje, jak ciepłe lub zimne jest postrzegane światło danego źródła światła. W pomieszczeniach mieszkalnych stosuje się na ogół światło ciepłe <3.300 Kelwinów. Do pracy używa się uniwersalnego białego światła (od 3.300 do 5.300 Kelwinów). Zimne, tzw. dzienne światło białe stosuje się głównie w pomieszczeniach użytkowych.

Oddawanie barw
Die Farbwiedergabe einer Lichtquelle entscheidet darüber, ob alle Farben im Raum vollständig wiedergegeben werden. Gemessen wird dies mit dem CRI-Wert. Ein CRI-Wert von 100 entspricht der Wiedergabe wie unter Tageslichtbedingungen. CRI >80 ist für Wohnräume sehr empfohlen und wirkt sich z. B. auf die Inneneinrichtung, Wandfarben, Kleidung, Bilder und Speisen sichtbar positiv aus.Oddawanie barw przez źródło światła określa, czy wszystkie kolory w pomieszczeniu są w pełni odwzorowane. Mierzy się to za pomocą wartości CRI. Wartość CRI równa 100 odpowiada reprodukcji jak przy świetle dziennym. CRI >80 jest szczególnie rekomendowane do pomieszczeń mieszkalnych i ma widocznie pozytywny wpływ na wystrój wnętrz, kolory ścian, ubrania, obrazy i np. żywność.

Lumen
Obecnie jasność lampy podawana jest w lumenach, a nie w watach. Wartość istniała od zawsze, ale w powszechnym użytkowaniu dominował wat. Atutem jest fakt, że można obecnie określić wartość porównawczą źródła światła do żarówek - 800 lumenów odpowiada na przykład starej 60-watowej żarówce. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych zaleca się 100-150 lumenów na m².

Koncepcje oświetleniowe do salonu
W salonie oświetlenie ogólne zapewniają lampy sufitowe, mehrflammige reflektorki lub spoty lub panele LED. Oprócz wyprowadzeń na kinkiety, które mogą pełnić również funkcję dekoracyjną, ważne są również gniazdka na lampy stołowe i podłogowe. Lampy stojące z lampką do czytania zapewniają przytulne pośrednie i bezpośrednie światło do czytania. Natomiast taśmy LED zapewniają klimat we wnętrzu.

Koncepcje oświetleniowe do gabinetu i biura
W gabinecie istotne jest zestawienie jasnego oświetlenia ogólnego z oświetleniem strefowym posiadającym możliwość ściemniania. W profesjonalnych biurach stosuje się zwykle lampy stojące z elementami światła bezpośredniego i pośredniego. Z kolei w domu wykorzystuje się zazwyczaj połączenie lamp sufitowych, ewentualnie opraw wpuszczanych z lampkami biurkowymi. Tego rodzaju połączenie pozwala doskonale oświetlić miejsce pracy.

Koncepcje oświetleniowe do łazienki
W łazience stosuje się wielopunktoweoprawy sufitowe, dzięki którym światło dociera do każdego zakątka łazienki. Tworząc projekt oświetlenia łazienkowego warto pamiętać o przyłączu ściennym w okolicach lustra, by móc zamontować kinkiety. Oprawy w łazience muszą spełniać specjalne wymagania w zakresie ochrony przed wilgocią, dlatego też posiadają wysoki stopień ochrony IP, warto więc dobrać oprawy do strefy w łazience. Przykładem są oprawy wpuszczane o IP68 do strefy prysznica i wanny, które zabezpieczone są przed stałym działaniem wody.

Koncepcje oświetleniowe do jadalni
Klasycznym rozwiązaniem do oświetlenia jadalni jest lampa wisząca, której kształt, wielkość i liczba źródeł światła jest uzależniona od wymiarów stołu jadalnego. Przykładem może być lampa wisząca z wieloma punktami świetlnymi, umieszczona bezpośrednio nad stołem. Atrakcyjność koncepcji oświetleniowej nabiera szczególnego charakteru, gdy w jadalni zastosowane zostaną kinkiety zapewniające przyjemne, pośrednie światło jako alternatywa dla opraw wiszących. Z kolei oprawy meblowe umieszczone w szafach nadają stylowej atmosfery.

Koncepcje oświetleniowe do sypialni
W sypialni lampa sufitowa stanowi oświetlenie ogólne i pozwala na wykonywanie podstawowych czynności. Koncepcję oświetleniową wzbogaca się jednak o lampki nocne lub zamontowane na stałe kinkiety z lampką do czytania lub lampy wiszące służące do oświetlenia szafki nocnej. Wielorako oświetlenie ogólne jest zbyt jasne wieczorem, kiedy kładziemy się spać. Dlatego warto do koncepcji dodać dodatkowe źródło światła. Już na etapie budowy można zacząć zastanawiać się nad koncepcją oświetleniową do sypialni.

Koncepcje oświetleniowe do kuchni
Do oświetlenia ogólnego w kuchni stosuje się nowoczesne panele LED, wielopunktowe reflektorki i spoty, lampy sufitowe lub wiszące, które zapewniają oświetlenie dużej powierzchni. Zważywszy na to, że w kuchni znajduje się wiele zakamarków ze względu na szafki kuchenne, a osoby wykonują w niej czynności w wielu różnych pozycjach, stosuje się oprawy meblowe , które zapewniają światło na powierzchni blatu roboczego. Zastosowanie opraw wiszących nad wyspą kuchenną jest również bardzo stylowym rozwiązaniem bardzo chętnie wykorzystywanym w obrębie kuchni.

Koncepcje oświetleniowe przestrzeni zewnętrznej
Koncepcje oświetlenia w ogrodzie są bardzo zróżnicowane i zależą od miejsca zastosowania. Podobnie jak w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, również w obszarze zewnętrznym należy zwrócić uwagę na klasę ochrony IP, która będzie odpowiadała miejscu montażu.

Koncepcje oświetleniowe dla obiektów komercyjnych
Projekt oświetlenia obiektów komercyjnych opiera się nie tylko na indywidualnej identyfikacji wizualnej, ale także na dostępnym budżecie i normach prawnych. W przypadku gastronomii, hoteli, sklepów, a także innych obszarów, takich jak placówki edukacyjne czy obiekty użyteczności publicznej, stosuje się profesjonalne projekty oświetleniowe