PORADY
oszczedzanie energii z oswietleniem

Porady dotyczące oszczędzania energii dzięki odpowiedniemu oświetleniu

Oświetlenie wnętrz i terenów zewnętrznych w mieszkaniach lub domach to nie tylko czynnik wpływający na samopoczucie, ale także na poziom wydatków. Dlatego też oświetlenie energooszczędne ma duży potencjał oszczędnościowy. Ekonomiczne lampy można zamontować w krótkim czasie. Ponadto istnieją również dodatkowe wskazówki dotyczące oszczędzania energii, które można wdrożyć niezwłocznie, aby zmniejszyć koszty i przyczynić się do ochrony środowiska.

Warto wiedzieć

klasa energetyczna

Efektywność energetyczna

Klasa efektywności energetycznej musi być zrozumiała dla użytkownika. Od 1 marca 2021 roku obowiązuje nowa etykieta energetyczna, która eliminuje mylące klasy A+, A++ i A+++ i ponownie dokonuje oceny wszystkich źródeł światła z myślą o nadchodzącej przyszłości.

gwint

Gwint

Praktycznie wszystkie lampy wyposażone są w tradycyjny gwint (E27, E14, GU10 itp.). Dlatego wymiana tradycyjnej żarówki na technologię ledową jest bardzo prosta. Konwersja na LED daje olbrzymie możliwości oszczędzania przy codziennym użytkowaniu.

zywotnosc

Żywotność

Żywotność źródła światła wskazuje na jego możliwą ilość godzin pracy. I tak na przykład lampa LED o żywotności 25 000 godzin wytrzyma ponad 10 lat, jeśli będzie używana przez 6 godzin dziennie. Pozwala to zaoszczędzić koszty nowego zakupu i zmniejszyć produkcję odpadów.

oszczedzanie energii

Szybka kontrola: w jaki sposób można oszczędzać energię w gospodarstwie domowym?

Oszczędzanie energii w domu za pomocą oświetlenia można zacząć od razu wymieniając tradycyjne żarówki na modele energooszczędne. Decydując się natomiast na zakup nowej oprawy, np. lampy wiszącej do jadalni, warto wybrać oprawę, która posiada wbudowaną na stałe technologię oświetleniową LED. Z kolei osoby będące w trakcie remontu, powinny skonsultować się z projektantem oświetlenia - prawidłowe rozmieszczenie gniazdek elektrycznych może sprawić, że koncepcja oświetlenia będzie bardziej zorientowana na zastosowanie, a tym samym bardziej efektywna.

Przykład zastosowania efektywności

Tradycyjna żarówka przetwarzała 95% pochłoniętej energii na ciepło, a zaledwie 5% stanowiło światło. Dlatego też moc musiała być bardzo wysoka, aby osiągnąć odpowiednią jasność. W wyniku tego żarówki bardzo się nagrzewały. Dzięki nowszym technologiom oświetleniowym stosunek watów do lumenów, czyli tzw. efekt świetlny, znacznie się poprawił. Oznacza to, że większa jasność jest możliwa przy mniejszym zużyciu energii. Wartość strumienia świetlnego jest wykorzystywana, aby konsumenci mogli dokonać porównania pomiędzy różnymi technologiami oświetleniowymi.

Żarówka Żarówka halogenowa Żarówka energooszczędna Żarówka LED

Żywotność

1.000 h

2.000 – 4.000 h

10.000 h

15.000 – 100.000 h

Efektywność świetlna

poniżej 15 lm/W

ok. 25 lm/W

ok. 50 lm/W

zależnie od modelu do
100 lm/W lub więcej

Dopuszczenie do handlu

Od 2009 roku obowiązuje zakaz produkcji żarówek.

Od 2016 roku obowiązuje zakaz produkcji żarówek.

Od 2019 roku objęte zakazem przez przepisy dotyczące ekoprojektu.

Także w przyszłości nie będzie podlegać żadnej regulacji.

oszczedzanie energii

Porównanie technik oświetleniowych

Rozwój lamp energooszczędnych zawsze skupia się na zrównoważonym rozwoju i aspektach środowiskowych. Dłuższa żywotność i bardziej energooszczędne technologie oświetleniowe zmniejszają emisję CO². Najbardziej energooszczędną technologią oświetleniową na rynku jest LED. Oprócz wysokiej skuteczności świetlnej (stosunek poboru mocy do światła), LED ma najdłuższą żywotność i wysoką odporność na przełączanie - częste włączanie i wyłączanie (cykle przełączania) prawie nie skracają żywotności.

Wymiana żarówek Wymiana lamp Profesjonalny projekt oświetlenia

Niezbędna instalacja elektryczna

nie

tak

tak

Odpowiednie dla wynajmowanych mieszkań

tak

tak

nie

Odpowiednie dla domów zamieszkałych przez właścicieli

tak

tak

tak

Możliwość zastosowania Smart Home

tak

tak

tak

Kiedy zastosowanie ma sens?


Szybki start oszczędzający energię

Czas na nowoczesny design

Przygotowanie na przyszłość

Wymiana żarówki i zastosowanie LED

Najprostszym sposobem na zaoszczędzenie energii w przypadku oświetlenia jest wymiana żarówki. Najbardziej energooszczędną żarówką jest LED, która jest dostępna we wszystkich standardowych gwintach. W tym przypadku jest to tzw. LED-owa modernizacja. Przejście na LED jest łatwe i opłacalne dla wszystkich konwencjonalnych technologii oświetleniowych, w tym halogenów czy świetlówek kompaktowych.

LED E27

Żarówki LED E27

LED E14

Żarówki LED E14

LED G9

Żarówki LED G9

Gu10

Żarówki LED GU10

GU5.3

Żarówki LED GU5.3

Wszystkie żarówki LED

Wszystkie żarówki LED

Jak odczytywać dane z opakowania żarówki?

Dzięki nowoczesnym technologiom oświetleniowym i większym możliwościom wyboru w zakresie barwy światła, opcji sterowania i ściemniania, opakowanie żarówki zawiera obecnie więcej informacji niż w przeszłości.

Oprawy z wbudowaną na stałe technologią LED

Lampa jest urządzeniem elektrycznym, w którym umieszczona jest żarówka (źródło światła). Mianem lampy można określić np. lampę wiszącą lub stołową, do której wkręca się żarówkę. W przypadku nowoczesnych opraw LED ta różnica nie ma już zastosowania: żarówka i lampa stanowią jeden produkt. Oprócz wysokiej oszczędności energii charakteryzuje się długą żywotnością, dzięki czemu nie wymaga konserwacji - nigdy więcej nie trzeba będzie wymieniać żarówek. W ten sposób zmniejsza się produkcja odpadów.

Jakie są zalety lamp LED?

Minimalistyczny design

Technologia LED jest bardzo kompaktowa i dzięki temu umożliwia tworzenie purystycznych kształtów, które doskonale pasują zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnego wnętrza.

Bezobsługowe działanie

Technologia świetlna jest zamontowana na stałe, dlatego nie ma potrzeby demontażu oprawy w celu wymiany źródła światła. Jednym słowem brak problemu przez wiele lat.

Technologia przyszłości

Oprócz wysokiej oszczędności energii, LED jest technologią, która umożliwia inteligentne sterowanie oświetleniem. Dzięki temu można uzyskać niepowtarzalne efekty świetlne.


Lampy LED gwarantują oszczędność energii

Kiedy warto zastosować lampę LED?

W przypadku chęci wymiany lampy, oprawy LED są najlepszym wyborem pod względem oszczędności energii i nowoczesnego wyglądu. Kompaktowa technologia oświetleniowa umożliwia uzyskanie bardzo smukłych kształtów, takich jak na przykład panele LED. Panele LED są bezkonkurencyjne pod względem szerokiego rozsyłu światła, wygodnej możliwości ściemniania i innych inteligentnych funkcji.

Czy opłaca się wymiana oświetlenie na LED? – przykłady

Wymiana oświetlenia na ledowe jest opłacalna zarówno w mieszkaniach własnościowych, jak i tych wynajmowanych. Za sprawą długiej trwałości źródeł światła, konieczność ciągłego kupowania nowych źródeł światła staje się przeszłością. Im większa jest powierzchnia mieszkalna, tym większy jest potencjał oszczędności. W normalnej wielkości domu o powierzchni mieszkalnej 100-120 m² wraz z terenem zewnętrznym, często znajduje się wiele źródeł światła. W poniższym przykładzie użytkowym, każdego dnia wykorzystywanych jest ponad 40 różnych źródeł światła. Istnieje ogromny potencjał oszczędnościowy!

Wymiana oświetlenia na LED – od czego zacząć?

W zasadzie warto wymienić oświetlenie na LED w każdym pomieszczeniu. Jednak należy zacząć od pomieszczeń, w których na co dzień najczęściej korzysta się ze sztucznego światła. Najczęściej jest to salon. W czasach home office w centrum uwagi znajduje się również domowe biuro: pracując zdalnie zwiększa się zużycie oświetlenia w domu, a co za tym idzie również koszty. Zatem oprócz pokoju dziennego, stale używane biuro jest na pierwszym miejscu przy doposażaniu.

oszczedzanie energii

Legenda

A. Lampy sufitowe

B. Lampy wiszące

C. Lampy stołowe

D. Lampy stojące z reflektorem

E. Kinkiety (wewnętrzne i zewnętrzne)

F. Oprawy podszafkowe / Oprawy meblowe

G. Słupki oświetleniowe

W domu o powierzchni 100-120 m² znajduje się ponad 40 różnych źródeł światła. Zatem istnieje ogromny potencjał oszczędnościowy.


Ile można zaoszczędzić wymieniając tradycyjne oświetlenie na LED w salonie?

W przykładowym użyciu, w salonie znajduje się łącznie 6 źródeł światła:

  • 1 lampa sufitowa (A)

  • 2 kinkiety (E)

  • 1 lampa stołowa (C)

  • 1 lampa stojąca (D)

  • Oświetlenie meblowe (F) oraz taśmy LED są już energooszczędne i możliwe wyłącznie dzięki kompaktowej technologii oświetleniowej LED.

Roczne koszty w przypadku zastosowania tradycyjnych żarówek

Przy założeniu, że do zasilania źródeł światła wykorzystywane byłyby żarówki, wszystkie oprawy łącznie potrzebowałyby około 450 W mocy. Przy średniej cenie kilowatogodziny wynoszącej 0,66 zł/kWh (dane z czerwca 2022 roku) i czasie użytkowania wynoszącym średnio 6 godzin dziennie, żarówki zużywają zatem 2,7 kWh dziennie. Rocznie wychodzi 985,5 kWh, co odpowiada z kolei kosztom w wysokości 650,43 zł.

Koszty roczne:

650,43 zł

Roczne koszty w przypadku zastosowania żarówek LED

Technologia LED w odróżnieniu od tradycyjnych żarówek ma wysoką efektywność energetyczną, do uzyskania tej samej jasności z wykorzystaniem LED wystarczy nieco ponad 70 watów. Oznacza to oszczędność na poziomie około 85%. Przy zastosowaniu LED zużywa się w salonie tylko 0,42 kWh dziennie, czyli 153,3 kWh rocznie. Roczny koszt waha się w granicy 101,18 zł. Oszczędność wnosi około 549,25 zł w skali roku. Koszt nowych źródeł światła jest więc zwykle amortyzowany w ciągu pierwszego roku.

Koszty roczne:

101,18 zł
85% zaoszczędzonej energii i kosztów

We wspomnianym przykładzie zastosowano lampy z wbudowanymi na stałe diodami LED. Takie rozwiązanie jest oczywiście przydatne, jeśli mimo wszystko szukamy nowej, nowoczesnej oprawy i chcemy uniknąć w przyszłości ciągłej wymiany żarówek i związanej z tym emisji odpadów. Oczywiście oszczędność energii można osiągnąć szybciej i bez wysiłku instalacyjnego, wymieniając stare źródło światła na żarówkę LED.

Wskazane poniżej modele lamp LED doskonale zastąpią stare lampy sufitowe, podłogowe, ścienne.

Produkty użyte podczas wyliczenia zużycia energii elektrycznej:

Wysokiej jakości lampa sufitowa LED Noabelle marki Arcchio o zużyciu energii wynoszącym zaledwie 27 W i strumieniu świetlnym 2 000 lumenów. Pozwala zastąpić lampę sufitową z żarówkami o mocy 5 x 40 W.

Lampa stojąca LED Seppa marki Lindbyo łącznym zużyciu energii 25 W (20 W lampa stojąca świecąca w górę oraz 5 W lampka do czytania, z możliwością oddzielnego włączania i ściemniania). Emituje strumień świetlny o wartości 1400 lumenów oraz 340 lumenów.

Kinkiet LED Aldrina marki Arcchio. Precyzyjne oświetlenie jest możliwe dzięki punktowemu źródłu światła. Wewnętrzny klosz w złotym kolorze potęguje nastrój sprzyjający dobremu samopoczuciu. Moc 6 W zapewnia 440 lumenów komfortowego oświetlenia.

Lampa stołowa LED Marija marki Lucande. Obiekt świetlny wytwarza 500 lumenów przy zużyciu 10 watów. Wyjątkowość polega jednak na nowoczesnym wzornictwie, które w przypadku żarówek byłoby nie do pomyślenia.


Oszczędność energii - wskazówki

Stosując wymienione wskazówki dotyczące oszczędzania energii elektrycznej, można zaoszczędzić sporo dodatkowej energii - w większości przypadków bez kosztownych prac remontowych.

Lampy solarne

Technologia solarna w ogrodzie i wokół domu to bardzo dobry sposób na oświetlenie zewnętrzne, które pozwala zaoszczędzić energię. Oprócz dekoracyjnych lamp solarnych, istnieje wiele praktycznych kinkietów do użytku zewnętrznego, oświetlenia ścieżek i wielu innych.

Czujnik ruchu

Oświetlenie z czujnikiem ruchu i funkcją automatycznego wyłączania jest doskonałym sposobem na ograniczenie kosztów, widocznym na miesięcznym rachunku za prąd. Czujnik zmierzchu gwarantuje, że światło włącza się wyłącznie po zapadnięciu zmroku, gdy odnotowany jest ruch.

Smart Home

Zaawansowane inteligentne oświetlenie, którym można sterować poczas nieobecności w domu stanowi również element pozwalająycy na zmiejszenie zużycia energii, z uwagi na to, że można wyłączyć światło na przykład wtedy, gdy w pracy zorientujemy się, że zapomnieliśmy je zgasić. Oprócz ręcznego sterowania, źródła światła mogą być również połączone z inteligentnymi czujnikami.

Włączenie światła

Najprostszym sposobem oszczędzania energii jest wyłączanie światła, gdy nie jest ono potrzebne. Często po prostu zapomina się o tym. W takim wypadku nadal niepotrzebnie zużywa się energię elektryczną. Jeśli dotarcie do włącznika światła jest utrudnione, np. dla osób z niepełnosprawnością ruchową, warto zastosować inteligentne sterowanie za pomocą aplikacji, dzięki czemu obsługa będzie bardzo prosta.

Jasne klosze

Abażury w jasnych kolorach wykonane z tkaniny lub tworzywa sztucznego, np. polietylenu, są bardziej przezroczyste. Zatem nie pochłaniają tak dużo światła jak ciemne klosze. W efekcie do pomieszczenia wpada więcej światła. W związku z tym wystarczy mniejsza jasność, a tym samym mniejsze zużycie energii.

Jasne sufity i ściany

Jasne kolory, takie jak biel lub pastelowe barwy na ścianach i suficie odbijają więcej światła niż ciemne odcienie. Ze względu na dobre odbicie światła, do przyjemnego oświetlenia wnętrza wystarczą żarówki o mniejszej jasności. Jasny wystrój wnętrza może więc również przyczynić się do oszczędności energii.

Wentylatory z trybem zimowym

Zimą pod sufitem gromadzi się ciepłe powietrze z grzejnika lub kominka. Efektem tego jest zimna podłoga i ciągle marznące stopy. Wentylator sufitowy z funkcją pracy zimowej zapewnia lepsze rozprowadzenie ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty ogrzewania.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Inteligentne systemy grzewcze są bardzo ekonomiczne. Czujniki oceniają dane dotyczące zużycia energii i reagują na otwarte okna i obecność ludzi, dzięki czemu ogrzewanie jest wykorzystywane bardziej efektywnie. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko - nawet w wynajmowanych mieszkaniach.


Remont i planowanie oświetlenia

Szczególnie w starszych budynkach rozmieszczenie przyłączy prądu nie jest dostosowane do nowoczesnego stylu życia. Z reguły oprawy sufitowe są zaplanowane centralnie i wielorako stanowią jedyne źródło światła, przyłącza ścienne są bardzo żadko spotykane i występuje znikoma ilość gniazdek. Dlatego przy remoncie warto skonsultować się z projektantem oświetlenia, ponieważ dzięki umieszczeniu gniazdek elektrycznych we właściwym miejscu można zaprojektować koncepcję oświetlenia zgodnie z zastosowaniem. Wpływa to zarówno na zużycie energii, jak i na samopoczucie. Projekt oświetlenia obejmuje:

Przyłącza sufitowe

Połączenie sufitowe na środku pomieszczenia nie zawsze wystarcza do stworzenia przemyślanej koncepcji oświetlenia, np. w przypadku połączenia kuchni z jadalnią. W ten sposób, aby oświetlić wszystkie obszary, trzeba cały czas włączać oprawę sufitową, która zużywa dużo energii elektrycznej. Lepszym rozwiązaniem jest kilka wyprowadzeń, na których montuje się oprawy o odpowiednim natężeniu światła, które konkretnie oświetlają różne strefy.

Przyłącza ścienne

Przyłącza ścienne bardzo rzadko w ogóle istnieją. Mimo to mogą one zapewnić dobre oświetlenie podstawowe i przyczynić się do sensownego uzupełnienia koncepcji oświetlenia. Zamiast lampy sufitowej, która jest o wiele za jasna, można na przykład włączyć oprawy ścienne, które zapewnią relaksującą atmosferę. Ponadto kinkiety, nie tylko zapewniają oświetlenie strefowe, stanowią również element aranżacji wnętrza, dzięki czemu pomieszczenie nabiera charakteru.

Gniazdka

Zastosowanie gniazdek jest zawsze ważne podczas projektowania oświetlenia i remontu domu, ponieważ można je wykorzystać do montażu uniwersalnych rozwiązań oświetleniowych, w tym lamp podłogowych i stołowych. Mogą one być znacznie poręczniejsze do wielu czynności, takich jak czytanie czy odpoczynek. W takich momentach można zrezygnować z jasnego i energochłonnego oświetlenia sufitowego. To z kolei pozwala zaoszczędzić energię.

Lampy.pl oferuje profesjonalne projektowanie oświetlenia nie tylko dla klientów korporacyjnych. Warto skontaktować się z obsługą klienta, aby uzyskać poradę na temat właściwego oświetlenia pomieszczeń.


FAQ: najczęściej zadawane pytania dotyczące oszczędzania energii elektrycznej

Które lampy oszczędzają najwięcej energii?

W jaki sposób można zaoszczędzić w przypadku oświetlenia? 

Czy LED-y są rzeczywiście bardziej ekonomiczne?

Dlaczego należy wyłączać światło? 

Która żarówka jest bardziej ekonomiczna: LED czy energooszczędna? 

Co oznacza efektywność energetyczną? 

Gdzie można zaoszczędzić energię w gospodarstwie domowym?